Administrația Națională de Meteorologie a emis astăzi o informare de intensificări ale vântului, precipitații mixte și polei în zonele joase, predominant ninsori la munte în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Dobrogea și estul Munteniei.
Începând din după-amiaza zilei de astăzi, (24 ianuarie), aria precipitațiilor va fi în extindere treptată și temporar în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Dobrogea și estul Munteniei vor fi precipitații mixte (ploi, lapoviță și ninsori) și mai ales în noaptea de miercuri spre joi (24/25 ianuarie) pe alocuri depuneri de polei.
În zona montană vor predomina ninsorile (izolat, cantitățile de apă vor fi de 15…25 l/mp) și se va depune strat nou de zăpadă.
Temporar vântul va avea intensificări la munte, unde rafalele vor depăși 60…80 km/h, iar pe parcursul zilei de joi (25 ianuarie), local și în Oltenia, Transilvania și Moldova, cu viteze în general de 45…55 km/h.
Intensificări ale vântului vor mai fi până la sfârșitul săptămânii, în cea mai mare parte a țării.
Meteorologii au emis și un cod galben de viscol pentru zonele de munte, îndeosebi la altitudini de peste 1.700 m, între 24 ianuarie, ora 18 – 26 ianuarie, ora 10.