Au marcat: D. Popa (45+4) – Omondi (13, 55), Luckassen (36)

04.02.2024, ora: 13,00, stadion: „Cluj Arena”, temperatura: 11°C, spectatori: 7000.

„U” Cluj (antrenor Ioan Ovidiu Sabău): Iliev – Thalisson, Masoero, Mitrea (46 Anselomo), Chipciu – Fossati (46 V. Gheorghe), Bic – Roger (67 Vătăjelu), Nistor, Silaghi – D. Popa (67 Roguljic).

Pe bancă: Gorcea – Chirilă, Pițian, Chinteș, Pănoiu, Grobry.

Cartonașe galbene: Chipciu, Roguljic.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Kucher – Căpușă, Conte, Benga, Diogo – Mihai, Freitas (71 Lopez) – Micovschi (90+2 R. Pop), Fabry (70 Morar), Omondi(90+3 David) – Luckassen (83 Ofosu).

Pe bancă: Iacob – Stolnik, Trif.

Cartonașe galbene: Conte, Micovschi, Morar, Lopez.

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) – Romică Bîrdeș (Pitești) și Alexandru Vișan (Galați). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare).

Arbitri VAR: Cătălin Popa (Pitești), Ciprian Danșa (Satu Mare)

Observator FRF: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe)

Observator LPF: Viorel Ilinca (Pitești).

Când îți vezi de treabă, îți rămâne timp și pentru fotbal

Terenul a fost parcă prea mare pentru UTA pe „Cluj Arena”, vorbind de primele zece minute. Clujenii au atacat pe toate zonele, au asaltat careul mare al arădenilor și au și reușit să bage mingea în poartă în minutul 6. La un atac prelungit, Nistor a centrat din dreapta, pe 7 metri, Thalisson a reluat ușor cu capul și a marcat, dintr-o apărare indecisă. VAR-ul a studiat faza trei minute și a spus că e offside! Așa că UTA a rămas cu „onoare imaculată.”

Ca desfășurare a forțelor în teren, oglinda fidelă ar trebui să fie posesia, ajunsă chiar la 78-22 procente în favoarea gazdelor. Numai că golul contează și detaliul ăsta a fost realizat de UTA. În minutul 13, clujenii au încercat să iasă pe atac cu combinații de la centrul terenului, dar Masoero a ieșit târziu la pasă, pierzând posesia. Așa că Omondi a „mulțumit” de cadou, a plecat singur spre careul advers, a fugit și a fugit, așa, cu viteza lui, noroc că urmăritorul – același Masoero – are doar „a-ntâia și pe loc”, iar kenyanul „roș-alb” a intrat în care și a șutat prin dreapta portarului Iliev, tare și pe sus, 0-1!.

Apoi iar am răbdat ca utiști pătimași, că prea ușor ajung clujenii la noi în careu, noroc că pe defensivă au fost bine desfășurați câte 6-7 „roșii”, care au păzit intrarea în„16”-le din fața porții lui Kucher. Posesie ca posesie, dar tabela a zâmbit UTA-ei. Și ce treabă să ai cu „alb-negri” iubitori de pase, dar lipsiți de idei în atac? Să stai răspândit bine în dispozitiv, cu gândul la intecepție și contraatac. Și clujenii au gafat din nou în minutul 36. Mihai a degajat mai mult mingea, înalt, de la centrul terenului, Mitrea a sărit pe sub „obiect” și Omondi a luat prim-planul, a intrat singur în careu, a tras în portar (!), balonul i-a revenit, a pasat în lateral spre stânga lui Luckassen, care a marcat din patru metri.
Și aici, VAR-ul a căutat un offside la ultima pasă, dar n-a fost posibil ca golul să fie anulat.

În prelungirile primei reprize, gazdele au reușit să puncteze, tot pe o indecizie în apărare, a arădenilor de data asta. Căpușă l-a contrat pe Nistor, mingea a sărit la Popa pe 16, lateral dreapta, care a șutat pe lung, în stânga lui Kucher și la pauză a fost 1-2.

Jocul n-a mai avut aceleași aspecte în actul secund. Echipele s-au întins mai mult, pe lung, iar mingea a ajuns mai des, spre ambele porți. Dar cele două grupări au avut nevoie de concentare mai mare pe centrul defensivei. Și la prima fisură, Popa a scăpat singur spre poarta lui Kucher, dar a tras aiurea din marginea careului mare. Numai că la unul din primele șarje spre poarta cealaltă, după două cornere bătute de Omondi, kenyanul a primit balonul pe stânga de la Micovschi, a centrat puternic în fața porții, Fabry a fost pe traiectorie dar n-a atins mingea, care s-a dus cuminte în plasă, pe colțul lung. Omondi a mai fost apoi singur, la o contră pe fondul unor gafe în cascadă ale apărării clujenilor, Luckassen a fost blocat de portarul Iliev la șapte metri, așa că UTA putea liniștit să-și majorize avantajul!

După minutul 62 și Universitatea a avut ocazii de a reduce diferența, cu Chipciu șut peste, după o șerpuire la intrarea în careu, cu Anselmo blocat la sacrificiu de Benga și Kucher și cu o ratare ,,maximă” a lui Roguljic de la opt metri! În rest, Clujul a fost o echipă bramburită în atac, ,,alb-negrii” fiind o pradă ușoară pentru apărarea atentă a vizitatorilor.

Așa se joacă când ai pretenții de puncte ,,afară!” UTA a gestionat bine și minutele de prelungiri, când Rednic a început ,,show-ul” în spațiul tehnic, cu brațele deschise și cu un zâmbet larg pe față. Da Mircea, asta este UTA noastră! Și atunci când îți faci meseria și nu te bagi la „strâmbe”, suporterii, noi, toți utiștii pătimași, te aplaudăm și-ți strigăm numele. Ție, băieților noștri, UTA-ei pentru care vibrează un oraș întreg. Așa, cu teatru, gară, mall și stadion.

VIDEOREZUMAT

Primele impresii după joc

Mircea Rednic: ,„Eu am avut încredere înainte de acest joc, le-am și zis că după Sepsi, întâlnim o altă echipă bună. Nu le-am dat nicio sansă, cred că băieții i-au blocat tactic, știam cine poate să facă de la ei diferența, cum e Nistor, i-am blocat, am si dat trei goluri in deplasare! Echipa e omogenă, de aia nu au fost schimbări multe, pe viteză știam că o să avem spatii si zona vulnerabila e cea centrală, am profitat de acest lucru și am reușit să și înscriem. Lumea nu are răbdare la Arad, Omondi n-a avut viză Schengen și n-a participat la toate antrenamentele. Cu o echipă ca și U Cluj, cu jucători pe care nu ai voie să te joci, importantă e echipa. Trebuie să câștigăm acasă, cu o atmosferă super, să batem pe Botoșani și atunci putem începe să visăm”.

Etichete: cronica meci, mircea rednic, Superliga, UTA -U. CLIJ, Vali Viski
[ACTUALIZARE] Scandalul amoros care a zguduit Primăria Botoșani pornește de la relația extraconjugală pe care primarul o avea cu soția unui șofer, angajând-o la Direcția de Taxe și Impozite. Soțul încornorat este cel care a făcut denunțul la DNA