SSU Politehnica Timișoara – Gloria Lunca Teuz Cermei: 2-0

Curescu 50, Olariu 58

Şoimii Lipova – Progresul Pecica: 0-3

– Borcea 40, 48, L. Bodri 66

Etapa următoare (15-16 martie): Buziaș – Socodor, Peciu Nou – Lipova, Ineu – Periam, Pecica – Poli Timișoara, Cermei – FC Bihor.

Asfaltate sunt căile fotbalului!

S-a reluat „Liga celor o sută”. Știți voi, cele zece serii de eșalon trei. De fapt „divizia” asta este tot un fel de campionat (inter)județean, că de multe ori, la Liga 4 – a noastră din Arad – meciurile sunt mai faine. Numa că aici – de seria 8 vorbesc – mai ieși și tu pe la Timișoara și chiar pe la Oradea, că și pe ăștia i-au băgat cu noi în serie, că e mai lesne să ajungă la baraj. Că pe unde au fost anii trecuți, n-au reușit. Și cu barajul, se rezolvă, c-am văzut astă vară că se poate…Vorbesc de un Deva – Reșița, că așa a spus un protagonist din acea dublă.

Știți că la noi fotbalul s-a politizat până-n „play-off”-ul din Superliga. Că acolo-s cele private, restul cu bugetari. Și tot coborând ligă cu ligă, ăi ce-s pe lângă edil, pe lângă „il consigliere”, pe lângă mai știu eu ce deputat, s-au scos. Au post la echipa orașului, comunei, cea din liga trei vorbesc. Și femeia de servici de la stadion e pe pile cu cei ce (se) cred că sunt finanțatorii formației cu drept de vot la „ferefe”. Că și acolo, șăfu mare să trăiască, să-l folosească sănătos pe „Slughiță”, că se găsește mereu câte unu din ăsta.

În weekend s-a scurs o etapă. Mai sunt două, din regular tată, că apoi vin „play-urile”.

Și apoi barajele și apoi intră cine s-a înscris pe lista de partid și de stat. Nu acasă, că vine campania și asfaltul + fotbalul sunt un CV pentru candidat. Că omu are pretenții, zicând „băh sărakilor, v-am dat bani la fotbal, ce să fac dacă antrenorul e prieten cu deputatu? Că eu voiam să aduc altu’! Și oricum n-aveam loc de Bihor anul ăsta!”. Da hai că așa fac o carte dacă dezvolt subiectul, așa că vă zic ca-ntre noi chibiții, ce-a fost etapa asta în Liga 3, seria 8.

Care centrează mai frumos

Phoenix Buziaş – CSC Peciu Nou 1-4 (0-4)

buzias peciu nouEtapa a debutat vineri cu jocul dintre Phoenix Buziaș și CSC Peciu Nou. Noi, ăia de după gard, n-am fi putut spune din start că oaspeții se vor impune ala lejer, așa clar. Chiar dacă la Peciu sunt fotbaliști cu ștaif, sunt posibilități, sunt vise pentru top patru. Mai mult, Buziașul are și ea ceva echipă, are un antrenor – Petruescu – cu dorință și știință de performanță, dar până la urmă n-a contat nimic din toate astea. Peciu Nou a punctat de patru ori până la pauză, pentru un 0-4 „ca la teatru”? Glumesc! Ingnea i-a centrat din dreapta lui Enciu și a fost 0-1 în minutul 20. Apoi, în minutul 36, Ignea l-a mai găsit cu o minge trimisă din corner pe Enciu, care a băgat-o din nou în poartă, 0-2. În minutul 41, Guricici a încercat și el o centrare, i-a reușit și Făndel, dragul de el, a avut cap și a marcat, 0-3! Dar stați, asta n-a fost tot! La pauză a fost 0-4, pentru că Enciu s-a revanșat față de Alin Ignea, i-a centrat din dreapta, iar „old-ul” timișorean a marcat cu un lob cu latul! Imediat după pauză – min.47 – a dat și Buziașul o boabă, prin Românu cică, care a finalizat o fază fixă. Așa că Peciu Nou a plecat de la Carani cu locul în „play-off” asigurat, iar cei ce au făcut-o sunt:

Peciu Nou (antrenor Sorin Gheju): Braşoveanu – Rosenblum (55 Ov. Radu), Mera, Matei, Ureche – Giuricici (55 Sporin), Gania (55 Ilaş), Ignea, Bud – Făndel (86 Ţurcaş), Enciu (79 Voroş).

Asta e, dar nu e bună!

CS Socodor – Avântul Periam 0-2 (0-1)

socodor periam 0 2

CS Socodor n-a fost chiar „ce trebuie” nici în pauza de iarnă. Lotul e cum e, bătută a fost „auuuu!” mai ales prin Ungaria, dar cu toate astea, pe Avântul Periam trebuia să-i bateți, tati. Că ăștia vă sunt „amicii” pe care trebuie să-i băgați sub voi. Da cum să te concentrezi, când oaspeții îți dau gol din minutul 10? Cum a fost? Păi Gălățan a centrat, iar Mureșan a marcat, cu latul, lejer, pe colțul lung, 0-1! Tupeul timișenilor l-a aprins poate pe Turcuș, care a intrat peste stas-ul admis la un adversar și arbitrul l-a trimis pe „veteran” la vestiar, încă din minutul 25. Numai că la pauză, în drumul spre vestiare, efectivul a fost „zece-zece”. Pentru că în minutul 43, Ștefanciuc a văzut și el „roșu” după ce l-a luat și el tare pe Ciornei. Oaspeții au fost tot ceva mai bunicei și în actul secund, deși și Socodorul a contat mai mult în careul advers. Putea fi 1-1 în minutul 85, dar Țoca a ratat și așa, tabela a arătat la final 0-2, pentru că Chișe și-a dat un autogol demn de Folies Bergère, vă zic eu altădată ce înseamnă! Nah, Tibi (Darazs), baiul e tot mai mare. Că așa cum ai zis, Era un meci de șase puncte, aveam mari speranțe, asta este”. Da, asta e! Dar faaceți rost de alta! Că dacă nu, înapoi la județ. Asta dacă nu vă dă loc FRF-ul la vară.

Socodor (antrenor Tibi Darazs): Mucha – Clej(86 Todincă), Gherheș, Țoca, C. Covaci – Turcuș, Florea (77 Caia) – Ciornei (86 Chișe), Lezeu, D. Covaci (66 Paștină) – Daina (54 Mecioiu).

Periam (antrenor Răzvan Leuca):  Antonescu – Filip (87 A. Popescu), Rosuş, Gălățan (61 Cristea), Rancov – Mureșan, Ştefanciuc, Oancia – Gașpar (61 Budur), Mage r(78 Toma) – Baranyi (78 Prața).

Dați-ne echipe să ne facem treaba mai serios!

FC Bihor Oradea – ACB Ineu 5-1 (3-0)

fc bihor ineu

Băh, măcar e bine că cei de la ACB Ineu au anunțat dinainte că merg la FC Bihor să facă o supriză. Supriză a fost că au luat gol doar în minutul 3, și nu au venit cu acest handicap de la pe la Mădăras. Sergiu Jurj și-a pus un nou gol în cont, printr-un șut de pe „16”, bară-gol. Apoi, după o perioadă de „ceață”, că e totuși liga trei, bihorenii au mai dat un gol prin Chitaș, care a pus capul la centrarea lui Vînău, iar pe finalul reprizei, Sergiu Jurj a mai dat unul – mai știe băiatul ăsta câte goluri are? – finalizând o fază derulată de colegi pe banda dreaptă. Dar fiți atenți! A dat și Ineul gol după pauză, prin sprența Ndoye, care a marcat frumos, din plonjon, cu capul. Că poate-l vede și pe el cineva și „academia” produce măcar ceva! Și după o nouă perioadă nebuloasă, orădenii au accelerat și au rezolvat un „5-1” ca scor final, că dă mai bine așa când joci cu „lanterna”. Hosu a intrat, a zis „hai să mă încălzesc cu un gol”, l-a dat imediat, fără probleme, cu o reluare tot din cădere – o fi fost gazonul îmbietor pentru acest procedeu? Iar de pe listă nu putea lipsi Bogdan a lu’ Vasile, care l-a „găurit” pe Merșca cu o bombă din lovitură liberă de la 20 metri. Ce-a zis de lucru ăsta Cristi Sculici, antrenorul de la ACB Ineu? Multe, că omu știe și vede multe, dar rezumând, relevantă e fraza următoare: „unii jucători atâta pot, dar noi nu cu Bihorul trebuie să ne facem punctele”. Ok, Cristi, hai să vedem cu cine!

FC Bihor (antrenor Florin Farcaș): Pînzariu – C. Jurj, Preklet, Băican, Gagyi – Ioviță, R. Farcaș (77 Hosu), Gunie (55 Calugher) – Vînău (46 Moga), Sg. Jurj (77 B. Vasile), Chitaș (55 Gîdea).

Ineu (antrenor Cristi Sculici): Merșca – Clipotă, Zdrențan, Bekono, Spătaru – Călin – Susan (81 Kone), Șerban, Ndoye (65 Toure), Udrescu – Miculaiciuc (68 Ioniac).

Capul sus că se poate!

SSU Politehnica Timișoara – Gloria Lunca Teuz Cermei: 2-0 (0-0)

poli cermei

În folclorul arădean, celor de la Gloria Lunca Teuz Cermei le spunea „UTA mică”. C-aici au fost rodați în ultimii ani mulți juniori ai grupării „roș-albe”. Culori pe care le poartă și ,,sămădăii”. Și au focut-o și sâmbătă în Banat, contra celor de la Politehnica Timișoara. Raportându-mă la acest duel, chiar eram interesat să văd cum se exprimă noua echipă făcută de Radu Popa și „boss” Petrică Bulza iarna asta. Că și-au adus (ceva) jucători mai aproape de pretențiile ligii. Eeei și-n prima repriză n-a fost rău pentru cermeieni. Au ținut ritmul, au avut și o ocazie, prin Ghighilicea în minutul 38, când R. Ciurel a salvat din preajma liniei porții, șansa de a marca având-o și Vasinc în minutul 43, când Mura a fost pe traiectoria mingii și a dat-o în corner.

Dar Poli a marcat la cinci minute după pauză, prin Curescu, căruia mingea i-a ajuns dintr-o deviere și a marcat din fața careului mic. Nasol pentru Cermei e că a încasat la opt minute și golul de 2-0, scor cu care s-a și terminat meciul. A fost un „gol de autor”, Olariu luând mingea de la centrul terenului, avansând și plasând-o în poarta lui Balica. Fără acest două neatenții, era zero-zero. Dar ,,sămădăii” trebuie să arate că pot, că vor și că au (ceva) echipă. Că Radu Popa a și zis după acest meci că e mare păcat, cu puțină atenție și șansă soarta meciului putea fi alta”. E greu Radu, dar capul sus, că se poate!

Poli (antrenor Paul Codrea): Murariu – Haloş, Vlaicu, R. Ciurel, Pamfile – Prună (82 D. Ciurel), Olariu, Oprea (88 Rotariu) – Curescu (82 Adamcsik), D. Popa, Mura (68 Istratie).

Cermei (antrenor Radu Popa): Balica – Siminiceanu, Lazăr, Siminic, F. Nica (62 Botaș) – Piț (62 Novac), Iosu – Ghighilicea (69 Cornicioiu), Sîntean (80 Sas), Sevici (62 Hațegan) – Vasinc.

Cu optici diferite…

Şoimii Lipova – Progresul Pecica: 0-3 (0-1)

soimii lipova pecicaDupă ce a tot „evitat” promovarea în ultimele sezoane, Șoimii Lipova va vedea cum este să joci prin serie și pentru a evita retrogradarea. Mde, chestie de nuanță, dar atât pot băieții ce-și desfășoară activitatea la clubul de lângă ,,bazarul turcesc”. Fain e că au buget bunicel, numa nu știu ce să facă cu el. Sau poate știu? Treaba lor, sau ălora ce-i conduc. Nu din vestiar ci de mai sus. Nici din tribună, și mai de sus! Cu Progresul Pecica era o șansă pentru Șoimi să arate în primul rând că pot dau măcar o data mingea în poartă. Dar dacă băieții lui Todea n-au (prea) făcut-o în amicale, cum s-o facă cu ditamai Pecica? O echipă solidă, unită, muncită prin cupă, cu oameni cu capul pe umeri și cu banul – bine dozat – în portmoneu. Ah, da! Și cu doi antrenori – Stupi și Bozi – care chiar știu meserie, măcar pentru acest nivel. Mă rog, ca fotbal, Pecica și-a rezolvat – în proporție mare – calificarea pe locurile de  play-off. Cum? Cu goluri! Că ăsta e scopul acestui joc, indiferent de bani. Borcea a marcat înainte de pauză, taxând ieșirea aiurea a portarului Buta. Și Borcea a mai dat una și imediat cum a ieșit de la odihnă și tot printr-o taxare, a plasamentului deficitar al fundașilor lipovani, la centrarea lui Luca Bodri. În fine, scorul de nerperentare a fost pecetluit de Luca, Bodri pe numele de familie, cu capul, la o centrare din corner a lui Angelo, Iuga după tată. Văzând ce pot elevii pe care-i are în dotare, Cristi Todea, antrenor la Lipova, a spus cătrebuie să reconfigurăm totul și să ne propunem obiectivul pentru play-out”. La Pecica, privirea e spre celălalt pol, Bogdan Bozian spunând că „am luat trei puncte importante pentru play-off”. Bravo Progresul, grijă ce faceți Șoimii!

Lipova (antrenor Cristian Todea): Buta – Candreanu, Petruț, Bain, Puta – Vlad (83 Andrieș), D. Salka, Said (83 Țurcanu), Brad (68 Passi) – Dinu, Chelea (68 Nica).

Pecica (antrenori Dan Stupar și Bogdan Bozian) Gakos – M. Salka, Nasiru, Wild, Aldan – A. Iuga (68 Moraru), Avalumun (68 T. Bodri) – Borcea (77 Matyus), L. Bodri, Răchită (63 Bănățan) – Pășcălău (77 Bozian).

CLASAMENTUL LA ZI

clasament etapa 16 1

Etichete: comentariile etapei, liga 3, LIGA CELOR O SUTĂ, seria 8 liga 3, Vali Vicki
ISTORIA E O CURVĂ IAR POLITICA, LUPANARUL EI (XVII). 8 MARTIE sau DESPRE DEZVRĂJIREA UNEI LUMI APUSE
[POVEȘTI] Vulpea Albă | Basm Japonez | Vinil Electrecord

1.liga 3 seria 8 3 large

LIGA 3 | Fotbal mic în Vinerea Mare

Liga 3, seria 8 | Rezultate etapa a 6-a Play-off: FC Bihor – CSC Peciu Nou 1-0 Farcaș 80 Phoenix Buziaș – Politehnica Timișoara 2-3 Grancea 25/penalty, Chistrugă 62 –…