08.03.2024, ora: 20,00, stadion: „Arcul de Triumf”, temperatura: 6°C, spectatori: 6500.

Dinamo (antrenor Zeljko Kopic): Golubovic – Patriche, Velkoski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic (73 Ilic), Bordușanu (73 Amzăr) –  Milanov (62 Iglesias), Abdallah (86 Edgar), Gregorio (62 Selmani).
Pe bancă: Răilean – Costin, Grigore, Roșu, Neagu, Bani, Irimia.
Cartonașe galbene: –

UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Stolnik (46 Trif), Conte(86 Lopez), Benga – Căpușă, Mihai (46 Vulturar), J. Pedro (46 Freitas), Micovschi – Fabry (80 Morar), Luckassen, Omondi.
Pe bancă: Kucher – Iurasciuc, R. Pop, Stanciu.
Cartonașe galbene: Mihai, Conte, Vulturar, Omondi

Arbitri: Szabolcs Kovacs (Carei) – Ciprian Danșa (Satu Mare), Alexandru Vodă (Alba Iulia). Rezervă: Iulian Dima (București).
Arbitri VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș), Ionel Dumitru (Gherghița – Prahova).
Observator FRF: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)
Observator LPF: Marian Bucurescu (București).

Apatici sub Arcul de Triumf

Înainte de a vorbi de o finală, pentru UTA era bine să scoată măcar un egal la Dinamo, pentru  ca la înjumătățire să rămână cu un avans de cinci puncte față de primul loc din zona de baraj. Uitându-ne peste gardul play-off, se putea vorbi eventual de o cincime de finală, luând în calcul și celelalte patru meciuri disputate în paralel pentru același țel: „unul din locurile 5-6”

După puțină posesie și inițiativă în joc, UTA a ajuns să se retragă pas cu pas, iar dinamovistul Pavicic, apărut din linia a doua, a șutat – singur la 11 metri – pe lângă bara din dreapta lui Iacob. Până prin minutul 10, UTA a mai trecut cu efectivul de centrul terenului, după care Dinamo a trecut ferm în jumătatea oaspeților, trecând la controlul jocului. Abdallah a fost mereu periculos la așezările făcute în preajma careului arădean, de unde UTA a ieșit tot mai greu. Așa că golul marcat de Dinamo în minutul 20 era iminent. La o centrare a lui Moura de pe dreapta, Conte a ras mingea încercând să respingă, dar până la Gregorio, care a șutat de la 15 metri și mingea a intrat din deviere, în poartă.

Mulțumiți de avantaj, dinamoviștii au slăbit presiunea și UTA a echilibrat jocul. Dar tot bucureștenii au rămas periculoși, iar Abdallah l-a ridiculizat pe Conte, a centrat din dreapta, iar Pavicic – apărut din nou la finalizare în marginea careului, a șutat din vole – slab – iar Iacob a reținut. Și în sfârșit, după o jumătate de oră (min.33), a ajuns și UTA să fie periculoasă la poarta adversă. Atacul „albaștrilor” arădeni a pornit de la Omondi la 20 de metri, mingea a ajuns pe dreapta, la Căpușă, care a tras din unghi, sus, pe colțul scurt, dar Golubovic a respins în corner.

Echipa lui Rednic a încercat o creație modestă, intuită foarte bine de bucureșteni, Rednic etalând o mină de om deznădăjduit. Și e de înțeles, pentru că în primele 45 de minute, UTA nu a arătat un joc de luat toate punctele, fiind parcă un copy-paste al meciului jucat recent la Rapid, timidă, firavă, să nu deranjeze parcă gazdele.

Rednic a încercat să-și reseteze echipa cu trei implanturi la care a apelat din startul reprizei secunde. Pe teren s-a schimbat însă doar raportul posesiei, gazdele scăzând de la 66 la 54 de procente. De abia din minutul 60, a început perioda când UTA produce, vine spre careul advers. Dinamo s-a „tăiat”, a devenit echipa care așteaptă, stând grupată în 4-4-2, cu ultima linie plasată la 30-40 de metri de propria poartă. Și uite așa, arădenii au avut ocazia (mare) de e egala în minutul 72, când Trif a tras o bombă de la 22 metri, în diagonală, dar Golubovic a repins miraculos de sub transversală!

Cu toate astea, UTA n-a fost ea. Sau a fost „doamna” pierdută în capitală. Și din minutul 75, Moura și Abdallah au stat pe jos și cam așa au trecut cam zece minutele, Dinamo plasându-se într-un „5-4-1” la ,,otrăvit fântâni”. Căpușă n-a găsit vinclul cu un șut de la 16 metri, deviat, UTA a presat tot mai mult în prelungiri, dar când ai o mână moartă – Omondi – nu poți avea consistență în ceea ce încerci să faci.

UTA rămâne la 40 de puncte, miraculoase după cum a trăit echipa asta în acest campionat regular. Vise erau doar atât cât te uiți prin gard. Dar e bine că fanii „Bătrânei Doamne” nu (mai) trec prin fiorii locurilor ce duc în „serie B”, fiind în zona care îți oferă șansa să joci cinci meciuri acasă în play-out. Bravo băieți, bravo Mircea Rednic. Și hai, încă un mini-campionat fructuos ca acesta. Că atunci avem și noi – pătimașii fani arădeni – vacanță liniștită.

VIDEOREZUMAT

Mircea Rednic după meci:

Etichete: A marcat: Gregorio, Dinamo - UTA, mircea rednic, Superliga, „Arcul de Triumf”
Premieră la UVT: se lansează platforma online cu materiale didactice bac.uvt.ro
[RECENZIE] Dune: Partea a 2-a

uta otelul 3 large

URA ȘI (ÎNAPOI) LA GARĂ!

UTA – OȚELUL GALAȚI 3-1 (0-0) Au marcat: Omondi (62), Luckassen (78), R. Pop (81) – Cisotti (90+4) 25 aprilie 2024, ora: 16.45, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 12°C, spectatori: 7500.…