Enciu 19, Bud 83/penalty – Pădurariu 9, Grancea 18

Gloria Lunca Teuz Cermei – SSU Politehnica Timișoara 0-1

Pureca 47

Progresul Pecica – Şoimii Lipova 1-1

Răchită 49 – Ciubăncan 64

Etapa viitoare, a 8-a (13-14 octombrie, ora 15): Periam – Ineu, Socodor – Buziaș, Lipova – Peciu Nou, Poli – Pecica, FC Bihor – Cermei.

Reprize împărțite, dar nu la fel de productive

CS Socodor nu mai bătuse pe nimeni din etapa a doua și băieții antrenați de Tibi Darazs au trecut vineri Mureșul, cu gândul că pot reînnoda succesele pe terenul celor de la Avântul Periam, gupare care pierduse pe linie în primele șase etape. „Prima repriză a fost a noastră”, a spus după joc Gigi Cameniță, antrenorul licențiat de la Socodor. „Numai că am dat doar un singur gol”, a mai subliniat „Becu”. Țoca marcase cu capul, la un corner bătut de Caia și oaspeții au mai avut ceva ocazii din care puteau marca. „Nu știu ce s-a întâmplat la pauză” – a recunoscut Cameniță, – că repriza a doua a fost a Periamului. Timișenii au întors scorul în două minute, taxând două greșeli individuale ale arădenilor. Baraniy a marcat ambele goluri, iar reușita de 3-1 a lui Ștefanciuc, a contat doar la evitarea agitației din final de joc. „Repriza a doua a fost a lor, numai că ei au marcat trei goluri”, a fost concluzia lui Gigi Cameniță, care a mai precizat că Socodorul n-are echipă slabă, dar e prea..amatoare, majoritatea jucătorilor fiind ocupați mai mult cu serviciul, decât cu antrenamentele.

Periam: Gârlea – Baeram (46 Baranyi), R. Mureşan, A. Popescu, Mager –  Oancia, Mânecan (79 Dobricean) – M. Filip, Olteanu (27 Ștefanciuc), Viașu (59 Gălățan) – Prața (79 Toma). Antrenor: Răzvan Leuca

Socodor: Mucha – Ciornei (66 Șerengău), Pele (80 Gavrilaș), Gherheș, Caia – Țoca, Copil (66 Șulea) – Clej, Lezeu (85 Mako), Pirtea – Câmpanu (80 C. Covaci). Antrenori: Tibi Darazs și Gigi Cameniță

Greu să răzbești contra 12 jucători!

ACB Ineu – FC Bihor 0-4

Am tot scris și… criticat echipa din Ineu, că are Academie, dar nu produce. Rezultate, în primul rând. Și pe bune, cum să nu „tai” în cronici, când etapa trecută, prima echipă a luat 6, iar cea secundă, 12! După acest 0-4 cu FC Bihor, era rost de o nouă „săpuneală”. Dar ineuanii nu merită deloc – de data asta – să fie smotociți, pentru că au pierdut cu japca. I-au măcinat unu’ Norbert Kemenes, arbitru – cică – de centru din Baia Mare. Din orice baie ar fi, individul are afinități mari pentru liderul din seria 8. De ce? Copiii de la Ineu au șinut bine echilibrul în prima jumătate de oră, după care Bihorul a primit penalti. Cum? C. Jurj a vizitat careul gazdelor, s-a aruncat în adversarul Șerban și „Norbi” a dat penalti. Susan a protestat și a primit „galben”, iar Sergiu Jurj a rezolvat cadoul de la punctul cu var.

Văzând că au „suporter” alături de ei pe gazon, bihorenii au apelat și la arte… marțiale, iar Zdremțan de la gazde a avut genunchiul plin de sînge. Urmarea? Susan a văzut al doilea galben și roșul, pentru că și-a permis să-l cheme pe Kemenes să vadă lovitura. Bihorenii Ban, Bactăr și Gunie, care primiseră (doar) galben la niște intrări „sănătoase”, au și fost schimbați de Florin Farcaș, meciul fiind rezolvat – pe persoană fizică – d Sergiu Jurj, care a maid at trei goluri. Nci nu era greu, în condițiie în care ineuanii au văzut că orice ar face nu „le este aprobat” de omul (în) negru. „Ar trebui să vorbească arbitrii, pentru că din punctul meu de vedere au influențat meciul”, și-a strigat off-ul, Cristi Sculici, antrenorul de la ACB Ineu. Numai că Florin Farcaș, omologul său de pe banca lui FC Bihor, a făcut pe mironosița și a „aruncat” în declarație mesajul că „Suntem o echipă prea cuminte”. Hai măi Florin! Bateți tot, cum și cu cine puteți, așa cuminți cum sunteți, dar ascultă și cuvintele lui Adrian Lapte, președintele Ineului: „A intrat în scenă centralul partidei care sistematic a influențat fiecare fază și a decis soarta meciului Toate aceste abateri nesancționate de arbitri au creat o atmosferă incendiară în rândul jucătorilor noștri și am fost la un pas de a scoate echipa de pe teren”

ACB Ineu (antrenor Cristian Sculici): Merșca – Voștinar (86 Roșu), Clipotă, Șerban, Bekono (73 Nica) – Zdrențan (86 Ioniac) – N. Călin, Buza (46 Miculaiciuc), Susan, Udrescu (68 Banam) – Toure.

FC Bihor (antrenor Florin Farcaș): Pînzariu – C. Jurj, Calugher, Farcaș, Stoian (67 Chitaș) – Gunie (67 A. Popa), I. Ban (79 Militaru) – Bactăr (67 Ioviță), Moga, Vasile (8 Sorian) – Sg. Jurj.

Curat ghinion, monșer!

Gloria Lunca Teuz Cermei – Politehnica Timișoara 0-1

Poli Timișoara este un club cu nume, cu suporteri, indiferent în ce eșalon joacă. Dar nu sunt un „bau-bau” și cu o mobilizare bună, timișorenii pot fi bătuți. „Sămădăii” de la Gloria Cermei nu s-au intimidat de anvergura adversarului și au încercat să-și impună jocul, să mai bată și ei pe cineva. Numai că astrele au fost nefavorabile grupării gazdă, antrenate de Radu Popa. Cum să nu fie, când dai de trei ori mingea în bară? A făcut-o mai întâi Gruescu, care a nimerit transversala de la 25 metri, apoi Sîntean din unghi, pătrundere cu șut în bară pe colțul lung și în fine, Siel – în repriza secundă – când mingea a căzut pe transversală și a ieșit în aut de poartă. Eiiii. Poli n-a avut așa ghinion, iar la una din puținele ocazii la poarta lui Balica, să cadă golul care a înclinat – definitiv – balanța. Curescu a marcat cu capul, de la colțul scurt, la un corner scos de Olariu, la un șut deviat în spatele porții de Balica. În prelungiri, Botaș de la gazde și Vlaicu de la timișoreni au fost eliminat pentru al doilea „galben”, dar cermeienii își luaseră gândul că ar putea da mingea în poartă în acest meci. „Cei de la Poli au dat un gol întâmplător la un corner și cam atât au avut ei astăzi. Astăzi am avut și destul de mult ghinion”, a spus cu năduf Radu Popa, antrenorul-jucător de la Gloria Cermei, în timp ce Paul Codrea, antrenorul de la Poli Timișoara, a recunoscut „Nu știu dacă e o victorie total meritată… Am întâlnit o echipă gazdă bună, pragmatică, agresivă, care nu ne-a lăsat să jucăm”.

Cermei (antrenor Radu Popa): Balica – Balazs, Ssemakula, Lazăr, Siminic (66 Botaș) – Piț (76 Vasilcin), Hațegan (66 Pereny) – Gruiescu, Wilfred, Bunea (55 Siel) – Sîntean.

Poli (antrenor Paul Codrea): Murariu – Haloș, Bocşan, Vlaicu, Taub (70 R. Ciurel) – Pureca, Olariu – Curescu (83 Marincu), D. Ciurel (83 Rotariu), Prună (89 Pașcalău) – D. Popa (89 Tudoran).

Mulțumiți și nu prea…

Progresul Pecica – Șoimii Lipova 1-1

Dacă tot a ajuns în zona play-off-ului, Progresul Pecica a încercat să arate că are potențial de a lupta – în premieră – pentru o clasare finală în primele patru. Și cu cine era mai potrivit să-ți testezi potențialul? Cu Șoimii Lipova, specialistă a acestui grupaj de clasament, unde s-a clasat constant în ultimii ani.

Lipova a început puțin mai bine jocul, dar pecicanii și-au ordonat jocul și au ținut la respect adversarul în prima repriză. Una în care a lipsit golul deși ocazii au fost la ambele porți. Gazdele și-au valorificat insistența imediat după pauză, când Răchită a plesnit mingea în vinclu, la un corner executat – normal – de Arsene. Numai că elevii lui Dan Stupar au pierdut puțin din ritm și Lipova nu a o formație care să te lase să trăiești. Gavra i-a pus un balon pe culoar liber lui Ciubănvan, air noul intrat a egalat din opt metri. Până în finalul jocului, s-a jucat îndârjit, s-a scrâșnit din dinți, dar nu a maid at nimeni gol din cază de portar. Pe care ambele echipe l-au avut! Zamfir, respectiv Buta, și-au închis porțile, remiza fiind acceptată în final de ambele tabere. Scânteile unui derby au reieșit și din eliminirile din prelungirile partidei, când lipovanii Petruț și Bain au primit al doilea galben, urmat de roșu, eliminat fiind și Bozian, care schimbase câteva cuvinte cu ,,biiip” cu Bain.

„Un portar foarte inspirat la ei, a scos niște mingi destul de grele”, a ținut să sublinieze Dan Stupar, antrenorul de la Progresul Pecica, în timp ce Cristian Todea, antrenor la Șoimii Lipova, a concluzionat:Mi-a plăcut reacția băieților în fața unei echipe bune, care pasează bine și te poate taxa oricând dacă îi dai spații”.

Pecica (antrenor Dan Stupar): Zamfir – Moraru, Wild Gomboș, T. Bodri – Arsene, Avulumun – Borcea (69 Bozian), Răchită, Adamcsik (77 M. Salka) – L. Bodri (69 Capătă)

Lipova (antrenor Cristian Todea): Buta – Candreanu, Petruț, Bain, Obinna – Said, Jichici – Blickling (58 Ciubăncan), Dinu(58 Brad), Șimăndan – Gavra (81 M. Vlad).

CLASAMENTUL LA ZI

Etichete: Buzias, cermei, FC Bihor, Ineu, LIGA 3 -ETAPA 7, Lipova, Pecica, Peciu Nou, periam, POLI, socodor
[ACTUALIZARE] Minora de 12 ani, dispărută dintr-o casă de tip familial din Vladimirescu, a fost găsită la Vinga
Arădeanul Pavel Milovan este recunoscut ca urmaș oficial al lui Mișa Bacsi, părintele artelor marțiale din România

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…