Rus 69, P. Măgulean 82, Ciupuligă 90+1 – Ardelean 51/penalti

Băd 58/penalti – Munteanu 2, 60, Sg. Popa 86/penalti

Bogdan 27, Ștefan 60, 77, Marc 65

CS Glogovăț a stat.

Etapa viitoare, a 9-a (14 octombrie, ora 15): Glogovăț – Sântana, Pâncota – Ineu, Vinga – Beliu, Macea – Păuliș, Curtici – Șimand, Sebiș – Zăbrani, Nădlac – Felnac. Viitorul Arad va sta.

Filosofia unui succes căutat

După ce a agonist șapte puncte în cinci meciuri, Victoria Zăbrani s-a mai hodinit puțin. Deși în meciul de pe „Josef Scheirich”, gazdele s-au ținut bine de Frontiera Curtici, urcată – merituos – în poziția de vice-lider al seriei. După o repriză „albă”, băieții lui Leo Pința au comis-o. Coraș (P.S. I love you, Marcel!) a făcut henț în careul propriu și Lazea a dat gol din lovitura de la 11 metri, ducând Curticiul într-un avantaj pe care-l căuta din debutul partidei. Nah, de aici dă-i și luptă, fugi după loptă și așa s-a făcut minutul 80, „happy-minute” pentru Zăbrani. Florin Dancă s-a-nervat, a luat mingea, i-a driblat pe Bercu și Norbi Varga – fundași centrali în toată regula – s-a întors spre poartă și l-a executat pe Trifoi! Curticiul să se predea la 1-1? Când mai sunt zece minute și prelungiri? Nah! Mai ales că-l au în echipă pe Avrămuțiu. Care a dat gol cu genunchiul – un atacant rasat dă cu și pe ce îi vine – fiind atent unde respinge Mitrea mingea venită dintr-o lovitură liberă. Frontiera a plecat cu un 2-1 merituos, așa cum a recunoscut și antrenorul gazdelor, Leo Pința: „A câstigat o echipă mai bună decât noi”. Cheia succesului pentru echipa „vameșilor”? Acest antrenor dornic să scoată capul, Norbi Jozsa și mai ales, filsofia lui, care s-a bazat în acest meci și pe afirmația: „Am avut încredere că putem marca, și am atacat mult poarta lor”.

Zăbrani(antrenor Leo Pința): Mitrea – Curac, Vizitiu, Coraș (81 Moldovan), Benescu (73 Suătean) – Costea (61 Păulescu), Hodan – Godoci (73 Țuța) Maxim, L. Avram (81 Iercan), – Fl. Dancă.

Curtici(antrenor Norbert Jozsa): Trifoi – Zsogo, Bercu, N. Varga, Deta – Lazea (91 Tripa), Al. Pavel – Huțanu (76 Abrudan), Avrămuțiu, Bonchiș – Lolea (46 Morar).

Prieteni, dar până la puncte!

Un mic derby s-a disputat sâmbătă în Parcul Central, unde gazde au fost ACB Ineu II, iar vizitatori, Național Sebiș. Jocul chiar a fost interesant, cu ambiții în ambele tabere, mai ales că la sebișeni evoluează câțiva ex-ineuani. Și chiar doi dintre aceștia, Florea și Karmanoczky au dat gol, că știau ce, cum și pe unde să o facă. Și au și făcut-o (aproape) în același minut, egalând la 2. Pentru că „Ineul mic” a condus cu 2-0 la pauză, după un final de repriză mai consistent. Ei și poate egalul era ok pentru ambele tabere, jucătorii întrebându-se „unde bem o bere?”. Ineul a rămas din minutul 86 în zece, Udrescu fiind eliminat, dar lovitura au dat-o tot gazdele, care au marcat golul victoriei prin Haniș în prelungiri și „deal-ul” cu berea a căzut!

Ineu (antrenor Teo Mihuț): Tulcan – Temian, Clipotă, Roșu, Nica (Haniș) – Șerban, Ioniac (Toure) – Udrescu, Călin (Al. Pop), Miculaiciuc – Banam (Guti).

Sebiș (antrenor Flavius Raț): Creța – Karmanoczky, Feieș, Tamaș, Onoc – Farău, Purice – Buia, D. Florea, Surda (Lingurar) – Muntean (Brad, R. Florea)

Cîteodată e bine să înveți și să primești

Dănuț Mițiți, antrenorul de la Podgoria Pâncota, recunoștea etapa trecută că echipa lui nu știe să marcheze. Pe terenul celor de la Victoria Felnac, oaspeții au arătat că știu să încaseze. Și au luat cinci! Dar au și dat două, prin Șulea, cel de la care sunt așteptări mari și „prezi” Dragalina. ,,VI-FE” a zburdat însă pe teren (fain gazon), băieții lui Lucică Ciba dregându-și imaginea în fața localnicilor, a celor ce le dau bani să joace fotbal. În Podgorie vin etapa viitoare vecinii de la Ineu, ăia mici, cu care Pâncota speră să cunoască doar lecția cu goluri marcate. Se poate, depinde câți copii își duc ineuanii la derby. Că sigur nu mai vor să ia 12 anul ăsta!

Felnac (antrenor Lucian Ciba): Rusu – Mocan, Țugulescu, Istin, Tomuț – D. Dancă, S. Măgulean(Morariu), Rădulescu (Olariu), Mitu (Beracko) – Pasăre (Buz), Lasc (Drîglă).

Pâncota (antrenor Dănuț Mițiți): Tudosă – Gligor, Iacob (Mâneran), Țop, Cotoc – Hera, Cl. Bălăban – Șulea, I. Bălăban (Mihoi), Fericel (Dragalina) – Bulzan(Steleac)

De-ar fi ținut meciul 80 de minute!

Principii sănătoase are și Voința Macea, v-o spun eu. C-am vorbit cu Ruben Pâncotan, tehnicianul din localitatea cu grădină botanică celebră. Care știe bine ce pot elevii săi și-i pune pe teren să scoată cât mai mult dintr-un joc. N-a fost să fie un rezultat productiv, nici etapa asta. Că și Șoimii Șimand știu să-și valorifice atuurile. N-au fost goluri până la pauză, dar a venit unul imediat după, marcat de oaspeți. Trif a fost faultat de Peia, iar Ardelean a înscris din penalty. Șimandul a căutat insistent golul și Rus a găsit soluția. Șut de la distanță, – 20 metri – bară-gol! Simplu! Numai că jocul are 90 de minute, că dacă avea 80, Macea era pe podium. Petre Măgulean, atacantul după care Macea plânge și acum că l-a pierdut în vară, a marcat și nu oricum, cu capul din plonjon! La 2-1, n-a mai contat că Ciupuligă a mărit avantajul Șimandului, al cărui antrenor, Jany Ruska a „decretat”: „Am știut ce avem de făcut, am avut răbdare și am întors rezultatul”. Ruben Pâncotan ce să mai zică săracul de Macea sa, care are Voință, dar tot pierde? Doar atât: „trec punctele pe lângă noi, continuăm să luăm goluri decisive pe final, e clar că avem o problemă din acest punct de vedere”.

Șimand(antrenor Jany Ruska): Mureșan – D. Varga, Engelhardt, Peia, Onaca (60 Ciupuligă) – Roza, Apostol (89 Cheta), Cordoș – Don (46 Sechel), P. Măgulean (83 Ujoc), Mandache (46 I. Rus).

Macea(antrenor Ruben Pâncotan): Stănilă – Botaș, Edu, Gyebnar, Kiss – Veliciu (88 Lazăr), Șiclovan, Ardelean (88 Ciceu), Trif, Brandabur (75 Tiron) – R. Fritea (75 Gavrilaș).

Cură de goluri bună de pus pe rană

Unirea Sântana și-a mai pansat din rănile de care nu scapă etapă de etapă. Și adversarul de „dres” chiar a fost potrivit, Victoria Nădlac fiind ea o echipă ambițioasă, dar totuși e limitată. Totuși, elevii lui Radu Anca n-au fost ei prea zburdalinici în primaa repriză, sau cel puțin au fost dezorientați, că n-au găsit calea spre gol. Au făcut-o după pauză, când în 17 minute și-au făcut norma (scor 4-0) și apoi au făcut calcule cum stau în clasament. Acceptabil, la patru puncte de lider. Dar atenție la alte sincope neașteptate și recuperați-vă răniții. Ca aveți nevoie de ei dacă vreți (cel) mai sus. Nădlăcanii au meci greu sîmbătă lângă vamă. Vine Felnacul, sau mai bine zis imprevizibila „VI-FE”. Lucică, mai știi ce trupă aveați la Nădlac, cu Sandu antrenor? Vremuri faine!

Sântana (antrenor Radu Anca): Csurka – Politic, Al. Gligor, Nistor, Kozma (Savin) – Olteanu (Bortiș), Simion – Martin (Ursoi), Pașca (Paven), Filimon – Burlă (Marc).

Nădlac (antrenor Cornel Nădăban): Stejar – Kocsis, Taloș, Luculescu, Chepețan(Marko) – Pană (Perța), Mazuch (Stoica) – Coriteac, Lăpușan, Mocriș (Lăcătușu) – Sabo.

Când bați lopta-n județ la 43 de ani!

A revenit CS Beliu în campionat! C-a stat etapa trecută. Odihna nu i-a ajutat prea mult pe băieții lui Costel Filipaș, mai ales că adversar a fost Viitorul Arad, un fel de selecționată old-boys, intercalată cu copii. Gazdele au început jocul de la 0-1 practic, pentru că în minutul 2 a dat gol Cristi Munteanu! Nu ,,Babicu” că ăsta era portar. Ci arădeanul cu peste 200 de meciuri în liga-ntâi, la Iași, Brașov, sau Viitorul lui Hagi. Acum, la Viitorul lui Gio Catanzariti, mai dă goluri prin județ, la (imediat) 43 de ani. Beliu are și ea fotbaliști, nu cu așa CV, dar care știu să dea în minge. Exemplu, Moro Purtan, care l-a pus la treabă pe Brutyo, cu două reluări cu capul. Beliu a vrut și un penalty, la o luptă între arădeanul Pantea și beleanul Cohan în careu, dar Saladea n-a dat. După pauză, „centralul” a trebuit să acorde un penalti gazdelor, Purtan fiind cel faultat de Bier. Băd a marcat de la punctul cu var și belenii și-au zis, hai pe ei! Dar gazdele n-au apucat să o mai facă, pentru că ,,enervantul” ăsta de Cristi Munteanu le-a mai dat una. Și așa, Beliu a încercat remontada, dar Saladea a fost în „zi de penalti”, pe care l-a acordat oaspeților, la un duel în careu între Jurcă și atacantul oaspete de conjunctură, Pașcu. Sergiu Popa nu și-a permis să rateze, iar Viitorul lui Gio a plecat cu o victorie grea, smulsă unei echipe solide. „Arbitrii ne-au surprins cu două decizii diferite la faze identice în careu”, a fost de părere Octavian Purtan, mijlocașul de la CS Beliu, în timp ce

Fotbalistul Cristi Munteanu – cu F mare intenționat – a spus despre Beliu că e „o echipă arțăgoasă, care a jucat cam dur, dar mai ales a pus o presiune foarte mare pe arbitri. Am reușit după meci bun, dominat din punct de vedere tactic. Obiectivul stagional e locurile 1-3, vedem la iarnă unde suntem și vom vedea ce vom reuși să facem”. Și noi suntem curioși să vedem ce reușiți! Și voi, Viitorul și voi, CS Beliu! Baftă!

Beliu (antrenor Costel Filipaș): Șoltesz – Rusu, Călăceanu, Bogdan, Cotoc – Onoc, Purtan (84 Morar) – Zamă (76 Jurcă), Bărdan, Cohan (76 Popovici) – Băd.

Viitorul (antrenor Flavius Pavel): Brutyo – Stoianovici, Bier, Munteanu, Pantea – Fl. Gâlcă, Sg. Popa – Cl. Popa (88 Catanzariti), Vezan (88 Bulzan), Narsesovici (66 Rotar) – Pașcu.

Ca între prima și ultima

Păulișana Păuliș și-a respectat blazonul de lider pe arena „Otto Greffner” din Șiria și a depășit net nou promovata Athletico Vinga. Oaspeții s-au ținut bine în prima repriză, primind totuși un gol spre finalul primei jumătăți de oră. Mai greu a fost după pauză, mai precis în ultimele 30 de minute, când „gazdele” au făcut scor (4-0). Vinga rămâne „lanterna roșie” cu doar o victorie și șase eșecuri, baiul fiind că au meci greu acasă etapa viitoare, cu Beliu. Păulișul? Își trăiește momentul de glorie, pe care l-ar prea cât mai lung. Să-i vedem ce pot la Macea.

Păuliș (antrenor Vasilică Georgiu): Toma – E. Calancea, Cernat, Pleșca, Nădăban – Berar (Gîrna), G. Pop, N. Marc, P. Varga (L. Grigorean) – Ștefan, Bogdan (D. Grigorean).

Vinga (antrenor Vasi Topac): P. Gherghel – Cohuț, Crișan, Zlătar, Drăgulescu – Topac, I. Gherghel – Ghergar (Roșu), Achim (Otiș), Cîșlaru – Mateucă.

CLASAMENTUL LA ZI

Standings provided by Sofascore

Etichete: Beliu, Curtici, ETAPA a 8-a, Felnac. Viitorul Arad, glogovăț, Ineu, LIGA 4 ARAD, Macea, nadlac, Pancota, Paulis, santana, Sebis, simand, Tur de orizont, Vali Viscki, vinga, Zabrani