Marius Copil a început excelent pe iarbă înainte de Wimbledon

Marius Copil și-a câștigat meciul de la turneul din s-Hertogenbosch / Den Bosch.

Arădeanul a revenit de la set pierdut (în tiebreak, la 8) și l-a învins pe Aljaz Bedene, un jucător cu un trecut recent destul de agitat, între UK și țara de origine, Slovenia. Apoi, Marius a trecut și de Yuichi Sugita, tot în trei seturi. Ambii sunt mai bine clasați decât Marius. Bedene e pe 70, în timp ce Sugita, este pe 53.

În primul set, el a riscat mai mult cu primul serviciu, însă chiar și așa, și l-a păstrat drept armă redutabilă. A dat 4 ași, s-a enervat la cele 3 duble-greșeli, și și-a pierdut serviciul tocmai când servea pentru set, la 5-4. Un game în care a condus cu 40-0, dar pe care l-a sfârșit cu o neforțată în out.  La a cincea șansă de break, a închis: 7-5.

Nervi, ocazii ratate apoi, a luat-o de la capăt, în decisiv. Aici, Copil a arătat că poate face treabă pe iarbă.  Un jucător cu serviciul lui poate experimenta și poate varia loviturile, iar el asta cred că va încerca în sezonul de iarbă. Marius a confirmat că va juca la dublu cu Tsitsipas la Wimbledon. Grecul este un jucător care îndeplinește criteriile de parteneriat.

Sugita a avut ocazia să fugă cu setul și meciul la scorul de 2-2, când i-a făcut break lui Marius, însă un joc foarte curajos la returul câtorva mingi domoale ale japonezului l-a adus pe Marius în situația de a face rebreak. A profitat de prima ocazie ivită, iar apoi, la fel ca-n primul set, a mai făcut un break (la zero) pe finalul setului.

Victoria e super importantă, iar sezonul de iarbă, cu două victorii consecutive, începe excepțional pentru Copil, care nu mai ajunsese în ultimii opt la un turneu ATP din februarie, de la Sofia.

Etichete: Aljaz Bedene, bedene, Marius Copil, tenis, tenis de câmp, Tsitsipas, turneu ATP, Wimbledon
Românul nu s-a născut poet. S-a născut miner. Și canibal
UTA vrea să cucerească Moldova debutând cu o victorie

uta otelul 3 large

URA ȘI (ÎNAPOI) LA GARĂ!

UTA – OȚELUL GALAȚI 3-1 (0-0) Au marcat: Omondi (62), Luckassen (78), R. Pop (81) – Cisotti (90+4) 25 aprilie 2024, ora: 16.45, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 12°C, spectatori: 7500.…