05.04.2024, ora: 17,30, stadion: ,,Francisc Neuman”, temperatura: 22°C, spectatori (copii): 5000.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Kucher – Capușă, Stolnik, Conte, Diogo – Omondi, Vulturar (60 Mihai), J. Pedro(60 Freitas), Micovschi (81 R. Pop) – Luckassen (86 Trif), Imoh (81 Fabry).

Pe bancă: Iacob – Benga, Iurasciuc, A. Lopez, A. David, Morar.

Cartonașe galbene: Omondi, Conte, Mihai, Stolnik.

FC Botoșani (antrenor Bogdan Andone): Ducan – Benzar, Sadiku, Șeroni, Țigănașu – Filip – Florescu (68 Mouaddib), G. David (30 Mitrov), Dican, Ofosu (68 Mailat) – E. Lopez.

Pe bancă: Kukic – Creț, Aldair, L. Fulop, Margiotta.

Cartonaș galben: G. David.

Arbitri: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov) – Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca). Rezervă: Claudiu Gaitin (Timişoara)

Arbitri VAR: Istvan Kovacs (Carei), Marius Omuţ (Satu Mare),

Observator FRF: Ioan Onicaș (Zalău)

Observator LPF: Florin Bătrânu (Timișoara)

Victorie mare pentru niște mini-suporteri uriași!

Dacă părinții au fost interziși pe stadion, au venit copiii lor. Și cum să fie atmosfera cu așa „o lume minunată”, vorba celebrei melodii a lui Mihai Constantinescu. Su-per-bă! Pentru că cei cinci mii de micuți au strigat cu vocile lor pițigăiate „UTA ARAD-UTA ARAD!” din toată inima, cu pasiunea și dragostea insuflată de părinți, de profesori și antrenorii lor, care i-au însoțit „1 la 10” pe admirabilii mini-suporteri.

În teren, UTA a avut un meci foarte greu, dar copiii nu puteau înțelege asta. Ei au savurat și ovaționat orice schimb de pase între „roșii” lor, au trăit la maxim orice pătrundere în careul advers, orice șut spre poartă. Și la rândul lor, eroii lor din teren au avut o ambiție în plus să nu-și dezamăgească inocenții fani.

Ca să fie scutiți de griji în defensivă, UTA „s-a dus pe ei” după cinci minute de tatonări și în minutul 13 a apărut și prima ocazie, când Imoh a deviat mingea cu capul, pe spate, din careul mic, dar n-a fost pe spațiul porții. Și Omondi a căutat colțul lung în minutul 20, dar a tras pe lângă, din 13 metri, pentru ca în minutul 31, micii suporteri, dar și adulții „cu treabă” în stadion, au răsuflat ușurați că la „foarfeca” pe spate a lui Enzo Lopez, mingea a lovit doar bara din stânga lui Kucher. Și de la emoții „să nu ne dea gol”, asistența a ,,explodat” și pentru că „am dat gol”. În minutul 37, Micovschi a executat pe lung un corner din dreapta, unde a apărut Conte, care a trimis mingea cu capul în poartă, jos la bara din dreapta portarului Ducan. Și repriza s-a încheiat cu o șansă ratată de Luckassen de a majora scorul, la o fază la care au mai lucrat Omondi și Imoh.

După pauză, jocul a fost și mai greu pentru UTA. Care putea să-și ia un avans de două goluri în minutul 49, când Imoh a pătruns rapid pe dreapta, a dat mingea spre interior lui Micovschi, care a șutat din 18 metri, peste poartă. Pentru ca micuții utiști să-și câștige apoi și un idol în acest meci – Kucher – care a „închis” poarta în minutul 53, la o fază grea a Botoșaniului. Mai întâi, „Dan” a scos de pe linia porții mingea reluată din patru metri de Enzo Lopez, pentru ca la continuarea fazei, Lopez să trimită pe lângă poartă.

Cu Rednic „cititor expert” al jocului, arădenii au fost mereu atenți la fază, au dejucat planurile „albilor” din Botoșani, care au presat în fața careului advers și cu două linii de patru, Dar n-au avut pe unde să intre, Stolnik și Conte fiind „turnuri” de control ce au respins orice minge, sau jucător ce încerca să se strecoare pe centru spre poarta lui Kucher. Iar ucraineanul a fost din nou imbatabil în minutul 78, la șuturile successive ale lui Mouaddib și Mailat, expediate din marginea careului mare. Oaspeții și-au forțat limitele, ca un „disperat care dă din brațe să nu se înnece”, pentru că Botoșaniul este cu un picior retrogradată. Dar UTA a ținut frâiele jocului, a mai avut o ocazie, „terminată” de Omondi, tras imediat pe bancă că nu mai răspundea la comenzi, pentru ca victoria muncită de UTA sub ochii acestor cinci mii de copii admirabili, să fie aplaudată și cinstită cu imnul „De la Dunăre la Sena”, așa cu corul de voci pițigăiate, dar atât de curate.

În loc de epilog, elocventă este fraza de încheiere rostită de Mircea Rednic la conferința de presă de după joc:

,,Bravo jucătorilor, bravo și conducerii, celor care s-au ocupat de organizare, ca cei mici să vină la meci, să fie în siguranță. E incredibil, nu mi s-a întâmplat să văd așa atmosferă creată de copii”. Și antrenorul UTA-ei a mai spus ceva: ,,Îmi pare bine că sunt antrenorul acestei echipe, într-un așa oraș care trăiește pentru UTA”. Și nouă ne pare bine Mircea, că ești „coach” la această echipă. Și da, această victorie mare e pe deplin meritată și de cei mici, care au oferit o lecție întregii țări, au arătat tuturor că la Arad sângele roș-alb circulă în venele copiilor, părinților și fraților lor, pentru care „Doar UTA contează”.

Primele impresii după joc:

Mircea Rednic: ,,Sunt fericit că am reușit să-i facem fericiți pe cei de acasă, care au stat în fața televizorului, dar și pe acești copii minunați, care meritau…Au avut comportamentul pe care l-au avut și sunt un exemplu și pentru alții, care în loc să încurajeze echipa vorbesc cum vorbesc și se comportă cum se comportă. Această echipă s-a format greu, dar am avut sprijin și de la suporteri și din partea conducerii și cu răbdare, am reușit să ne impunem. Sigur că mi-aș dori mai mult, dar trebuie să înțelegeți și că cei cu care jucăm, mai ales în play-out, se agață de orice. Acum nu mai trebuie să calculezi, să filosofezi, sunt trei puncte în joc, fiecare contează. Nu mai e meci retur, câteodată mai și riscăm, dar din punct de vedere al jocului, am fost foarte bine astăzi. Felicit jucătorii, le-am dat o zi liberă, cu toate că mâine aveam antrenament, merită”.

Rezumat VIDEO:

uta fc botosani copii galerie

Etichete: copii, fc botosani, mircea rednic, suporteri, UTA, UTA – FC BOTOȘANI 1-0
TIR răsturnat pe A1, sens de mers Arad-Timișoara
[ACTUALIZARE] AUR și-a lansat candidații pentru alegerile locale din județul Arad

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…