Marius Silviu Oneț este noul primar al comunei Covăsînț după ce astăzi, 11 iunie, cu prilejul alegerilor anticipate, și-a adjudecat cele mai multe dintre sufragiile celor aproximativ 1000 de votanți care s-au prezentat la urne. Beneficiind de susținerea Partidului Național Liberal, Marius Oneț a „cules” 323 de voturi în favoarea sa la principala secție de votare din comună, cea din incinta Primăriei, contracandidatul său principal, Raul Pașcalău, adunând 105 de buletine de vot valabil exprimate în acest punct de votare.

Diferența dintre Marius Oneț și următorul candidat a fost, odată cu încheierea numărării buletinelor valabile, de aproximativ 400 de voturi.

La Covăsînț, pentru fotoliul de primar s-au mai luptat, pe lângă canditatul câștigători, Raul Pașcalău (independent, susținut de PSD și PMP), Valentin Cristian Stoica (ALDE) și Daniel Filip (USR).

Îi dorim succes noului primar în mandatul care îl așteaptă.