Profesorul de TIC (Tehnologia informației și comunicațiilor), M.F.G. – „un om retras… cu probleme”, conform descrierii succinte a ineuanilor care-l cunosc destul de puțin – „a comis-o” și este cercetat pentru „agresiune sexuală săvârșită asupra unui minor”.
În urmă cu o săptămână (18 martie, 2025), în timpul unei pauze între cursurile de la Școala Generală cu clasele V-VIII, profesorul i-a adresat elevei în vârstă de 14 ani expresii cu conotații sexuale. „Îmi plac țâțele tale” – i-a spus profesorul de informatică elevei de clasa a VII-a. Incidentul a avut loc pe holurile școlii și a fost filmat de o colegă a fetei abuzate. Conducerea școlii – în speță, directoarea colegiului – a sesizat poliția despre comportamentul profesorului, acesta fiind cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de agresiune sexuală asupra unui minor.
Profesorul acuzat preda informatică la Colegiul „Mihai Viteazul”, iar după ce s-a deschis dosarul penal pe numele său, și-a dat demisia. Ieri (25 martie) a fost prima sa zi „pe liber”.
Contactactat de noi, profesorul încearcă să se apere spunând că remarca sa a fost o remarcă inconștientă, non-agresivă pe care o regretă.
„Nu sunt genul de agresor, nici măcar verbal, cu elevii și cu nimeni altcineva. Nu am niciun antecedent de acest fel și nu am fost sancționat pentru vreo abatere în toată cariera. Am înțeles să îmi dau demisia din demnitatea de profesor, pentru a degreva școala de orice fel de responsabilitate sau legătură cu acest caz, pe care îl regret nespus. Prezint scuzele mele publice fetei, familiei sale, colegilor mei și întregii comunități.” – ne-a declarat acesta.
Pe numele lui M.F.G. s-a deschis un dosar penal care se află în faza de cercetare penală; odată încheiată ancheta, profesorul va fi trimis în fața unei instanțe de judecată.




