Pe ORIBILUL GAZON de acasă, UTA a făcut un joc defensiv bun și putea egala în ultima secundă

uta cv

UTA – CS U Craiova 1 – 2 (1 – 2)

UTA: Fl. Iacob – Bustea, Erico da Silva, Benga, Roumpoulakou – Ursu, Albu,Isac, D. Rusu – C. Rus, Buhăcianu. Au mai evoluat: Ioniță,  Melinte, Oroian, Miculescu.  Antrenor: Laszlo Balint.

CS U Craiova: Pigliacelii – Vlădoiu, Bălașa, M. Constantin, Bancu – D. Nistor, Screciu, Cicâldău – Bărbuț, Mamut, Ofosu. Au mai evoluat: Papp, Vătăjelu, Ivan.  Antrenor: Corneliu Papură

Arbitri: Marius Avram (București) – Mircea Orbuleț (București), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Florin Marcu (Oradea)

Observatori: Dan Potocianu (FRF), Florin Hincu (CCA)

În minutul 4, centralul Marius Avram întrerupe partida din cauza vizibilității scăzute de pe stadion,  fumul provenit de la torțele aprinse de fanii utiști îngreunând vizibilitatea. Oltenii  au impus ritmul jocului arătând o viteză superioară, arădenii find în dificultate când sunt nevoiți să construiască. Pe un gazon greu e și mai dificil să faci asta.

UTA  a început meciul fără soluții și a încasat devreme un gol, reușind să iasă din defensivă abia după minutul 20 – Denis Rusu fiind cel care a dat semnalul revenirii.
În debutul părții secunde Rus putea fi trimis mai repede la vestiare pentru cumul de cartonașe galbene. Debutul părții secunde a fost mai echilibrat, dar fără ocazii de poartă. Oaspeții au acuzat accidentări cauzate de gazon (vineri, în intermediară, joacă cu FCSB). Vătăjelu a căzut ușor în careu în minutul 62. Elevii lui Balint nu s-au descurcat pe atac pozițional în fața celei de a doua apărări din campionat: nici o ocazie în partea secundă, joc la întâmplare.
Nici Craiova nu a mai insistat în ofensivă. În minutul 85, Benga a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault din spate asupra lui Mamut, fază la mijlocul terenului. La primul corner în partea secundă al UTA-ei, balonul ajunge la Ioniță surprins în poziție afară din joc.
Am avut egalul în mână: la ultima fază a meciului  lovitură liberă de la mijlocul terenului executată de Iacob, Buhăcianu recentrează în mijlocul careului, iar Albu, complet liber, trimite cu capul direct în brațele lui Pigliacelli. Cu acest succes Craiova trece pe primul loc cu un punct în fața celor de la FCSB. Joi, arădenii joacă la Sepsi.

Așa s- a marcat:

Minutul 13, Mamut îi așează mingea lui Cicăldău la marginea careului, acesta trage perfect cu piciorului drept și mingea intră în poartă, 0 – 1

Minutul 21, lovitură de colț pe bara a două trimisă din corner executat de Simo, Bancu sare pe sub minge și Buhăceanu reia cu capul din careul mic, 1 – 1.

Minutul 26, Mamut îl simte foarte bine în teren pe Ofosu, acesta a reluat din 13 metri în plasă după ce a trecut de Simo Roumpoulakou, este a treia reușită în campionat ca urmare a combinației celor doi, 1 – 2.

Etichete: CS U Craiova, fcsb, Laszlo Balint, UTA
ZooCenter în loc de „WOW”-ul din „Vlaicu”
Trei asociații profesionale ale magistraților se REVOLTĂ față de introducerea posibilității ca înregistrările rezultate din activități specifice „culegerii de informații” să fie folosite ca „mijloc de probă” în dosarele penale