Au marcat: Paraschiv (51,penalti), Sota (58) – Carp (31)

Hermannstadt (antrenor Marius Măldărșanu): Letica Butean, Găman, Stoica, D. Iancu (46 Jipa) Sota, Biceanu (65 Alhassan) Neguț (66 Balaure), G. Iancu (80 Fonseca), OroianParaschiv.

Rezerve neutilizate: Muțiu Medina, Antoche, Bejan, Bărbuț.

Cartonașe galbene: Oroian, Balaure.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob Roganovic (88 Mustacă), Benga (66 Markov), Abeid, Dumitrașcu Carp (82 Freitas), Marku R. Pop (46 Mihai), Fabry (66 Leidsman), Stahl Cooper.

Rezerve neutilizate: Kucher Iurasciuc.

Cartonașe galbene: Dumitrașcu, Cooper, Marku, Roganovic.

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș) Mihai Marica (Bistrița), Stelian Slabu (Brașov).

Arbitri VAR: Horațiu Feșnic (Cluj), Doru Lucaciu (Cluj).

Din nou coerenți doar 45 de minute!

Noul stadion din Sibiu a devenit practic a doua casă pentru pătimașii suporteri arădeni. Pentru că cei 300 de kilometri majoritatea ,,acoperiți” de autostradă fac deplasarea cea mai accesibilă din campionat, pentru orice fan al „Bătrânei Doamne”. Așa că ,,Peluza Sud a arenei din ,,Parcul Sub Arini a fost din nou colorată în roșu, de peste o mie de susținători ai echipei UTA.

5f1e5053 f8c8 46ce b88e 10674ca8de66 scaled

Cu fondul sonor asigurat ca pe ,,Neuman”, jucătorii lui Rednic au încercat să se simtă ca acasă și pe gazon, unde arădenii au plimbat mingea ceva mai coerent. Dar sibienii au mizat pe câteva trasee stabilite înainte de joc de antrenorul Marius Măldărășanu, care a scanat jocul defensiv prestat de UTA.

Inspirație mare în atac n-a avut niciuna din combatante. Jocul s-a derulat mai mult din ,,16 în 16”, dar în minutul 28 a venit și prima ,,excepție de la regulă”. Neguț a șerpuit pe stânga, a pătruns spre careu și a centrat în fața porții, dar Paraschiv a reluat pe jos și Iacob a respins!

Dar după trei minute, la poarta cealaltă a venit și golul. Dumitrașcu a scăpat în careu din stânga, apasat înapoi spre Marku, acesta a lăsat mingea să curgă spre marginea careului mare, de unde Carp a preluat-o, a șutat și a marcat în stânga lui Letica, ,,obiectul” fiind deviat în traiectorie de Găman.

Sibienii s-a mobilizat să nu rămână ,,datori până la finalul reprizei. În minutul 35, Paraschiv nemarcat a preluat pe piept și a șutat din întoarcere de la 15 metri, mingea lovind rădăcina barei din dreapta lui Iacob, pentru ca în minutul 42, Iacob să respingă din nou un șut expediat de Dragoș Iancu de la 18 metri, central.

În debutul actului secund, Iacob și-a reluat ,,show-ul, respingând șutul în diagonală, de la 14 metri, a lui Jipa. Numai imediat, UTA a fost taxată cu ,,penalti-ul de etapă”, acordat de ,,central” cu ,,VAR” și bucurie…

Paraschiv a înscris de la 11 metri, în dreapta lui Iacob, plecat pe colțul celălalt.

Problema este că UTA s-a lăbărțat din nou în defensivă, iar Sibiul a preluat conducerea valorificând o fază fixă. Gabi Iancu a trimis din corner spre careul mic, mingea a fost deviată cu capul pe spate de Neguț, iar Mino Sota a reluat-o tot cu capul sub transversală, de lângă Roganovic rămas fără reacție.

Gazdele și-au păstrat consistența în jumătatea arădeană până prin minutul 70, după care jocul s-a mutat din nou la centru. În timp ce UTA s-a străduit să-și pună ordine în ,,scenariu”, unul complet lipsit de sclipiri. Asta pentru că Rednic are încă în distribuție câțiva purtători frauduloși de echipament roșu. Pe care e greu să-i faci utili în echipă.

Ca frază finală, prefer o zicală veche, care spunea cam așa: „Bun noi, buni și ei. Înfrângere noi, banii și punctele la ei! Numai că vorbind de ,,noi”, este vizibil din spațiu că Mircea Rednic mai are foarte mult de lucru ca să ofere acestor admirabili suporteri arădeni o echipă care poate avea un cuvânt cât de mic, în acest campionat.
Grea
viața în Superligă!

REZUMAT VIDEO:

Primele impresii după joc:

Denis Dumitrașcu: „Este al treilea meci în care conducem, dar și al treilea în care primim penalti. Suntem poate puțin naivi, dar azi și arbitrajul și-a spus cuvântul. Contra noastră merge VAR-ul, dar pentru noi nu merge! Suntem echipă nou formată, facem greșeli personale si asta ne aduce aici. După pauză am intrat cu acel penalti, trebuie să fim mai atenți, dacă duceam mai mult jocul cu 1-0, probabil altul era rezultatul in final. Cu Iasiul trebuie să lucrăm puțin la faza defesivă si să luam cele trei puncte”.

Mircea Rednic: „Am condus, am avut o primă repriză bună. A apărut acel penalti la care nu știu de ce VAR-ul la noi tot timpul apare. Am jucat fundaș central, nu există! Sunt dueluri în care jucătorii se  luptă, se împing. Sunt supărat că am luat golul doi ca la Arad, cu corner și deviere. Cred că meritam un egal. E greu când ai un joc bun și-ți vine un penalti pe care domnul Barbu l-a analizat cinci minute. Pierdem trei puncte nemeritat. Jucătorii care au venit, s-au integrat cât de cât. Trebuie să câștigam meciul cu Iași de acasă. Strig la echipa mea că facem greșeli la faze fixe. Există un marcaj, trebuie să fii mai responsabil in faze din astea. Mi-aș fi dorit mai mult, dar sunt realist, mai mult nu putem. Nu e ușor, nu am foarte multe soluții. Și suporterii și noi ne dorim mai mult, dar sunt jucători care nu au nici două săptămâni de când sunt cu noi”.

Foto-cover: UTA Arad@Facebook

Etichete: HERMANNTADT – UTA 2-1 (0-1), mircea rednic, partitura „Bătrânei Doamne”
Melisa aduce publicului o nouă piesă de vară. Cum sună melodia artistei din Arad care face furori pe internet
În 1932, Australia a pornit un „Război împotriva păsării Emu”… și a pierdut

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…