Și ce dacă Godwin, jucătorul anului la UTA, a jucat la ei?

uta
Meci amical: UTA – CSM REȘIȚA  4-1 (1-0)

Au marcat: Cooper (19), Ardei (52, autogol), David (60), Stahl (66) – Cociș (48)

Pentru că sfârșitul săptămânii este dedicat meciurilor din preliminariile Campionatului European, UTA a disputat astăzi un meci amical în compania echipei CSM Reșița. Jocul de pe arena „Banatul” din cartierul Sînicolaul Mic, a fost un bun motiv pentru antrenorul Mircea Rednic de a-și urmări elevii cum pun în practică lecțiile combinative exersate la antrenamente, în condițiile în care UTA va juca în etapa următoare „acasă” (la Oradea) cu Rapid.

Prima repriză a fost mai echilibrată, dar UTA a avut un procentaj mai bun de prezență în terenul advers. Arădenii n-au insistat însă cu disperare pe atac, preferând să combine, să creeze cu răbdare acțiunile de atac. Au plăcut ochiului câteva succesiuni de pase rapide, „roș-albii” fiind preocupați de a aerisi spațiile pe care să plece spre careul advers.

Ca la un joc „școală”, antrenorul Mircea Rednic a mai strigat la unele stângăcii sau indecizii ale elevilor săi, relevant fiind îndemnul „urcă, nu pasa in lateral, aveți un pic de curaj!”. A jucat și Ofosu în prima repriză și a părut în „apele lui”. Wingerul de bandă stângă a preluat mingi „de jos”, a pendulat pe banda stângă și n-a ținut mingea, intrând des la combinații spre interior, cu unul din colegii care a venit la „dă-o și du-te”. S-a înțeles bine și cu Cooper, atacantul venind la rândul lui spre centrul terenului pentru a intra în morișca paselor.

Dealtfel, după un un-doi între Cooper și Ofosu, cei doi „au bătut cuba”, mulțumiți că faza a reușit. Cooper a și înscris  singurul gol al primei reprize, la o fază care s-a născut pe stânga. Învăluire cu pasă Dumitrașcu-Ofosu, centrare și reluare din întoarcere de pe 6 metri.

În prima repriză, pentru UTA au jucat: Kucher – Diogo, Conte, Markov, Dumitrașcu – Holst, Carp – Micovschi , Marku, Ofosu – Cooper.

În repriza secundă UTA a mărit intensitatea jocului, în timp ce reșițenii au obosit parcă, nemaifiind așa concentrați, gafând mai mult. Totuși actul secund a debutat cu golul egalizator al „rossoneri-lor”. Kucher s-a complicat în careu cu mingea la picior, Cociș l-a deposedat și a trimis mingea în plasă. Reșițenii au avut imediat un eliminat, Cristea fiind trimis la cabine de arbitrul Laurențiu Olariu, pe care l-a înjurat. Eliminatul a fost înlocuit însă cu Popescu, pentru a se menține echilibrul numeric în amical.

Poate și calitatea și concentrarea jucătorilor, cu Mircea Rednic vocal pe tușă, a dus UTA la o desprindere decisivă, în numai 15 minute. Stahl a pătruns impetuos pe dreapta, a centrat în fața porții spre Leidsman, dar in intenția de a respinge, fundașul advers Ardei și-a trimis mingea în proprie poartă. Dreapta a funcționat bine în continuare, unde Fabry și Stahl au declanșat un atac, balonul a fost centrat de ultimul (tot) spre Leidsman, care a reușit să trimită spre colțul lung, dar golul a fost marcat de tânărul David, care a ajuns și a trimis mingea în poartă. În fine, în minutul 66, Stahl și-a definitivat munca fructuoasă din „schimbul doi”, cu un gol marcat pe o deschidere „printre” a lui Fabry și un șut pe colțul scurt, cu toate că portarul advers își închisese bine culoarul spre bara din stânga sa.

În partea secundă a partidei, UTA a jucat cu: Kucher (78 L. Roșu) – Căpușă, Carp, Conte (61 Iurasciuc), Dumitrașcu – Holst, Marku – Stahl, Fabry, David – Leidsman

Antrenorul Flavius Stoican s-a îmbrățișat la final cu Mircea Rednic și cu Sorin Rădoi, antrenorii de la UTA, iar pentru CSM Reșița au evoluat în acest meci: I. Rus (46 Căpățână) – Cega (75 Mediop), Ardei, Răuță (75 Lascu), Sabău (46 Chera) – Dudea (75 Burlacu) – Maxim (46 Cociș), Fărăgau (46 Domil), Velcotă (46 Cristea, 55 Popescu), Negru (55 Gonboș) – C. Rus (46 Godwin).

Etichete: Godwin, Meci amical, UTA - CSM REȘIȚA  4-1, UTA Arad, Vali Viski
Ajutor guvernamental substanțial pentru copii, sub forma tichetelor sociale pentru sprijin educațional
Panică la „5 Colțuri”, după ce un Mercedes dubios parcat în pasajul de pe „Școalei” a fost controlat de droguri de către polițiștii de la SCCO, ca urmare a unui apel telefonic… și a ședinței C.S.A.T.

uta dinamo scaled

SĂRACĂ IRIMA MEA!

UTA – DINAMO: 2-1 (1-1) Au marcat: Micovschi (41), Freitas (90+2,penalty) – Politic (8) 06.11.2023, ora:18,00, stadion: „Iuliu Bodola”, spectatori: 8000. UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Capușă, Conte, Stolnik,…