Un campionat de ținut minte!

uta 1

UTA – FC U CRAIOVA 1948 3-1 (2-0)

Au marcat: Luckassen (6), R. Pop (31), J. Pedro (67) – Ibrahim (87)

6 mai 2024, ora: 18:00, stadion: „Francisc Neuman“, temperature: 26 C, spectatori: 10.000

UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Căpușă, Stolnik, Conte, Trif (69 Diogo) – R. Pop (58 Micovschi), Vulturar (58 J. Pedro)), Mihai (88 Calotă), Omondi – Imoh, Luckassen (88 Iurasciuc).

Pe bancă: Kucher – David, Stahl, Tudorie, Dragoș.

Cartonașe galbene: Stolnik, Luckassen.

FCU (antrenor Eugen Trică):: Gurău – Negru (46 Mascarenhas), Compagnucci, Lacroix, Padula – Achim (46 Chițu), Albu (35 Bahassa) –  V. Pop (58 Van Durmen), Bauza (68 Ibrahim), Baeten – Blănuță.

Pe bancă: Enache – Kvakic, Lekitas, Dragu, Blidar, Sidibe.

Cartonașe galbene: Padula, Lacroix.

Arbitri: Andrei Moroiță (Ploiești) – Radu Ghinguleac (București), Alexandru Cerei (Cluj). Rezervă: George Roman (Timișoara).
Arbitri VAR: Horațiu Feșnic (Cluj), Doru Lucaciu (Cluj).
Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare)
Observator LPF: Romulus Gabor (Hunedoara).

uta 5

Final de stagiune cu bonus pentru minunații suporteri arădeni

Când evoluezi acasă, în ultimul act din stagiune, cu arena plină, nu ai decât varianta de a oferi minunaților suporteri un spectacol pe cinste, prin care să le mulțumești pentru tot suportul din această ediție de campionat.

UTA a făcut acest lucru cu destulă ușurință. Chiar dacă a avut în față o echipă care se agăța de o ultimă șansă de a face un pas peste ultimele două poziții, direct retrogradabile. Și pentru a-și asigura fanii că „piesa” este bine pregătită, UTA a deschis scorul în minutul 6. Imoh a fost lansat pe dreapta de către Vulturar, din dreptul careului a centrat în fața porții, la șase metri, de unde Luckassen a plasat mingea cu capul în poartă, în dreapta lui Gurău. De aici, roș-albii au făcut jocul acela pragmatic, fără a se avânta cu toate liniile spre careul advers, așteptând să „confiște” mingea plimbată prin toate zonele terenului de craioveni. Care au ajuns prima dată cu tot efectivul în preajma careului gazdelor, doar în minutul 15. Dar atunci când au recuperat balonul, arădenii au dezvoltat (contra)atacuri tăioase, dând multe bătăi de cap masivei defensive adverse.

După ce la jocul precedent acasă și-a făcut botezul cu gol pentru „Bătrâna Doamnă”, atacantul Imoh a ratat șansa de a jubila din nou alături de suporteri, luftând și căzând în fund la trei metri de poarta adversă, după o centrare a lui Vulturar. Și dacă tot au avut mai mult „obiectul”, oltenii și-au creat și câteva faze, fiind aproape de gol în minutul 29, când V. Pop a zguduit bara din stânga lui Iacob, cu un șut din 12 metri. O altă grijă mare a juveților a fost să nu-l scape din vizor pe Rareș Pop, pe care l-au trântit la pământ la orice încercare de dribling a arădeanului. Dar Rareș s-a răzbunat cu un gol marcat în minutul 31, marcând din fața carelui mic, la o centrare a lui Trif din banda stângă. UTA putea avea 3-0 în minutul 41, dar Omondi a finalizat slab un contraatac supranumeric, la care au mai participat Luckassen și Imoh. Craiovenii au mai încercat să puncteze în minutul 44, dar Iacob a respins excelent șutul de la 20 metri a lui Baeten, după care Blănuță a fost blocat de Conte.

După pauză, tot oltenii au fost cu mingea, urcând în turmă în careul gazdelor. Dar cu fondul sonor asigurat de întreg stadionul, care cânta „UTA Arad alé”, a venit și golul de 3-0! La un atac pozițional, Micovschi a tras din 18 metri, Gurău a respins în față, dar J. Pedro a intrat doi pași în careu și a plasat mingea în stânga portarului oltean, marcând bară-gol. Problema a fost rezolvată, suporterii mulțumiți, deși oaspeții au marcat totuși un gol pe final, în minutul 87, după o acțiune în care Bahassa a centrat din stânga, Blănuță a reluat cu capul, dar Iacob a repins, Ibrahim fiind cel care a trimis până la urmă mingea în plasă, din marginea careului mic. Și asta a fost tot.

Atmosfera după fluierul final a fost de vis pe arena „Francisc Neuman”. Jucătorii și Mircea Rednic au salutat pe rând fiecare sector din tribune, care au scandat „UTA-UTA!” și „Rednic-Rednic!”. Da! Toți au meritat din plin acest lucru. Iar despre isprava roș-albilor în acest campionat, în care vor ocupa locul 7, adică câștigători de „play-out”, voi vorbi pe larg după ultima etapă. Una în care toți acești minunați suporteri au mai trasat o sarcină celor pe care-i susțin necondiționat: „UTA bate Dinamo!”.

Primele impresii după joc:

Mircea Rednic: „E important că echipa a câștigat, a jucat bine. Felicitări, băieții au avut atitudine, ambiție, încredere, s-a văzut diferența. Am câștigat meritat la câte ocazii am avut. Era un moment delicat, cu tot felul de suspiciuni. Nu există așa ceva, noi suntem profesioniști, ne facem treaba. Nu contează că ești rapidist, stelist, dinamovist, suntem plătiți aici, ne respectăm suporterii. Nu vreau să aud ce s-a auzit la alții și de aceea  am început cu inima strânsă jocul de azi. Văzând ce se întâmplă la alții, să se strige <<Rușine!>> Că lumea uită, se trăiește momentul. Dar noi am făcut un joc bun, am fost bine organizați, am punctat când trebuia să punctăm și vreo 20 de ocazii sau șuturi pe poartă. Statistica e bună, poate un pic la posesie sunt ei peste, dar o posesie ce nu ne-a pus mari probleme. Mi-e ciudă că am luat gol, puteam să-l evităm. Am marcat 15 goluri, avem 37 de puncte, e record de când UTA e în Superligă”.