UTA a pierdut finala Cupei României la juniori… dar a pierdut frumos

adrian petre

Au pierdut la lovituri de departajare: UTA – Viitorul 4 – 6 (1 – 1)

UTA a pierdut finala Cupei României la fotbal (juniori under 19), găzduită la Ploiești în deschiderea finalei Cupei României. Zeița norocului a înclinat balanța în favoarea constănțenilor de la Viitorul în urma loviturilor de departajare, 6 – 4.
La finele timpului regulamentar scorul a fost egal 1 – 1, golurile fiind înscrise până la pauză. Meciul nu a început sub cele mai bune auspicii pentru elevii lui Cristi Păcurar care s-au văzut conduși încă din minutul 8 la o acțiune rapidă, Rusu lansat pe stânga înscrie din care pe lângă Mara 0 – 1. Constănțenii au fost mai prezenți în joc, dar totuși UTA a egalat cu 5 minute înainte de pauză când Petre a reluat din careul mic de lângă un fundaș, restabilind egalitatea. În partea secundă, tot echipa patronată de Hagi a fost mai prezentă în joc dar nu a adus nimic nou pe tabelă o contribuție avînd și portarul Mara. După cele 90 de minute, s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare. Pentru UTA au marcat: Adi Petre, G. Pop, Diaconescu. Să mai spunem că seria loviturilor de departajare a fost deschisă de constănțeni, UTA având mereu misiunea să alerge după egalare, este un consum mental suplimentar. După un astfel de joc UTA cedează trofeul în dauna finalistei de anul trecut.

Arădenii s-au ales cu două premii speciale, portarul Sebastian Mara și Adrian Petre (cel mai bun portar), (golgheterul finalei).

UTA a deplasat la ploiești următorul lot: Mara, Mureșan – Iuga, Copaci, D. Lazăr, Dinculescu, Jorza, Tănase, G. Pop, Costin, Stahl, Adi Petre, Rogojan, Brănișteanu, Mandache, Iova, Vasile și Țurcanu.

Articol asociat:

[FOTBAL] UTA – VIITORUL joacă finala Cupei României Juniori sub 18 ani

Etichete: adrian petre, juniori, UTA, Viitorul Constanța
„ADI Deșeuri” nu are activitate decât… teoretic – dar luptă în instanță pentru prețuri mai mici la serviciile de colectare
[ISTORIE] Sierra Leone – blestemul diamantelor

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…
uta otelul 3 large

URA ȘI (ÎNAPOI) LA GARĂ!

UTA – OȚELUL GALAȚI 3-1 (0-0) Au marcat: Omondi (62), Luckassen (78), R. Pop (81) – Cisotti (90+4) 25 aprilie 2024, ora: 16.45, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 12°C, spectatori: 7500.…