Cuprins
1. Tranzacția: 2 milioane de euro din bugetul local
2. De ce vinde familia care deținea stațiunea
3. Planul de modernizare: 15 milioane de euro
4. Al doilea proiect: 6 milioane de euro pentru lacul Cărăsău
5. Context: ce sunt apele mezotermale de la Tinca
6. Ce urmează
Surse
Băile Tinca au un nou proprietar: Primăria comunei Cociuba Mare, din județul Bihor, a cumpărat pachetul majoritar de acțiuni al stațiunii balneare, printr-o tranzacție neobișnuită pentru o administrație publică locală din România.
Edilii vorbesc despre un plan turistic regional de zeci de milioane de euro, care ar uni două localități din sud-vestul Bihorului într-un singur pol turistic și de sănătate.
1. Tranzacția: 2 milioane de euro din bugetul local
Potrivit Antena 3 CNN, Primăria Cociuba Mare a achiziționat pachetul majoritar de acțiuni al complexului Băile Tinca, aflat pe teritoriul comunei vecine Tinca, plătind integral din bugetul local suma de 2 milioane de euro.
„Am achiziționat această stațiune balneo având în vedere că, la ora actuală, în comunitatea noastră, am terminat tot ce înseamnă piloni de bază ai infrastructurii. Avem în toată comuna sistemul de alimentare cu apă, sistemul de canalizare, introducerea gazelor, asfaltăm toate străzile (…) atunci am gândit pe viitor un proiect pe parte turistică, integrat pe partea de sud-vest a județului Bihor”, a declarat Mihai Sferle, primarul comunei Cociuba Mare, citat de Antena 3 CNN.
2. De ce vinde familia care deținea stațiunea
Stațiunea de la Tinca a aparținut, până la această tranzacție, unei familii de bihoreni stabiliți în Statele Unite, care a investit constant din fonduri proprii din 2013 până în prezent. Potrivit Antena 3, resursele financiare ale familiei s-au epuizat.
„Ne-am bucurat foarte mult să facă această tranziție, având în vedere că tata este un mare, mare patriot. Tata are o vârstă de 88 de ani împliniți anul acesta. Dânsul și-a cam epuizat resursele”, a declarat Sorin Hodiș, fiul fostului proprietar al stațiunii.
3. Planul de modernizare: 15 milioane de euro
Complexul Băile Tinca are o suprafață de 11 hectare, iar noua administrație a evaluat prima fază a modernizării la 15 milioane de euro, bani pe care intenționează să îi atragă din fonduri europene în exercițiile financiare viitoare, potrivit declarațiilor edilului citate de Antena 3 CNN.
Stațiunea are, potrivit eBihoreanul, peste 140 de ani de tradiție, fiind una dintre cele mai vechi stațiuni balneare din vestul României.
4. Al doilea proiect: 6 milioane de euro pentru lacul Cărăsău
Strategia turistică a Primăriei Cociuba Mare este completată de un al doilea proiect, aflat pe teritoriul propriu al comunei: o zonă de agrement pe lacul Cărăsău, pentru care a fost deja aprobată o finanțare europeană de 6 milioane de euro, potrivit informațiilor confirmate de Agerpres.
„Proiectul cuprinde crearea acestei zone de agrement, care constă într-o zonă de pub-uri, un restaurant de 100 de locuri interioare și încă 100 pe o terasă exterioară, locuri de joacă pentru copii, o promenadă în jurul lacului, un ponton plutitor. Vom amenaja o plajă de 2.500 de m2”, a precizat primarul Mihai Sferle, citat de Antena 3 CNN.
5. Context: ce sunt apele mezotermale de la Tinca
Un medic al centrului balnear, citat de Antena 3 CNN, a explicat că apele folosite la Băile Tinca sunt mezotermale, ies din sol la o temperatură de aproximativ 21 de grade și sunt folosite pentru tratarea afecțiunilor degenerative și a patologiilor artritice, precum și pentru recuperarea pacienților cu sechele în urma accidentelor vasculare cerebrale.
Localnicii din zonă folosesc frecvent izvoarele curative și au privit favorabil investiția Primăriei Cociuba Mare, potrivit relatării Antena 3, care citează o localnică: „Apa este deosebit de sănătoasă. Are o mulțime de minerale. Ar trebui reinvestit și modernizat”.
6. Ce urmează
Finanțarea de 15 milioane de euro pentru modernizarea stațiunii de la Tinca nu este încă asigurată — administrația locală intenționează să o obțină din fonduri europene în perioadele de programare viitoare, fără un termen public exact pentru depunerea proiectului. Lucrările la zona de agrement de pe lacul Cărăsău, finanțată deja cu 6 milioane de euro din fonduri UE, urmează un calendar propriu, necomunicat public până la data acestui articol.
Miza pentru sud-vestul Bihorului este una regională: dacă cele două proiecte se materializează, Cociuba Mare și Tinca ar putea deveni un pol turistic și de sănătate într-o zonă a județului care, potrivit primarului, nu a beneficiat până acum de investiții turistice majore.
Foto – facebook Statiunea Baile Tinca
Surse
- Antena 3 CNN — O primărie din Bihor a cumpărat o stațiune balneară din comuna vecină (14 august 2026)
- Agerpres — Bihor: Primăria Cociuba Mare dezvoltă Băile Tinca și Lacul Cărăsău pentru o ofertă turistică integrată
- eBihoreanul — „Nu mai avem ce alte investiții să facem”: O comună din Bihor a cumpărat Băile Tinca




