rednic1

FCSB – UTA 4-0 (2-0)
Au marcat: Olaru (20,22, 66/penalty), Miculescu (82).

22.01.2024, ora: 20,00, stadion: „Național Arena”, spectatori: 2500.

FCSB (antrenor Elias Charalambous): Târnovanu – Crețu (46 Pantea), Dawa, Ngezana, Radunovic (89 Panțîru) – Lixandru, Șut – L. Phelipe, Olaru (75 Compagno), Oct. Popescu (75 Alhassan) – Băluță (75 Miculescu).
Pe bancă: Vlad – Pandele, Ov. Popescu, Radaslavescu.

Cartonașe galbene:

UTA (antrenor Mircea Rednic): Kucher – Căpușă (46 Stolnik), Conte, Benga, Micovschi – Freitas, Lopez (58 Stahl) – R. Pop (46 David), Fabry (46 Diogo), Omondi – Luckassen (67 Cooper).

Pe bancă: Lungu – Iurasciuc, Trif, Stanciu.

Cartonașe galbene: Stolnik.

Arbitri: Viorel Fluieran (Craiova) – Sebastian Gheorghe (Suceava), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe). Rezevă:  Andrei Moroiță (Ploiești).

Arbitri VAR: Rareș Vidican și Ciprian Danșa (Satu Mare).

Observator FRF: Eduard Dumiterescu (Pitești)

Observator LPF: Eduard Alexandru (Ploiești).

Pentru că s-au dus nepregătiți, au picat Olaru

E fain pe Arena Națională. Numai că a fost cam frig, dar dacă fugi bine, te încălzești și cu FCSB era chiar indicat să o faci. Că a fost bai, cât Olaru și trupa au stat insistent pe „16”-le cu poarta apărată de Kucher în față.

Sincer, vorbind despre ce a făcut UTA aseară, concluzia este că e o trupă sub-ți-re! Și nu scriu sub influența scorului final. Albaștri puși de Rednic în teren n-au știut ce fac în propriul careu, n-au avut vână să iasă și să împingă jocul spre mijloc măcar, nu au fost în stare ca din bruma de ocazii, să-l învingă măcar o dată pe Târnovanu. Deoarece cu un asemenea adversar, dacă nu ești pragmatic și decis la finalizare, șansele îți sunt mult diminuate. Te cureți singur.

Presingul prestat de bucureșteni a incomodat UTA la inițierea construcției. Arădenii au făcut eforturi să iasă sus, să-și facă jocul de pase, dar a fost strânsă tot mai mult în propria jumătate, FCSB jucând uneori cu Ngezana și Dawa la centrul terenului. Unul de dimensiuni maxime, care putea oferi UTA-ei spații generoase de manevră, mai ales pe benzi. Eu chiar mă așteptam ca Rednic să pună în aplicare o „momeală mică” pe extreme, cu Rareș Pop și Micovschi dezvoltatori, dar primul n-a primit mingi, iar al doilea a fost ținut fundaș. Și când Micovschi nu e la locul lui, acolo pe stânga nu crează nimeni. Că Omondi e bramburist, n-are viteză, nefiind de ajuns ca aripă, doar să știi puțin cu mingea.

Ziceam și de ocazii. Lopez a dat mingea cu umărul în transversală, la centrarea lui Fabry din minutul 8. Putem spune că a fost ghinion pentru roș-albi, dar din patru metri e mai greu să dai în transversală! După care FCSB s-a pus pe măcinat zona din fața careului arădean. Și bucureștenii nici nu au trebuit să se întrebuințeze prea mult să-și apropie victoria. Că la ce echipă nelegată au avut în față, nu era necesar să o facă. Iar 2-0 s-a făcut tot din inerție. Ok, Căpușă a deviat mingea cum a putut, la cornerul lui Radunovic. Dar Olaru, singur pe 16, n-a avut paznic, deși se știe că are șut pe respingere și asta a și făcut! Greșeli în lanț au fost și peste două minute, UTA luând gol pe repunere de la centrul terenului. Pe bune? Ca în curtea școlii? În plus că la așa de ușor cum a ajuns mingea în careul oaspeților, bafta l-a și găsit iar pe Olaru, sau ghina a fost încă în corpul lui Căpușă, din care mingea a sărit „pe tavă” la decarul fcsb-ist, care a îndeplinit o formalitate.

În finalul reprizei, când gazdele așteptau să se sufle de pauză, Olaru a comis-o pe „tranziție negativă”, Omondi a luat mingea, a intrat în careu, i-a pus-o în fața porții lui Fabry numai să dea gol, dar slovacul n-a putut îndeplini formalitatea, șutând aiurea din șapte metri!

Era normal ca UTA să intre în joc mai montată după pauză. Rednic a făcut și trei schimbări, dar fondul de resurse umane e limitat, de voie, de nevoie. Micovschi a ajuns pe spațiul unde știe meserie, a centrat bine, dar noul „under” David, a tras din opt metri, mingea fiind deviată peste poartă. Câteva secvenșe de joc, pasele au curs mai bine la UTA. Dar aste și pentru că FCSB i-a lăsat în pace pe vizitatorii Arenei Naționale. Dar bucureștenii n-au lungit mult concesiile, au reluat atacurile, iar Băluță n-a marcat, pentru că șutul său din opt metri a fost deviat miraculos de Kucher în corner. Un corner a fost din nou problemă pentru defensiva „Bătrânei Doamne”. Dawa a reluat cu capul spre poartă, iar Lixandru a plonjat cu capul înainte, încercând să devieze în poartă. Aflat la respingere, Omondi n-a avut cum să nu-i atingă cu gheata scalpul adversarului, iar după un scurt moment „centralul” Fluieran a fluierat penalty. Și asta pentru că e un arbitru slab și nu știe „speța”. Olaru și-a făcut norma, că FCSB trebuie să posede și golgeter, că ies bani mai mulți la vănzarea din vară a „decarului”.

De aici, n-a mai fost nimic interesant, Rednic întrebându-se poate „cum ajung mai repede cu băieții ăștia la Arad, că mai am multă treabă cu ei pe ICRTI”. Ah, arădenii – ăia de acasă – au avut totuși un motiv de bucurie, că a marcat și Miculescu în minutul 82. Dar „Zizou-mic” a făcut-o tot pentru FCSB, că UTA a avut de câștigat muuult prin transferul lui. Și fie vorba-ntre noi, faină a fost și pasa lui Alhassan, care l-a pus pe David în situație de singur cu portarul.

Am spus în avancronică: nu cu FCSB îți faci planuri pentru puncte. Dar prea slabă a fost UTA în acest meci. A arătat ca o echipă de fundul clasamentului. Unde se afundă dacă nu bate sâmbătă pe Sepsi. Hai băieți, că sunteți din nou acasă, cu publicul incandescent lângă voi și cu un gazon „biliard”, bine încălzit. Mircea, acum chiar trebuie să lucrezi, că din ce-ați arătat la capitală, ați picat Olaru!

VIDEOREZUMAT:

Primele impresii după joc:

MIRCEA REDNIC: „Am început bine în prima repriză, am avut o bară. Ei au înscris primul gol din corner, la al doilea i-a pus-o Căpușă pe tavă, asta a fost. Avem probleme nu doar cu cornerele, ci cu fazele fixe, în general. E și lipsă de atenție, de responsabilitate. În repriza a doua la fel, am început bine, controlam jocul, i-am pasat, am avut câteva situații, păcat că centrările nu au venit cum trebuie. A venit acel penalty, habar nu am dacă a fost sau nu, că a fost la nivel de jumătate de metru de sol, nu știu dacă l-a atins sau nu, dar el a degajat mingea, cred că s-a dat foarte ușor. Steaua are jucători cu calitate, care în momentul în care faci greșeli, nu te iartă. Joci cu echipa clasată pe primul loc, joci pe Arena Națională., Steaua nu a făcut un joc bun, n-a fost un joc care să mă impresioneze, dar au punctat, a profitat de greșelile noastre. E clar că noi nu cu Steaua ne batem, dar îmi pare rău pentru că nu am avut atitudine și mai multă răutate astăzi”.

Etichete: cronica, FCSB - UTA, mircea rednic, Olaru
Regulamentul de organizare și funcționare a bazelor sportive din municipiu, pe ordinea de zi a ședinței CLM din 26 ianuarie. Vezi MODIFICĂRILE
[ACTUALIZARE] Șoferița de 28 de ani care a făcut „spectacol” în trafic, urmărită de poliție, a fost reținută pentru 24 de ore

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…