– Roza 15, 61, Sechel 26, P. Măgulean 50, Engelhardt 90

Etapa viitoare, a 3-a (2 septembrie):

Viitorul – Felnac, Păuliș – Zăbrani, Beliu – Ineu, Vinga – Sântana, Macea – Glogovăț, Curtici – Nădlac, Sebiș – Pâncota.

Mițiți, ce n-ai băgat autobaza?

Eee, grea viața de fotbalist, câteodată! Podogoria Pâncota a jubilat în urmă cu o săptămână când a smuls o victorie la Macea în minutele de prelungiri. Sâmbătă însă, proverbul cu „ce ție nu-ți place”, s-a materializat într-o înfrângere venită în minutul 6 de prelungiri. Baiul e că Pâncota n-a avut portar după zece minute din meciul d-acasă cu Frontiera Curtici. Iacob s-a fost lovit și cel de rezervă, accidentat. Atunci, Dănuț Mițiți, antrenorul pâncotanilor, l-a băgat în poartă pe Steleac, care chiar jucase portar în urmă cu trei ani, dar a fost avansat ca „înaintaș” pentru că știa și cu mingea. Dar meseria se uită dacă nu o aprofundezi și Steleac a luat un gol de Prepeleac, de la Blănaru.

Curticiul a marcat și pentru 0-2 după pauză, dar de aici, gazdele s-au trezit din moleșeală. Că a fost și caniculă. Pâncotanii au redus din diferență prin Pușcaș și au și egalat, prin Tudosă, care a pus-o sub transversală. „Eu sunt genul de antrenor căruia îi place să joace doar la victorie”, a recunoscut Dănuț Mițiți, iar jucătorii săi nu s-au baricadat în defensivă, să apere 2-2-ul. Și rău au făcut, că Pâncota a luat gol în prelungiri, a pierdut meciul, a rămas fără puncte și băieții au plecat necăjiți acasă. Curticiul în schimb, crește. Are câțiva jucători de calitate și un nou antrenor, Norbi Jozsa, dornic să-nvețe.

Pâncota (antrenor Dănuț Mițiți): D. Iacob (11 Steleac) – Țop (74 Fericel), D. Gligor, Cotoc, Pușcaș – Hera (74 I. Bălăban), Cl. Bălăban – Iakob (23 Fl. Iacob), Bulzan, Dan Mâneran – Șulea.

Curtici (antrenor Norbert Jozsa): Popescu – Huțanu (82 Havram), Bercu, N. Varga, Blănaru – Bonchiș (66 Morar), Al. Pavel, Lazea – Avrămuțiu, Prică (66 Ciupuligă, 90 Dochița), Deta.

Au venit băieții din concediu

A fost chin să joci fotbal la prânz, la 40 de grade. Jucătorii de la CS Glogovăț și Athletico Vinga au făcut eforturi inumane să bată mingea pe terenul din „Vladi”, câștig de puncte – maxim – având gazdele, care au materializat unul din atacurile dezvoltate. Ambele grupări au amenințat poarta, cu un plus de precizie din partea băieților lui Călin Dehelean, antrenorul de la „Vladi”. Acesta chiar a recunoscut la final că „băieții au fost niște eroi, atât ai noștri, cât și ai lor, să joci fotbal pe căldura asta e boală curată”. Balanța cu puncte s-a înclinat către gazde, care au marcat prin Nibu, la o pasă primită dela Doboș.

Vinga a ripostat prin Ghergar și Achim, fără efect pe tabelă și sprititele s-au liniltit după ce vinganul Cohuț a fost eliminat pentru henț pe linia porții. Doboș a ratat lovitura de la 11 metri, dar n-a mai contat nimic, decât hidratarea. Vasi Topac, antrenorul-jucător de la Vinga a fost însă supărat că n-a ieșit mai bine, spunând că „și remiza nu ne-ar fi convenit cum s-a jucat”.

Glogovăț (antrenor Călin Dehelean): Miclean – Neag, Mariș, Diarra, Ciobanu (min. 80 – Cosma) – Doboș, Ianc, Vasilca – Coșa (min. 55 – Nibu), Țîru, Păulin (min. 62 – Petcuț).

Vinga (antrenor Vasi Topac): Gherghel – Cohuț, Gurban, Brozbic, Drăgulescu (min. 81 – Crișan) – Roșu (min. 70 – Cîșlaru), Topac, Gherghel, Otiș – Achim (75 – Maxim), Ghergar.

Restanțe multe și în Academia „secundă”

ACB Ineu n-a bătut vineri acasă în liga 3, am scris ieri. Dar nici echipa secundă nu se simte bine, pierzând la rândul ei, tot acasă, cu Păulișana Păuliș. Mde, Păulișul se arată o nucă tare în acest campionat, iar lui Vasilică Georgiu, antrenorul lor, îi place să scoată puncte unde a făcut istorie ca jucător. Dar ce aveți măi copii ai Ineului? Români, africani? Ce nu se leagă? Nu se poate mai mult? Ca „academicieni”, ar fi ceva mai multe așteptări de la voi. Chiar dacă mulți sunteți fragezi ca vârstă.

IneuII (antrenor Teo Mihuț): Tulcan(85 Coman) – Spătaru, Roșu, Bekono, Temian – Banam (85 Ioniac), Denis Mâneran (46 Ndoye), Kone, Călin (77 Șerban) – Miculaiciuc, Goia (66 Toure).

Păuliș (antrenor Vasilică Georgiu): Toma – E. Calancea, Pleșca, Cernat, Nădăban – Berar, G. Pop, Morariu, Girna – Ștefan (93 M. Grigorean), Bogdan (89 D. Grigorean).

A mai rămas sevă de fotbal lângă vamă

Victoria Nădlac nu e chiar echipa fără suflu, cum se credea. Chiar dacă Macea nu e trupă „uau” și nici este în pasă bună la-nceput de campionat, victoria…Victoriei, este de aplaudat. La Macea, vârf de lance a fost nădlăcanul R. Lakatos. Dar n-a produs nimic „acasă”. Două echipe mici, care pot mai mult. De urmărit.

Nădlac (antrenor Adrian Cap): Stejar – Kocsis (27 Sinkovics), Luculescu, Beracsko, Seciu – Pană, Coriteac, Bukva, Stoica (68 Perța) – Nemeș(81 Lăcătușu), Chepețan.

Macea (antrenor Florin Crișan): Stănilă – Botaș, Cati, Gyebnar, Tiron – Ardelean, Șiclovan(46 Kiss), Gavrilaș(27 R. Fritea), Brandabur (60 Bobu) – R. Lakatos (75 Ciceu), Veliciu.

Alo, VI-FE! A-nceput campionatul!

Vezi cum treci de la o stare la alta în fotbalul ăsta cel de toate zilele? Înfrânt acasă de Sântana în urmă cu o săptămână, Costel Filipaș, antrenorul de la CS Beliu, decreta: „Sunt dezamăgit, am impresia că ne pregătim fără niciun rost”. Pentru că sâmbătă, cu Victoria Felnac, altă forță a campionatului, pe care a bătut-o la ea acasă, n-a fost capăt de țară pentru Filpaș că jucătorul său, Mâneran, a fost
eliminat. Că Beliu a bătut și a făcut-o pe merit, cu un joc pragmatic, bazat pe viteza lui Zamă, care fuge iute și marchează. Plus că-n repriza secundă, belenii au avut răbdare și să se apere, să-și apere de fapt avantajul muncit în prima repriză.

La Felnac s-a instaurat apatia de vară. „Nu am avut ritm, parcă eram drogați în unele momente”, a recunoscut Lucian Ciba, antrenorul lui ,,VI-FE”. Pușchea pe limbă, Lucică! Hai, că știți fotbal, ai cu cine! Problema tot tu ai descoperit-o și ai subliniat-o astfel: „Parcă nu ne dăm seama că a început campionatul”. Dar după acest meci nu poți să spui, indiferent în ce tabără ești, decât „Bravo Beliu!”.

Felnac (antrenor Lucian Ciba): Fl. Rusu – Mocan, Tugulescu, Istin, Morariu, Mitu (78 Beracko), Tomuț (46 Lasc), Măgulean, Drîglă (73 Rădulescu) – Pasăre, Leucuța (59 Dancă).

Beliu (antrenor Costel Filipaș): Soltesz – B. Rusu (74 Cotoc), Călăcean, Bogdan, Hulbăr – Onoc, Cohan, Purtan, D. Mâneran – Băd (61 Bărdan), Zamă (61 Jurcă).

Când și soarele îți zâmbește

Unirea Sântana a dat pe pere, ce a luat pe mere. A bătut cu știință la Beliu în prima etapă, dar a fost întrecută sâmbătă pe teren propriu (și ce teren fain e la Curtici), de Viitorul Arad. Și trupa lui Gio a câștigat pe bune. Pentru că și-a văzut interesul și a apăsat pe rana adversarului când a fost necesar. Sântana a avut ea 1-0, după un gol marcat de Filimon…cu soare. Că așa a zis portarul advers Brutyo. Dar
știa că și Viitorul știe fotbal. Plus că arădenii au avut și puțină baftă la ratarea lui D. Marc scăpat singur cu portarul. Hai că vă arătăm noi cum se tratează finalizările, au gândit oaspeții. Vezan a fost cu centrarea – ce fotbalist! – iar Claudiu Popa cu capul. Și așa, Viitorul a egalat. După ce-l pierduseră pe Alin Gligor, accidentat în prima repriză, Sântana a rămas descoperită în centrul defensivei, Paven – înlocuitorul lui Alin – fiind eliminat în minutul 71. Și Viitorul a profitat de acest lucru, trecând în avantaj la golul marcat de Kocis peste opt minute.

Sântana a contabilizat un eșec nedorit, dar digerat până la urmă, antrenorul Radu Anca amintind că „la acest nivel orice ratare contează”. Iar faptul că Viitorul are intenții de a ridica ștacheta anul acesta, a reieșit din declarația antrenorului Flavius Pavel, care a spus că „vrem în primele trei”.

Sântana (antrenor Radu Anca): Dagău – Bortiș, Calvin, Al. Gligor (32 Paven), Nistor – Politic (72 Savin), Pașca (72 Kozma), Olteanu (60 Stanciu) – D. Marc (60 Martin), Trabalka, Filimon.

Viitorul (antrenor Flavius Pavel): Brutyo – Stoianovici, Pantea, Pașcu, Topai – S. Pop, Fl. Gîlcă – Cl. Popa (87 Narsesovici), Vezan, C. Gîlcă (46 Kocsis) – Catanzariti (46 Rosza, 89 Zvenca).

Leo tată, ai mult de lucru în campania de toamnă!

Victoria Zăbrani a fost aproape de dispariție la-nceputul anului. Dar vara asta, o minte luminată l-a readus lângă echipă pe Tibi Nicula și clubul a fost resuscitat. A venit și Leo Pința antrenor, s-au încercat câteva transferuri, timpul a fost scurt, e clar că nu au fost  strânse toate ingredientele să iasă de o pită bună la Zăbrani. Echipă care a fost smotocită sâmbătă acasă de către Șoimii Șimand, grupare la care cuplul Ruska-Ruska sunt dedicați clubului din drumul spre Oradea.

Nu-i mult de spus la 0-5.  Șimandul a dat tot ce era de dat, iar Sălăjan, portarul Zăbraniului a luat și ce nu era de luat. „Ne-am și reunit târziu, e clar că suntem în spate față de celelalte echipe. Trebuie să strângem rândurile și să ne descurcăm cum putem”, a precizat Leo Pința, antrenorul de la Victoria Zăbrani, în timp ce Jany Ruska, tehnicianul Șimandului a spus că „Nu le-am dat nici o șansă din nici un punct de vedere, pe lângă goluri am mai avut alte cinci ocazii de singur cu portarul, dar terenul ne-a jucat feste”.

Zăbrani (antrenor Leo Pința): Sălăjan – Iercan (57 Onuțan), Vizitiu, Coraș, Benescu – Cleuța, Curac (63 Țuța), Hodan, Godoci (51 Fărău) – Maxim, Roșuț.

Șimand (antrenor Jani Ruska): Mureșan – Onaca (67 Moț), Engelhardt, Dolga (79 Cheta), Varga – Sechel, Roza, Don, Apostol (67 Ujoc) – P. Măgulean (67 Mandache), Rus (67 Peia).

clasament liga 4 arad et 2

Etichete: ACB Ineu II, Athletico Vinga, CS Beliu, CS Glogovăţ 2013, Frontiera Curtici 2004:, LIGA 4 ARAD – ETAPA a 2-a, paulisana paulis, Podgoria Pâncota, Șoimii Șimand, Unirea Sântana, victoria felnac, victoria nadlac, victoria zăbrani, viitorul Arad, vointa macea
„Acolo unde cântă racii”, proiecție de film în grădina de vară a Cinematografului „Arta”
[ACTUALIZARE] Tăierea stejarului secular din Parcul Eminescu s-a transformat dintr-o reacție pe Facebook, într-un dosar penal