Au marcat: Don 2 ,17 – Ndoye 21, Rucăreanu 23

Au marcat: N. Varga 33, Lolea 38, Avrămuțiu 63, Lazea 77 – Fărău 66

Au marcat: Onoc 4 – Filimon 24 și 75, Trabalka 90

Păulişana Păuliş – Victoria Felnac:  3-1
Au marcat: Brândușe 61, 90, P. Varga 90+4 – S. Măgulean 16

Athletico Vinga – Victoria Nădla: 3-0
Au marcat: Gherghel 44, Roșus 55, Ghergar 63

Etapa viitoare, a 2-a, 26 august:

Victoria Felnac – CS Beliu, ACB Ineu II – Păulişana Păuliş, Victoria Zăbrani – Şoimii Şimand, Podgoria Pâncota – Frontiera Curtici, Victoria Nădlac – Voinţa Macea, CS Glogovăţ – Athletico Vinga, Unirea Sântana – Viitorul Arad. Național Sebiș stă.

VIITORUL ARAD a avut șansa să „deschidă balul”, jucând sâmbătă dimineața acasă la Sânleani cu CS GLOGOVĂȚ. Oaspeții n-au fost toți
la meci, din cauză de concedii – Neag, Doboș și antrenorul Călin Dehelean – sau suspendări rămase din sezonul trecut – Ianc și Diarra. Trupa lui Gio Catanzariti a apăsat pe accelerație în prima repriză și s-a desprins lejer la 2-0.

Sergiu Popa a pus-o-n vinclu de la 17 metri, dar s-a fâstâcit de la 11 metri, ratând un penalty. A marcat pe finalul primei reprize Pantea, care a trimis în plasă o minge ,,pasată” de bara porții adverse. „A trebuit ca la pauză să le reamintim jucătorilor că a început campionatul” a precizat Florin Arhilie, managerul de la CS Glogovăț, care a jucat altceva în actul secund. Prea târziu, că Viitorul a stat cuminte „la cutie” și a conservat rezultatul.

Rezumând jocul, Flavius Pavel, unul din antrenorii de la Viitorul, a spus:

„Am fost destul de neinspirați la finalizare azi și am tratat și cu superficialitate unele faze. Cu Sântana și Felnac nu avem voie să ne jucăm
cu ocaziile dacă vrem să ieșim bine din aceste meciuri”, iar Florin Arhilie, a spus despre CS Glogovăț că „trebuie să ne strângem toți și apoi greu ne mai bate cineva”.

Viitorul (antrenori Flavius Pavel și Flavius Moisă): Brutyo – Stoianovici, Munteanu, Pantea, Topai (62 Bier) – Sg Popa, Fl. Gîlcă (70 Zvenca) – Cl. Popa (80 Cijevski), Vezan (62 Catanzariti), C. Gîlcă – Rosza (62 Narsesovici).

Glogovăț (antrenor Călin Dehelean): Miclean – Coșa, Mariș, Ruja, Ciobanu – Păulin, Vasilca, Nibu, Vereș (33 Domide) – R. Petcuț (83 Cosma), Țîru (46 M. Ceh).

Și PĂULIȘANA PĂULIȘ a jucat ,,acasă”, la Șiria.

Asta pentru că la stadionul de la Valea Mureșului, se schimbă gazonul și se updatează tribuna. Fain, oameni gospodari la Păuliș. Și cum spuneam, pe „Otto Greffner”, oaspeți au fost cei de la VICTORIA FELNAC. O echipă grea, cu jucători buni și cu antrenor – Lucică Ciba – care ar merita laurii acestui campionat, mic cum e el. „VI-FE” și-a păstrat blazonul de echipă cu pretenții, dar numai în prima repriză.

S. Măgulean a marcat pentru 0-1, după o preluare elegantă pe piept și o reluare din întoarcere, cum se marca pe timpuri. Nu știm ce calcule și-a făcut Ciba după pauză, c-a schimbat la greu la capătul primei ore de joc. Și echipa sa s-a tăiat, ajutată și de caniculă. Păulișul a egalat prin Brândușe, „cap” din fața careului mic la un corner bătut de P. Varga și l-a mai sâcâit pe bravul portar Florin Rusu, care a respins tot ce era de respins.

Dar în finalul minutelor regulamentare, Moldovan a căzut în careu, după un salt la cap cu proaspătul felnăcan Laurențiu Olariu și Brândușe a făcut 2-1 de la punctul cu var. Practic jocul s-a terminat aici, pentru Felnac, dar Păulișul a mai dat una, în prelungiri, Paul Varga fiind „de vină”, cu un șut de la 12 metri. Și în acest meci a lipsit un antrenor, Vasilică Georgiu de la gazde, dar jucătorii săi s-au bucurat pentru succesul nescontat poate, alături de președintele Florentin Iancu, care a spus: „Cred că diferența s-a făcut și la atitudine, meritul este al băieților că au crezut până la final și s-au dăruit total”. Lucian Ciba, antrenorul de la „VI-FE” a fost cătrănit și a fost de părere că „una am pregătit și am făcut cu totul altceva. La astfel de meciuri echilibrate, motivația face diferența”.

Păuliș (antrenor Vasilică Georgiu): Toma – E. Calancea, Cernat, Pleșca, Nădăban – Berar (76 D. Ștefan), Pop, N. Marc, P. Varga – Moldovan, Brândușe.

Felnac (antrenor Lucian Ciba): Fl. Rusu – Mocan, Țugulescu, Istin, Tomuț – Mitu (59 Buz), Merca, S. Măgulean (81 Morariu), Drîglă (59 Olariu) – Lasc (59 Leucuța), Pasăre (59 Rădulescu).

Nah, că la BELIU a fost ceva bai.

Gazdele și-au făcut ceva echipă vara asta și nu au fost deranjați că-n prima etapă joacă acasă cu vicecampioana din sezonul trecut, UNIREA SÂNTANA. Numa că Sântana la adus antrenor pe Radu Anca, care știe cum se mănâncă o promovare și pragmatismul echipei sale și-a spus până la urmă cuvântul. Ca niște gazde care se respectă, cei de la CS Beliu au deschis rapid scorul. Onoc a reluat balonul cu capul în poartă, la un corner bătut de Mâneran.

Cu 1-0 în buzunar, belenii parcă s-au speriat. Iar oaspeții au profitat și au egalat la mijlocul primei reprize, prin Filimon. La pauză putea fi chiar 1-2, dar Dani Marc a șutat din zece metri în bară! La reluarea partidei, Beliu a încercat aceeași tactică și a presat cîteva minute. Dar Sântana l-a avut în poartă pe Dagău, care a pus fermoar porții, la două șuturi sub bară marca „Moro” Purtan, ambele din lovitură liberă. Nu la fel de inspirat a fost Soltezs în poarta gazdelor, care au mai încasat un gol de la Filimon, care a șters mingea centrată înalt de Trabalka. De-acum până în final belenii au jucat tensionați, iar Covaciu i-a zis ceva „de bine” arbitrului și a fost eliminat. Mijlocașul Beliului nici n-a ajuns la vestiare, că Sântana a făcut 1-3.

A marcat Kevin Trabalka, cun un șut din zece metri pe colțul lung.

Gazdele au mai avut o bară până în final dar zarurile fuseseră aruncate. Costel Filipaș, antrenorul de la CS Beliu, a fost revoltat că echipa sa nu a primit măcar un penalty, iar lui Băd i-a fost refuzat un gol pe motiv de ofside. Dar a recunoscut că „ne-am retras, parcă ne-am speriat că am dat gol”. Filipaș a aruncat și niște acuze în plus, spunând că „am impresia că ne pregătim fără niciun rost, se dorește a fi ajutată Unirea să nu mai rateze promovarea cum s-a întâmplat anul trecut”.

Deh, supărare la înfrângere. Din tabăra celor de le Unirea Sântana, antrenorul Radu Anca a „tăiat sec”, spunând: „Sunt trei puncte, indiferent cum, cât jucăm de urât trebuie să câștigăm”.

Beliu (antrenor Costel Filipaș):  Șoltesz – Rusu (71 Ruja), Călăcean, Bogdan, Cotoc  – D. Onoc, Covaciu – Cohan (78 Zamă), Purtan, D. Mîneran – Băd (74 Bărdan).

Sântana (antrenor Radu Anca): Dagău – Bortiș (72 Paven), Calvin, Gligor, Nistor – Politic (62 Stanciu), Olteanu (62 Savin), D. Marc (62 Ursoi) – Filimon, Trabalka, Kozma (3 Pașca).

În rest, SEBIȘUL a promovat clasa, dar a luat 4 la CURTICI, în primul test. E altceva liga a patra, dar las că Naționalul nu rămâne datoare. Măcar acasă, pe „Maracana” lor frumoasă. MACEA a pierdut la ultimul fluier cu PÂNCOTA, dar trupa lui Mițiți a avut un vulpoi în echipă, pe nume Sulea, care a știut că un meci se termină când adversarul urcă în autocar.

ȘIMANDUL s-a grăbit să facă rapid 2-0, dar și INEU II s-a grăbit imediat să egaleze. Și apoi nu s-a mai grăbit nimeni, doar la final să plece acasă, la hidratare, după un meci pe caniculă. În fine, VINGA, tot nou promovată, a făcut o cură de (trei) goluri cu copiii din NĂDLAC, unde Cornel Nădăban și-a pus ambiția și pasiunea, să pună pe linia de plutire această echipă.

Pentru inspirație și cursivitatea rezumatului etapei, am luat câte o frântură din declarații, de la colegii de la SportArad. Că-i cunosc de mici și colaborarea merge și-ntr-un sens și la nevoie și-n altul. Săptămână faină amatorilor de fotbal (ceva) mai mic.

Etichete: ACB Ineu II, Athletico Vinga, CS Beliu, CS Glogovăţ 2013, fotbal, Frontiera Curtici, LIGA 4 ARAD – ETAPA I, Național Sebiș, paulisana paulis, Podgoria Pâncota, Șoimii Șimand, Unirea Sântana, victoria felnac, victoria nadlac, viitorul Arad, vointa macea
Fermierii din sectorul vegetal vor primi încă 2 lei/litrul de motorină conform unui nou Act normativ aflat în lucru la Guvern
[CRITIC GUEST] Ionuț N. Manea: „Apusul a rămas la fel, noi ne-am schimbat”

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…