Tratată cu superioritate, dispreț și neprofesionalism de cadrele de la Spitalul Județean Arad | Experiența unei mame ajunsă cu bebelușul febril la PEDIATRIE – URGENȚE

pediatrie
Distribuie:

Miercuri noaptea spre joi, 5 februarie, la ora 03:57, am sunat la ambulanță și am ajuns la Urgențe Pediatrice, la Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad cu copilul meu de 8 luni, care prezenta febră 39,3, vărsături, plâns persistent și o stare generală evident alterată. Febra nu răspundea la antitermice, iar ca mamă am considerat firesc și responsabil să solicit ajutor medical. Ambulanța a ajuns după un interval de timp care, pentru un părinte aflat lângă un sugar cu febră mare, pare foarte lung. Menționez însă clar că doamna de pe ambulanță a fost singura persoană calmă, empatică și răbdătoare, care a interacționat cu copilul meu cu umanitate și profesionalism.
Deși nu era aglomerație, după ce am fost aduși de ambulanță am fost lăsați să așteptăm pe hol, cu un bebeluș plângând, febril, iar eu epuizată, tremurând și în stare de șoc.
Așteptarea a fost dezorganizată, fără explicații sau sprijin, într-un moment extrem de dificil emoțional.
Medicul de gardă a apărut ulterior vizibil adormită, căscând și salutând cu „Neața”, atitudine care a accentuat senzația de lipsă de disponibilitate și de implicare într-o urgență pediatrică. Contrastul dintre starea mea – mamă care nu dormise de peste 24 de ore, îngrijorată pentru copilul ei – și abordarea personalului a fost puternic resimțit.

În camera de gardă, situația copilului a fost minimalizată, o asistentă atribuind simptomele erupțiilor dentare, deși copilul are deja 4 dinți erupți complet, iar febra mare persistentă, vărsăturile și starea de amețeală nu pot fi explicate printr-o simplă erupție dentară.

Discuția s-a îndepărtat de la urgența medicală propriu-zisă și a fost orientată spre schema de vaccinare, simțindu-mă judecată ca părinte, deși prezentarea la UPU era justificată medical.
S-a decis administrarea unei injecții cu Algocalmin. Medicul a specificat clar că injecția trebuie făcută în mușchiul fesier („în bucuțe”), însă administrarea a fost realizată în zona șoldului. Mai grav, chiar și la plecare mi s-a spus că injecția a fost făcută în bucuțe, deși locul real de administrare a fost diferit. Această inconsecvență este extrem de îngrijorătoare, mai ales când vorbim despre un sugar.
Inițial ni s-a comunicat că se va efectua un CT/film la cap, investigație care ulterior nu a mai fost realizată. Singurul test efectuat a fost un test de gripă, cu mențiunea că, în cazul unui rezultat pozitiv, copilul ar fi fost transferat la Boli Infecțioase, deoarece „nu mai au ce face”. După administrarea injecției, am fost trimiși acasă imediat, fără o perioadă de monitorizare, deși febra nu scăzuse. Temperatura a început să se reducă abia după peste 2 ore și jumătate, timp în care copilul era amețit, apatic și vizibil suferind. Precizez că mi se reține 10% din indemnizația de creștere copil pentru asigurare medicală, iar în plus sunt asigurată și prin cele două facultăți pe care le urmez, fiind asigurată din mai multe surse. Solicitarea de ajutor medical nu este un moft, ci un drept legitim.

Ca mamă și ca psiholog, pot spune că această experiență a fost profund tulburătoare.
Nu am plecat cu sentimentul că siguranța copilului meu a fost o prioritate. Consider că serviciile de urgență pediatrică ar trebui să ofere nu doar tratament, ci și claritate, responsabilitate și empatie, mai ales atunci când este vorba despre sugari.

Titlul aparține redacției


 

Categorie: , Opinii
Etichete: experiența unei mame, pediatrie, Spitalul Judetean Arad, urgente
Distribuie:
Articolul anterior
Procesul-verbal de recepție a podului hobanat | Vezi „misteriosul” document
Articolul următor
Minoră fugită de pe Secția de Psihiatrie Pediatrică, depistată de polițiști în zona Boul Roșu

15 comentarii. Leave new

  • Bun

    Răspunde
  • avatar of livius miscoi
    Livius Miscoi
    7 februarie 2026 12:26

    Trist!!!!!

    Răspunde
  • doamna „doctor”, că tot te dai specialistă, injecția în „bucuțe” este un termen generalist. orice injecție se dă în zona șoldului, atât la copii, cât și la adulți. poate că, până la această vârstă, ai fost ferită de orice boală și nu ai primit injecții. poate nu ți-au fost administrate nici vaccinurile acelea despre care vorbești. dar sunt sătul de toți „specialiștii de tik-tok” care ajung să dea lecții tuturor, din orice domeniu. cu această ocazie, mă simt nevoit să precizez că nu am nicio legătură cu sistemul de sănătate, nu lucrez în domeniu, nu am nici măcar acțiuni tangențiale cu acest domeniu. mai departe, lipsește esențialul: și-a revenit copilul sau nu? această poveste de „adormit copiii” nu are final. pentru că, dacă cel mic (sănătate multă pentru el) și-a revenit, atunci somnoroasa aia de la urgențe a cam avut dreptate. dacă nu, hai să aruncăm cu pietre în ea, total de acord. deci?

    Răspunde
    • ai fumat ciuperci? stii ce e soldul? e os. popular denumit sold.

      injectia se face in tesutul moale al feselor.

      bati campii cu gratie.

      Răspunde
  • =ALOO – BABUASHILOR ==
    ==PCT 1 – NU POTZI RIDICA PRETENTZII == SPITALUL JUD ARAD E DE CATEG A 4A – INCREDERE REDUSA – DOTARI MINIMALE -CLADIRI DEPLORABILE – CLASIFICARE GUVERNAMENTALA == SINGURUL DIN TZARA – NICI IN BARAGAN SI OLTENIA NU GASESTI UN ASTFEL DE SPITAL
    – PCT 2 – SPITALUL ESTE FINANTZAT DE CONSILIUL JUD ARAD IN SUBORDINEA CARUIA SE AFLA –
    – PCT 3– SPITALUL A AJUNS LA CATEG A 4A PT CA ESTE SUB-FINANTZAT CRONIC DE 25 DE ANI DE CONSILIUL JUD ARAD CARE ESTE CONDUS DE UN FOST OSPATAR DE PECICA – UNUL CIONCA – VOTAT DE ARADENI 3 MANDATE
    == PCT 4 – NU E VINA CORPULUI MEDICAL – E VINA VOASTRA PT CA VOTATZI NUMA OAMENI CINSTITZI CA VAMESII TIMP DE 35 ANI .
    – PCT 5 – UN SEF SECTZIE DE PUSCARIE OFITZER A AJUNS SA CASTIGE 16 MII LEI IN MANA LA 47 DE ANI INAINTE DE IESIREA LA PENSIE – MAI MULT DECAT UN MEDIC == MERGETZI LA EI SA VA TRATEZE

    Răspunde
  • avatar of virgil florea
    virgil florea
    7 februarie 2026 17:35

    Mereu, în astfel de cazuri adevărul este undeva la mijloc. În țara noastră sistemul medical actual moștenește, din păcate, reflexe ale celui de dinainte de 1989. Or, acestea n-au foat luate în considerare nicoodată atunic când se făcea vorbire despre reforma din sistem. Care, tot din păcate, nu s-a realizat niciodată. Dar, s-a vorbit despre ea. Tot timpul. Referința cea mai vizibilă este cea din vremea pandemiei. Atunci, puteam ajunge ușor la o dictatură medicală totală. Războiul din Ucraina ne-a salvat atunci. Cum? S-a mutat atenția de la sumele exorbitante cheltuite pe vaccinuri către „criminalul” Putin și apoi spre „binefăcătorul” maimuțoi de la Kiev, care salvează Europa de invadatori. Și așa s-a închis măgăria Covidului prin altă mare măgărie. Cea a unui război de apărare a Europei. De fapt ambele niște mari ticăloșii. Din care s-au adăpat marii hoți ai lumii. Cu ce? Cu banii noștri.

    Răspunde
    • mereu? sti tu ca in toate cazurile adevarul e undeva la mijloc? hai sa relativizam totul. prea mult x-files din partea ta…mai schimba pe Maruta.

      Răspunde
  • Acum 2 săptămâni, la ora 1 noaptea am mers la UPU cu blocaj urinar. Vreau să spun că am fost tratat cu multă empatie și profesionalism de personalul medical, cărora pe această cale doresc să le mulțumesc!

    Răspunde
    • Ce m-a uimit este faptul că deoarece am intrat cu mașina în spital, a trebuit la plecare(cu sonda urinară în mine) să plătesc parcarea in sumă de 135 lei. Nu am mers la spital în vizită ci cu o urgență medicală. Sunt anumite situații care, în opinia mea, ar trebui să dea de gândit Consiliului județean cu privire la plata parcării în incinta spitalului.

      Răspunde
  • = PT ARADENI – SPIT. JUD BISTRITZA A CUMPARAT ROBOTUL CHIRUG DAVINCI –3,5 MIL EURO – CONSILIUL JUD ARAD A REUSIT PERFORMANTZA IN TOAMNA DE A MONTA LA SPIT JUD AR CCA 60 DE INTERFOANE SALON CU 1 MIL EURO . ==JUDECATZI SINGURI == BISTRITZA ESTE UN JUD SARAC LOCUL 8 DIN COADA LA PIB – ARAD E LOCUL 14 DIN FRUNTE == MAI MULT SPIT JUD BISTRITZA ESTE PE CALE SA FINALIZEZE AL DOILEA PAVILION 2S+P+5 ETAJE – 100 MIL EURO INVESTITZIE == JUDECATZI SINGURI – TRAIASCA HOTZII BUGETARI ARADENI – SCARBA MI E

    Răspunde
    • Iar Spitalul județean Bihor a cumpărat pentru secția de chirurgie oncologică robotul Da Vinci cu 2,5 milioane euro din fonduri UE.

      Răspunde
  • Am fost la UPU Arad și am doar cuvinte de laudă pentru acești oameni. Pot spune cu mâna pe inimă ca am fost mai mult decât mulțumit de felul în care am fost tratat și de ceea ce am văzut acolo. Le mulțumesc încă o dată pentru promptitudinea și profesionalismul lor.

    Răspunde
  • Să te ferească Dumnezeu să ajungi cu copilul acolo. O singură dată am fost cu fetița si in rest am evitat cat am putut. Cântărirea e superficială, la fiecare cântărire diferă semnificativ greutatea si in functie de aia li se administrează tratamentul, cu o atitudine de iti vine să le treci cu capul prin toți pereții, la final cand pleci vezi pe fișa de externare trecute simptome care nici măcar nu au existat. Am plecat după 12 ore pe semnătură, au fost cele mai lungi ore din viața mea.

    Răspunde
  • Nu sânt banii pt spital pentru că îi trebuie lui bibi să plătească firmele de pază.

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Din aceeași categorie

caseta cu rezultate

WORLD CUP 2026 – CASETA CU REZULTATE | Sferturi | 4

WORLD CUP 2026 | Caseta cu rezultate – sferturi finală (09-12 iulie) Joi 9 iulie, ora: 23,00, ,,Boston Stadium”, temperatura: 32°C, spectatori: 63.811. FRANȚA – MAROC 2-0 (0-0) Au marcat:…
caseta cu rezultate

WORLD CUP 2026 – CASETA CU REZULTATE | 16-imi” | 3

 Caseta cu rezultate „16-imi”  World Cup 2026, ultima parte (02.07-04.07) Joi 2 iulie, ora: 22,00, „Los Angeles Stadium”, temperatura: 30°C, spectatori: 70.492. SPANIA – AUSTRIA 3-0 (1-0) Au marcat: Oyarzabal…
caseta cu rezultate

WORLD CUP 2026 – CASETA CU REZULTATE | 16-imi” | 2

Caseta cu rezultate ,,16-imi”  World Cup 2026, partea 2 (30.06-02.07) Marți 30 iunie, ora: 20,00, „Dallas Stadium”, temperatura: 32°C, spectatori: 69.665. COASTA DE FILDEȘ – NORVEGIA 1-2 (0-1)    Au…
caseta cu rezultate

WORLD CUP 2026 – CASETA CU REZULTATE | 16-imi” | 1

WORLD CUP 2026 – CASETA CU REZULTATE – 16-imi | 1 Duminică, 28 iunie, ora: 22,00, „Los Angeles Stadium”, temperatura: 22°C, spectatori: 69.237. AFRICA DE SUD – CANADA 0-1 (0-0) A marcat:…