Gloria Lunca Teuz Cermei – Avântul Periam  1-2

Progresul Pecica – FC Bihor Oradea  2-2
L. Bodri 45+1, F. Nortey 88 – Sg. Jurj 74, Stoian 86

CSC Peciu Nou – SSU Politehnica Timișoara  3-1
Enciu 5, 46, Ignea 40 – D. Popa 60/penalti

Etapa viitoare, a 10-a (27-28 octombrie): Buziaș – Poli Timișoara, Peciu Nou – FC Bihor, Pecica – Periam, Socodor – Lipova, Cermei – Ineu.

Nimic la nimic

ACB Ineu– CS Socodor 0-0

Sărăcie de fotbal în Parcul Central din Ineu. Nici n-avea cum să fie altfel. Că „academicienii” coordonați de Cristian Sculici, au înfrânt cam tot timpul în acest campionat unde joacă cu „derogare” de la FRF. Știți voi, ca să fie suta de echipe. Socodorul s-a agitat mai mult, cel puțin prima repriză, dar C. Covaci și Pirtea n-au nimerit poarta, iar Copil l-a nimerit pe portarul Merșca. Spre finalul reprizei, gazdele au redus raportul de șuturi la poartă prin Udrescu, dar nic băiatul ăsta n-a avut precizie. După pauză, era rost chiar de somn – vremea a fost de final de vară – spectatorii tresărind doar de două ori, la câte o execuție din 25 metri, de vină fiind Copil de la Socodor și Susan de la Ineu (nu sunt maneliști). Și Ndoye de la gazde a îndoit mingea, cu șut din 30 metri, dar bara trasversală a scăpat milimetric de flambare. Cristian Sculici, antrenorul de la ACB Ineu, și-a dat seama la final de tur că „Suntem într-o pasă mai proastă”, în timp ce licențiatul Gigi Cameniță a subliniat că „Orice punct este binevenit, mai ales dacă l-ai adus din deplasare”. Alo, băieți, se poate mai mult în retur?

Ineu (antrenor Cristian Sculici): Merșca – Voștinar, Clipotă, Șerban, Bekono – Kone (46 Buza) – Udrescu, Călin (65 Nica), Susan, Miculaiciuc (46 Ndoye) – Toure(46 Banam).
Socodor (antrenor Tiberiu Darazs): Mucha – Ciornei (82 Mako), Pele, Țoca, C. Covaci – Copil (82 Faur), Turcuș – Pirtea (90+2 Flueraș), Lezeu, D. Covaci (74 Gavrilaș) – Câmpan (74 Șerăngău).

Astenie de toamnă?

Phoenix Buziaș – Șoimii Lipova 2-0 (0-0)

Șoimii Lipova a obosit la final de tur. Și s-a dus la stațiune (Buziaș) doar pentru aer și poate să vadă ce mai face veverița Mariana. Aureola Șoimilor a fost vizibilă doar pe parcursul primei reprize. Când băieții pregătiți de Cristi Todea au avut cât de cât atitudine de „dulău”. Dar în actul secund, lipovanii s-au tăiat în fața foștilor colegi, pentru cei care au jucat la Șoimii și sezonul trecut. La Buziaș în primul „unșpe” au jucat șase foști „șoimi”, Angheli, Nicolescu, Pamfile, Nagy, Românu și Bădăuță. Deci tot Șoimii au fost pe câștig până la urmă. Numai că punctele s-au contabilizat în contul grupării Phoenix Buziaș, care l-a „pedepsit” pe Buta cu goluri din 6 metri – Pădurariu – și din 7 metri – Savu. Și Lipova iese chiar în final de tur din careul de play-off. Nu-i bai, hai Lipova, muncă, inspirație și săltați iar în top four. Ok?

Buziaș (antrenor Cosmin Pătruescu): Lăpădat – Angheli (67 Paleacu), Nicolescu, Savu, Pamfile – Nagy (73 Sturzu), Ferțu, Horcea, Românu (67 Lică) – Bădăuță, Pădurariu.
Lipova (antrenor Cristian Todea): Buta – Puta, Candreanu (46 Blickling), Petruț, Obinna – Brad (57 Gavra), Said (57 Șimăndan), M. Salka, Vlad – Jichici (73 Dinu) – Ciubăncan(85 Chelea).

Radu Popa, mai ai treabă!

Gloria Lunca Teuz Cermei – Avântul Periam 1-2 (1-1)

N-a fost victorie nici cu aștia. Pentru că Avântul a avut și-un pic de bulan. Sau, mă rog, de cap. Că așa a dat Baranyi golul victorie în minutul 90. Și-atunci e clar că-ți vine să dai cu basca de pământ. Radu Popa, un atacant care la vremea lui avea valoare de liga doi – cel puțin – a fost complet dezamăgit că Cermeiul n-a bătut Periamul. Oaspeții au avut 1-0, cu gol marcat de Oancia… cu capul, după o lovitură liberă. Cermeiul a revenit și a restabilit egalitatea cu un gol marcat de Denis Lazăr, la o acțiune faină cu pas a lui „mister” Radu Popa. „Sămădăii” au
încercat, au dat bară prin Hațegan, au scăpat de gol din penalti, Balica apărând șutul lui Baranyi în minutul 36 și l-au pus la treabă în două rânduri pe Perenyi cu șutul său, la care Gârlea a respins. Pentru ca în final, Avântul să ia tot potul. Așa că Radu Popa, cel în jurul căruia s-a (re)închegat Cermeiul, a anunțat „la cald”: „Renunț la echipă, să vină altcineva care poate să remedieze situația. Trebuie un șoc, las echipa la altcineva, pentru că nu e nimic pierdut”.

Cermei (antrenor Radu Popa): Balica – Stamorean (76 Șiel), Ssemakula, Piț, Botaș – Hațegan (63 Țurcanu), Lazăr – Gruiescu (46 Wilfred), Sîntean (76 Perenyi), Balazs – R. Popa(60 Vasilcin).
Periam (antrenor Răzvan Leucă): Gârlea – Baeram (76 Kuhn), Mureşan, Popescu (81 Cochințu), Mager –  Oancia, Mânecan (76 Budur) – Filip (65 Spulber), Stefanciuc, Viașu (81 Dobricean) – Baranyi.

Mai buni ca pita de Pecica

Progresul Pecica – FC Bihor 2-2 (1-0)

Cum zicea după meci simpaticul jurnalist „pecican prin adopție” Dan Pataș, de mult nu a mai fost un meci atât de aprig pe vechea arenă de pe malul Mureșului. Bihorul s-a obișnuit să vină pe orice stadion cu tolba plină, cu galerie, cu arbitri, cu tupeu, cu tertipuri să câștige neapărat. Numai că la Pecica nu le-a mers. Pentru că așa cu lotul ciuntit, cu bani mai puțini, cu vise diferite, gazdele și-au jucat șansa cu ardoare și spre meritul lor n-au pierdut. Capătă care a lăsat recent cheia de la TIR și a revenit pe teren, a dat bară cu capul, în minutul 16, numai că din minutul 33 Pecica a rămas iar în zece pe teren, după ce Avalumun a fost trimis (prea) urgent de „central” la vestiar, la o intrare mai sănătoasă la Moga. În finalul primei reprize Luca Bodri l-a învins pe portarul Pînzariu, cu un șut de la lângă fabrica de pâine (35 de metri). Orădenii s-au aruncat spre poarta gazdelor după pauză, au egalat prin golgeterul Sergiu Jurj și s-au văzut și câștigători, cînd au făcut 1-2, cu gol marcat de Stoian. Fotbalul te și răsplătește câteodată, când munca și încrederea în forțele proprii sunt în bagajul tău. „Pecicanul” Nortey l-a executat și el pe Pînzariu cu un șut de la 30 metri, la care mingea a ,,rupt” și puțin din bara din dreapta nefericitului portar de la Bihor. Liderul a fost lăsat să caute golul până în minutul 101, dar tot Pecica a fost la un pas să marcheze. Bravo Stupi, bravo pecicani, așa rarefiați cum sunteți încă de câteva etape. Și vorba lui Cristi Pilan, șefu sportiv de la Progresul: „Nici nu știu de ce le-a mai trimis federația pe Poli Timișoara și FC Bihor aici. Trebuia să le facă o serie doar celor două, promovau și era gata campionatul. Nu am avut asemenea arbitraje în cei patru ani de liga treia”. Cunoaștem, Cristi, am mai semnalat lucrul ăsta și aici în „Critic”. Și o voi mai face. Dar cu ce folos?

Pecica (antrenor Dan Stupar): Zamfir –T. Bodri, Moraru, Arsene, Nortey – M. Salka, Avalumun – Adamcsik (39 R. Bănățan), L. Bodri, Răchită, – Capătă (90+4 Novac).
FC Bihor (antrenor Florin Farcaș): Pînzariu – C. Jurj (66 Militaru), Calugher (87 Chindea), Farcaș, Stoian – Gunie, Ban (66 Popa) – Bactăr, Moga (87 Stan), Sorian (66 Ioviță) – Sg. Jurj.

Cu Poli până la Peciu!

CSC Peciu Nou- Poli Timișoara 3-1 (2-0)

Șase meciuri la rând a defilat Poli prin seria asta din eșalonul trei. Dar i s-a înfundat pe Peciu Nou. Gruparea „alb-verde” are mai mulți (ex)poliști în lot, cu Ignea, Scutaru și Mera în frunte. Gazdele, antrenate de Sorin Gheju, tot de un fost jucător de prima ligă a Timișoarei, au condus încă din minutul 5, prin golul marcat de Marco Enciu, care a profitat de o eroare a lui Bocșan, fundaș pe care regretatul Ionuț Popa s-a tot luptat să-l aducă la UTA. Poli a primit gol și cu 5 minute înainte de finalul primei rerpize, când a marcat Ignea. Enciu a făcut liniște în galeria polistă și cum s-a reluat repriza secundă, Enciu mutând tabela la un umilitor 3-0. Scor care a mai fost oarecum îndulcit de arădeanul David Popa, care a marcat în minutul 60 din penalti. Peciu Nou confirmă forma bună din această toamnă, înscriindu-se serios la locurile de play-off.

Peciu Nou (antrenor Sorin Gheju): Braşoveanu – Rosenblum, Mera, Scutaru (80 Matei), Ureche – Ignea – Gania (63 Ştefan), Bud, Dobie, Făndel – Enciu (86 Radu).
Poli Timişoara (antrenor Paul Codrea): Murariu – Haloş (53 Tudoran), Bocşan, Vlaicu, Taub (60 R. Ciurel) – Pureca (80 Paşcalău) – Prună (53 Marincu), Olariu, D. Popa, D. Ciurel (46 Mura) – Curescu.

CLASAMENT

liga 3 etapa 9 clasament

Etichete: ACB Ineu – CS Socodor  0-0, CSC Peciu Nou – SSU Politehnica Timișoara  3-1, Gloria Lunca Teuz Cermei – Avântul Periam  1-2, Liga 3 etapa 9, Phoenix Buziaş – Şoimii Lipova 2-0, Progresul Pecica – FC Bihor Oradea  2-2
FALS TRATAT DE MOAȘTEOLOGIE (II)
Am savurat „Sângele Domnului” la Expo Arad, pentru că „Vicii și Delicii” 2023

uta dinamo scaled

SĂRACĂ IRIMA MEA!

UTA – DINAMO: 2-1 (1-1) Au marcat: Micovschi (41), Freitas (90+2,penalty) – Politic (8) 06.11.2023, ora:18,00, stadion: „Iuliu Bodola”, spectatori: 8000. UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Capușă, Conte, Stolnik,…