Gloria Lunca Teuz Cermei – Şoimii Lipova: 1-3

ACB Ineu – SSU Politehnica Timișoara: 0-1

Arsene 90+3/penalty – Pădurariu 76/penalty, Savu 90

Etapa viitoare (9 martie, 2024): FC Bihor – Ineu, Buziaș – Peciu Nou, Poli – Cermei, Socodor – Periam, Lipova – Pecica.

Ca-n anii `80 în Valea Jiului!

CSC Peciu Nou – CS Socodor:  3-0 (1-0)

Așa cum este ea de echipă mica și fără (multe) puncte, CS Socodor s-a dus în localitatea aflată la 22 de kilometri de Timișoara să joace fotbal, că de asta a vrut să urce mai sus de județ (nu că-n liga patru n-ar fi fotbal). Și băieții din „patria verzei” chiar au jucat fotbal, mai ales în prima repriză. Numai că CSC Peciu Nou și-a dorit în mod expres victoria și a venit și cu arbitru la meci. De ăl’ de centru vorbesc, unu Răzvan Necrici din Chechiş-Maramureş. Eu îl știu pe Tibi Darazs, antrenorul de la Socodor, că e vertical, a spus totdeauna ce-a fost bun sau rău chiar despre echipa sa, a fost obiectiv. Și la fel, mai bine chiar, în știu pe Gigi Cameniță, cel cu licența la gruparea din județul Arad, că nu se aruncă în afirmații aiurea.

Ei bine, deși pe 1 decembrie a fost ziua tuturor românilor, Tibi Darazs a spus că „am realizat cu toții că nu putea fi ziua noastră, mai ales după ce l-am recunoscut pe domnul arbitru de la meciul din tur. Și-mi amintesc că Mera făcuse henț în careu și tot așa nu ni s-a dat nimic. Ba ne-a mai anulat și un gol”. Ambii antrenori de la Socodor spun că echipa a jucat foarte bine, mai ales în primă repriză, până n-a fost potolită de arbitru. Iar Gigi Cameniță mi-a spus următoarele lucruri: „În 50 de ani de fotbal nu am fost furat așa. La 0-0, Câmpan a scăpat singur în careu, a fost faultat din spate, dar arbitrul nu a dat penalty, ci i-a arătatat atacantului nostru cartonaș galben, iar în repriza a doua, la scorul de 1-0, și Pirtea a fost faultat în careu, dar nu s-a dat nimic! Am 63 de ani, dar dacă aveam 53, dădeam gol dintre Mera si Scutaru, așa slabi au fost. A fost un arbitraj ca-n anii `80 la meciurile din Valea Jiului”.
Socodorul a rămas și-n zece din minutul 52, când Lucas Câmpan a primit și al doilea galben, fiind eliminat. Și cu acest suport în joc, cei de la Peciu Nou au câștigat cu 3-0, rezolvându-și planul făcut pentru ultima etapă jucată în acest an. Gruparea din Arad trebuie să se adune iarna asta, să-și pună la punct lotul, să-și recapete încrederea că poate termina mai sus de ultimele două locuri. Că dacă nu, așa cum zice Tibi Darazs, „
eu nu sunt de acord să rămânem în Liga 3 dacă vom fi salvați de Federație. Sau dacă se va continua, va fi fără mine pe bancă”.

Peciu Nou (antrenor Sorin Gheju): Brașoveanu – Rosenblum, Mera, Scutaru, Ureche – Gania (82 Voroș), Ignea – Bud (82 Ștefan), Dobie (65 Radu), Făndel (89 Vlădic) – Țurcaș (65 Giuricici).

Socodor (antrenor Tibi Darazs): Mucha – Coirnei, Gherheș, Țoca, Caia (46 C. Covaci) – Şerengău (60 D. Covaci), Turcuș (77 Flueraș) – Clej, Mintaș (60 Pirtea), Lezeu (77 Chiș) – Câmpan.

Cu gândul la discuțiile din iarnă

Gloria Lunca Teuz Cermei – Șoimii Lipova: 1-3 (0-2)

Ziua de 1 decembrie nu a fost una cu spor în fotbal pentru Gloria Lunca Teuz Cermei. Contra conjudețenei Șoimii Lipova, antrenorul gazdelor, Radu Popa a spus că „Am jucat modest sau pur și simplu adversarii au fost mai buni. Ăștia am fost și nu avem ce face”. Așa e, Șoimii au jucat bine cap-coadă, ducând scorul la 0-3 până în minutul 72. David Ciubăncan a marcat în startul primei reprize, cu capul, din centrarea lui Michel Vlad, pentru ca înainte de pauză, Gavra să marcheze din nou pentru lipovani, cu un șut pe colțul lung, din lovitură liberă de la 16 metri. Lipova a marcat un nou gol în minutul 72, prin activul Ciubăncan, care a șutat sec din opt metri, tot pe colțul lung. Cermeiul a reușit însă să încheie meciul și sezonul cu un gol marcat de Sîntean, la capătul unei faze frumoase cu diagonală Hrîncescu, preluare pe piept Sântean și șut ,,ko” în dreapra portarului Buta. Deci Cermeiul are cu ce, are de unde pleca în sezonul ce se reia în martie anul viitor. Dealtfel Radu Popa, antrenorul „sămădăilor” a precizat: „Vedem ce discutăm în iarnă, în principiu am creat un nucleu cu care vreau să merg mai departe”. În schimb Lipova și-a făcut puțin confort în vestiar și-n club, cu victoria asta, care o ține în vecinătatea careului „1-4”. Iar Cristi Todea, antrenor la Șoimii, spune că „luptăm până la capăt pentru un loc în play-off”, zonă unde lipovanii au terminat mereu în ultimii ani. Așa că la gruparea de pe malul Mureșului, va urma o sedință de partid, de consiliu, de club sportiv, se va cântări – probabil – și se vor recondiționa câteva circuite care n-au funcționat. Că dacă nu, bine-i și puțin mai jos, că sunt alții mai slabi în serie.

Cermei (antrenor Radu Popa): Balica – Siminiceanu, Ssemakula, Siminic –  Șiel (62 I. Varga), D. Lazăr, Vasilcin (55 Sîntean), Hațegan (46 Țurcanu), Botaș (55 Gruiescu) – Piț, Bunea (46 Hrîncescu).

Lipova (antrenor Cristian Todea): Buta – Candreanu, Petruț, Bain, Vlad – Brad (65 Șimăndan), Jichici, Salka (76 Said), Dinu – Ciubăncan, Gavra.

La omul sărac…

ACB Ineu – Politehnica Timișoara 0-1 (0-0)

ACB Ineu are ea ceva calitate în echipă, chiar dacă s-a întâlnit atât de rar cu punctele în acest sezon. În „Parcul Central” vizitatori au fost vineri cei de la Politehnica Timișoara, cu galeria ei cu tot (au fost 50 suporteri violeți). Vorbind strict despre joc, Cristi Sculici, antrenor la ACB Ineu, a spus: „Parcă am avut ocazii mai multe decât ei, Poli a avut ceva doar în prima repriză. E adevărat, în a doua repriză gazonul a fost mai rău și a fost un meci de luptă. Lovitura liberă de la faza golului a fost foarte ușor acordată, iar traiectoria mingii cred că a fost schimbată de vânt în momentul când a ajuns la poartă”.
Golul marcat de timișoreni, în minutul 3 de prelungiri, chiar că a venit pe neașteptate. Aflat pe banda stângă, la 25 metri, Haloș a trimis înalt în careu, mingea l-a depășit în traiectorie pe portarul Merșca, care n-a putut decât să o șteargă cu vârful degetelor, insuficient însă pentru a o opri să intre în poartă. Și așa Poli a luat toate punctele. Și cum să te simți ca antrenor, sau ca jucător, când vezi că nu ai un gram de șansă un sezon întreg? Cristi Sculici a și spus cu năduf: „De câte ori am zis păcat în acest sezon fără a lua vreun punct? Tot ce am făcut în acest sezon a fost muncit, nu am avut nici un gram de noroc… S-au întâmplat multe. Iarna nu știu dacă mă mai prinde la Ineu”. Poli a zis bogdaproste, a luat punctele și s-a bucurat la întoarcerea către casă, iar Paul Codrea, antrenorul alb-violeților a punctat că „Am avut noroc cu greșeala de portar, poate din cauza vremii sau a terenului. Luna decembrie nu este pentru fotbalul mic, mai bine jucăm în august când au fost programate tururile de Cupă”. Dar celor din federație le pasă doar să aibe o sută de participante în liga trei,  și acum, în prag de sărbători, să numere cheșul de la calificare și să-l împartă ca Patraulea în „BD”: „una ție, una mie, două ție, una-două mie, trei ție ș.a.m.d”.

Ineu (antrenor Cristian Sculici): Merșca – Voștinar (82 Kone), Clipotă, Șerban, Bekono – Nica – Ndoye (64 Udrescu), Zdrențan, Susan, Miculaiciuc (88 Buza) – Toure(64 Banam).

Poli (antrenor Paul Codrea): Murariu – Haloş, Bocşan, Vlaicu, R. Ciurel – Olariu (76 Rotariu), Pureca, Prună – Marincu (68 Oprea), D. Popa, Curescu (68 Pașcalău).

Fără avânt cu cei mari

Avântul Periam – FC Bihor: 0-4 (0-2)

FC Bihor a mai obținut o victorie pe un gazon greu, așa cum au cam toate grupările – inclusiv orădenii – în seria asta de liga trei. Avântul Periam n-a prea avut ce avânt să aibă contra liderului, care și-a impus în primul rând anvergura unul club vechi în fotbal. Orădenii și-au făcut jocul obișnuit de atac, calitate antrenată și impusă de antrenorul Florin Farcaș. Chitaș a spintat pe stânga în minutul 10, dar în momentul în care a făcut o fentă scurtă în careul advers, a fost doborât de Mureșan, iar penalty-ul a fost transformat de Ioviță. Peste alte 10 minute, Chitaș și Stoian, prestatorii orădeni din banda stângă, au creat din nou, ultimul a centra tiar Sergiu Jurj și-a impus plasamentul și a marcat de la șase metri.

La patru minute după pauză, Bihorul a dus scorul la 0-3, printr-o fază la care Călugher a centrat din corner, iar Moga a marcat cu capul din șase metri. Oaspeții au mai ratat câteva ocazii, pentru ca spre final, în minutul 80, la o pasă verticală dată de Chindlea, mingea să treacă pe la Chitaș, care a trimis apoi în careu pe opt metri, de unde Hosu a marcat, bară-gol. Da, FC Bihor a demonstrat în tot sezonul că este o echipă peste acest eșalon, chiar dacă a fost pe alocuri impinsă din spate și de factori externi, unii cu fluier și echipament negru.

Periam (antrenor Răzvan Leucă): Gârlea – Mureşan, Oancia (71 Toma), Baeram (53 Mânecan), Olteanu – Viasu (53 Filip), Mager, Popescu, Ştefanciuc – Budur (71 Gălăţan), Baranyi (32 Prața).

FC Bihor (antrenor Florin Farcaș): Pînzariu – Gunie, Farcaş, Ioviţă, Stoian – Calugher (75 Sorian), Vasile (75 Cherman) – Ban (63 C. Jurj), Moga (77 Chindlea), Chitaş – Sg. Jurj (77 Hosu).

Deranj la ultima etapă din an

Progresul Pecica – Phoenix Buziaș: 1-2 (0-0)

(singurul disputat pe 2 decembrie, din această ultimă etapă a turului)

Progresul Pecica avea locul patru asigurat, indiferent de deznodământul partidei de sâmbătă, ultimul din campionat jucat în acest an. Probabil că gazdele și-au permis să răsufle puțin, după sezonul solcitant avut, cu meciuri de campionat care le-au oferit o iernare în zona play-off și dispute de ținut minte, în grupa de Cupa României. Cu Phoenix Buziaș, pecicanii erau puși în garda că nu le va fi ușor, chiar dacă jucau acasă. Meciul a fost echilibrat din start, gazdele apărând cu ceva finalizări doar după primul sfert de oră. Avalumun n-a cadrat șutul spre poartă din marginea careului mare, iar Luca Bodri a fost blocat de portarul advers, în careul mic. Nici Borcea nu l-a putut dovedi pe portarul Lăpădat, care a scos ca la handbal mingea șutată din 12 metri, pentru ca timișenii să dea o singură data emoții la poarta adeversă în minutul 40, când Pădurariu a ratat o reluare din foarfecă în fața porții apărate Zamfir.

Pecicanii au insistat pe atac cât au putut și în primele minute după pauză, irosind o ocazie bună în minutul 57, când la un corner,  Adamcsik a șutat în bara transversală, pentru ca la continuarea fazei și Nasiru să dea mingea tot în bară, în   stânga portarului buzieșenilor, Lăpădat. Și când e să nu-ți meargă bine, ești penalizat și cu penalty. Nasiru l-a faultat pe Chistrugă în careu, iar Pădurariu a marcat de la punctul cu var, 0-1! Gazdele au încercat să egaleze, dar Lăpădat a parat șuturile lui Adamcsik și Arsene, ultimul din lovitură liberă, pentru ca la o altă fază, Horcea să respingă la disperare balonul pus în fața porții oaspeților de Luca Bodri! Și Lăpădat a mai avut baftă și la șutul expediat de Răchită exact în el!

Ce se mai putea întâmpla după atâtea faze în care Buziașul a scăpat fără gol? Să mai dea oaspeții unul! Și în minutul 90, Savu l-a învins pe portarul Zamfir, cu un șut de la 20 metri din banda stângă. Și când meciul era (aproape) jucat, au marcat și pecicanii. Prin Arsene, din penalty, dictat pentru un fault a lui Chistrugă la Borcea. Cele două cornere cu care Pecica și-a pus speranțe în egalare au rămas fără finalitate, așa că bine că rezultatul n-a influențat clasarea merituasă a echipei Progresul Pecica în zona rarefiată „1-4”.

Radio Zestrea Pecica a transmis în direct acest meci:

Pecica (antrenor Dan Stupar): Zamfir – M. Salka, Nasiru, Wild, Aldan (77 Bozian) – Arsene, Avalumun (46 Adamcsik) – Bănățan (46 Moraru), L. Bodri, Răchită – Borcea.

Buziaș (antrenor Cosmin Petruescu): Lăpădat – Mada (33 Angheli), Horcea, Sturzu, Pamfile – Grancea, Mitre (84 Nagy), Ferțu (84 Lică), Românu (63 Chistrugă) – Bădăuță (63 Savu), Pădurariu.