Arthur Popa și Adrian Tudor, din clasa a XI-a, coordonați de prof. Octavia Potocean, au obținut o performanță extraordinară pentru Colegiul Național „Moise Nicoară”, pentru Arad, dar și pentru România. Vineri, 11 iulie, la Institutul Național de Statistică din București, echipa, însoțită de directorul școlii, a dat curs invitației la festivitatea de premiere, unde s-au întâlnit cu organizatorii și au fost felicitați pentru munca lor.



Echipa Colegiului Național „Moise Nicoară” – locul I la nivel național și calificare la etapa europeană

Olimpiada Națională de Statistică, se desfășoară pe echipe, cu o fază națională și una internațională, și este organizată de Institutul Național de Statistică și Ministerul Educației, cu sprijinul Eurostat

În competiție, s-au înscris, în total, 1192 de echipe, 3224 de elevi. După prima testare, care a constat în rezolvarea a 10 probleme de matematică / statistică, dar și în răspunsuri la 10 întrebări, în timpul testării, din publicația Eurostat „Digitalisation in Europe”, s-au calificat 908 echipe, adică 2484 de elevi.

Echipa Colegiului Național „Moise Nicoară”, care a participat la categoria „Seniori”, a obținut locul I la nivel național și s-a calificat la etapa europeană, unde, mai apoi, s-a clasat în top 10, mai precis, pe locul 8.

„Olimpiada de Statistică este o competiție la nivel european, care presupune atât performanță științifică în statistică matematică, cât și abilități practice și creativitate, competențe transdisciplinare pe care școala noastră le dezvoltă, programatic, de mai mulți ani. Felicitări Artur Popa, Adrian Tudor și prof. Octavia Potocean!”au precizat reprezentanții Colegiului Național „Moise Nicoară”.

Statistica, domeniu care nu este susținut printr-o materie dedicată în învățământul generalist, dar care se regăsește într-o serie largă de domenii, de la economie și afaceri la medicină și educație, a devenit din acest an obiectul unei olimpiade naționale la nivel de liceu. Aceasta face parte dintr-o competiție europeană existentă deja de șapte ani.