ACHIZIȚIILE Poliției Locale Arad – sau cum se luptă directorul Adrian Toma cu „inamicii nevăzuți, necunoscuți”: cu SCUTURI și VESTE ANTI-ÎNJUNGHIERE și CAMERE 5G!

achizițiile poliției locale arad -
Ared
Distribuie:

 

Cu cine se bate, de fapt, omul ăsta?… pentru că fantasmagoriile strategice ale directorului Poliției Locale Arad, Adrian Toma și dotările de cyborgi pentru polițiștii locali din subordinea sa nu au fost afectate de perioada de criză (inclusiv financiară) prin care trece bugetul local al municipiului. La sfârșitul anului 2020, exact în perioada când administrația detona scandalul neacordării burselor pentru elevi motivând această decizie prin lipsa fondurilor în bugetul local și a revenit asupra deciziei după valul de reacții negative și luarea de poziție a Consiliului Județean al Elevilor și a consilierilor locali din opoziție, fix în aceeași perioadă, erau suficiente fonduri pentru dotarea Poliției Locale Arad cu un nou lot de echipamente (eternele terminale portabile Tetra, stații de încărcare) în valoare totală de 220.191,91 lei conform informațiilor publice de pe portalul e-licitatie.ro.

Astfel, în baza unui Anunț de participare CN1025129 / 05.10.2020 Furnizare „terminale portabile Tetra, aplicație client monitorizare GPS și încărcător multiplu 6+6, în valoare de 136.134,45  lei, a fost atribuit un contract de furnizare, în data de 17.12.2020, către RADIOCOM BIHOR, aceeași firmă care a furnizat echipamente (stații Tetra) în valoare  de 90.000 euro în anul 2019 ( VEZI Articol asociat Ce SHOPING de fițe obosite face POLIȚIA LOCALĂ ARAD din banii tăi: stații TETRA, sirene cu telecomandă, oameni în vârstă și de restul MĂȘTI… cu de vreo PATRU ori mai mult decât merită și decât ne trebuie!) iar în baza unui alt Anunț de participare: [CN1024780] – Stație de încărcare acumulatori și descărcare date mobile – Docking station pentru body cam – valoare 84.057, 46 lei . 

Acest al doilea contract a fost atribuit în data de  18.12.2020 și conține următoarele detalii: Stație de încărcare acumulatori și descărcare date mobile – Docking station pentru body cam SOP02A sau echivalent cu 10 celule, cu software de management, acumulatori pentru body cam tip SOP02A sau echivalent, aparate audio și video de înregistrare și redare tip Body Cam (cameră portabilă agent poliție) și stație de încărcare acumulatori și descărcare date mobile – Docking Station (echipament de descărcare date și încărcare acumulatori compatibil cu cele 40 body cam) cu minim 8 celule, cu software de management. Valoarea estimata este de 84.057,46 lei fara TVA, astfel: – O stație de încărcare acumulatori și descărcare date mobil conform specificațiilor – Docking station 10 posturi pentru SOP02A sau echivalent – 1.800 lei fara TVA; – 40 bucăți acumulatori pentru pentru body cam tip SOP02A sau echivalent – 90 lei fara TVA/bucată – total 3.600 lei fara TVA; – 40 bucăți aparate audio şi video de înregistrare şi redare de tip cameră agent – 874 lei fara TVA/bucată – total 34.960 lei fara TVA; – 6 bucăți stație de încărcare acumulatori și descărcare date mobil conform specificațiilor tehnice – Docking station 8 posturi cu software de management – 7.282,91 lei fara TVA/bucată – total 43.697,46 lei fara TVA.

De fapt, achiziția de echipamente din anul 2019, a fost una neinspirată și păguboasă fapt pe care l-am sesizat până și noi, nespecialiștii, când, în articolul asociat am afirmat că „acest mega-departament de siguranță locală a fost dotat cu echipamente în valoare de aproximativ 90.000 de euro. Nu ar fi o mare problemă dacă aceste echipamente erau unele de nouă generație, indispensabile activității sau măcar achiziționate la prețul real” 

Confirmarea faptului că echipamentele nu au fost de ultimă generație, deci s-au aruncat 90.000 de euro pe geam doar ca să-i facă pe plac „pretențiosului Toma”, reiese în mod clar din extrasul din Caietul de sarcini nr. 56851 / 13.08.2020 aferent achiziției din anul 2020, când însuși directorul Poliției Locale Arad descrie situația și afirmă că: „ având în vedere că la finele anului 2019 s-au achiziționat terminale Tetra, portabile, mobile și o stație fixă pentru dispecerat, dar acestea nu pot fi gestionate într-un mod operativ la nivelul DGPLA, se dorește extinderea rețelei de emisie recepție de tip Tetra, cu echipamente care pot fi monitorizate cu ajutorul aplicației software instalată în dispeceratul poliției locale. Menționăm că din punct de vedere tehnic cele două tipuri de sisteme de emisie recepție sunt incompatibile”!!!

ACHIZIȚIILE Poliției Locale Arad - sau cum se luptă directorul Adrian Toma cu „inamicii nevăzuți, necunoscuți”: cu SCUTURI și VESTE ANTI-ÎNJUNGHIERE și CAMERE 5G!

Ce putem deduce din asta? Că bugetul local e la cheremul unui director (apropo, același director care nu îndeplinește condițiile pentru ocuparea funcției și deocamdată nicio autoritate nu este curioasă să reglementeze acest aspect deși a fost depusă inclusiv o plângere penală în acest sens) care, în funcție de mofturile de moment, face liste cu ce crede el că i-ar folosi, iar administrația execută, „să trăiți!”. Cine va răspunde acum pentru „că la finele anului 2019 s-au achiziționat terminale Tetra, portabile, mobile și o stație fixă pentru dispecerat, dar acestea nu pot fi gestionate într-un mod operativ la nivelul DGPLA”? Sau nu-i chiar așa mare gaura în bugetul local și putem, cu lejeritate, să trecem la noua fiță?

Conform TransparențăUsr.ro, în anul 2020 numai Poliția Locală a costat bugetul Aradului suma totală de 14.866.259,44 RON ( adică peste 3 milioane de euro) din care uniforme și echipament în valoare de 238.922,25 lei și mașini, echipamente, alte mijloace de transport în valoare de 704.333,33 lei.

Mai mult, polițiștii locali au fost dotați și cu echipamente de intervenție specifice unităților de jandarmerie sau poliție, respectiv cu SCUTURI și VESTE ANTI-ÎNJUNGHIERE!

Despre aceste achiziții nu se găsesc informații publice cu privire la procedura de achiziție, valoarea acestora sau atribuirea vreunui contract de furnizare și, cu toate acestea, scuturile și vestele anti-înjunghiere sunt deja în dotarea polițiștilor locali. Ce pericole ne pasc și ce atentate se pregătesc în Arad ca să justifice această achiziție? Pentru ce intervenții se pregătește directorul DGPLA și împotriva cui? Mai ales că, aceste echipamente sunt folosite la intervenții de stradă de jandarmerie și poliție națională, iar, conform legii de organizare și funcționare a Poliției Locale, această entitate nici nu are atribuții de intervenție fără suport de la cele două instituții menționate și nici nu are dreptul la dotări de acest gen.

Scuturile și vestele anti-înjunghiere care sunt deja în dotarea polițiștilor locali:

ACHIZIȚIILE Poliției Locale Arad - sau cum se luptă directorul Adrian Toma cu „inamicii nevăzuți, necunoscuți”: cu SCUTURI și VESTE ANTI-ÎNJUNGHIERE și CAMERE 5G!

ACHIZIȚIILE Poliției Locale Arad - sau cum se luptă directorul Adrian Toma cu „inamicii nevăzuți, necunoscuți”: cu SCUTURI și VESTE ANTI-ÎNJUNGHIERE și CAMERE 5G!

Și, dincolo de retorica pe partea de achiziții, am mai avea o nedumerire: în baza căror prevederi legale, cei doi juriști angajați ai DGPLA ( personal contractual) au sarcină de serviciu să se plimbe prin oraș, să facă poze și filmări și să-i raporteze directorului diverse „nereguli” care, mai apoi, să le dea ordine polițiștilor locali să intervină? Nu este acest fapt un abuz?

Articole asociate:

Ce SHOPING de fițe obosite face POLIȚIA LOCALĂ ARAD din banii tăi: stații TETRA, sirene cu telecomandă, oameni în vârstă și de restul MĂȘTI… cu de vreo PATRU ori mai mult decât merită și decât ne trebuie!

Domnul Toma ULTRACREDINCIOSUL și STRATEGIA sa de REORGANIZARE care-i dezorganizează pe toți. File căzute dintr-un dosar cu proști, reformați pe sistemul „să semene-ntre ei”

Categorie: Investigații
Etichete: achizitii, Adrian Toma, Calin Bibart, politia locala arad, primaria arad
Distribuie:
Articolul anterior
Cum arată un COȘMAR? Să fii copil, să fii internat pe Secția Neuropsihiatrie Infantilă a Spitalului Județean Arad și să ai o toaletă care arată așa!
Articolul următor
În Registrul Spațiilor Verzi s-au trasat în fals zone verzi doar pentru ca Aradul să pară mai verde pe internet! TREI CAZURI care „sar în ochi”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

GLR Car Wash
ULTIMELE ȘTIRI

Tarife mai mari pentru permise și înmatriculări auto din 15 septembrie 2026

0
Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări anunță că începând cu data de 15.09.2026, se vor aplica tarifele actualizate pentru emiterea permisului de conducere, a certificatului de înmatriculare și a autorizației de circulație provizorie. Acestea vor fi următoarele: permis de conducere – 139 lei; certificat de înmatriculare – 76 lei; autorizație de circulație provizorie – 25 lei. Tarifele aferente documentelor de mai sus, precum și cele aferente plăcilor cu număr de înmatriculare, pot fi achitate inclusiv prin intermediul stațiilor de plată SelfPay sau prin intermediul platformei ghiseul.ro. În ceea ce privește plățile efectuate anterior datei de 15.09.2026, se vor avea…

Alarmă publică, miercuri, în municipiu | NU VĂ PANICAȚI! Este vorba de un exercițiu la un adăpost de protecție civilă

0
Miercuri, 02 septembrie 2026, începând cu ora 11:00, va avea loc un exercițiu de adăpostire la adăpostul de protecție civilă situat pe strada Clujului nr. 84, din municipiul Arad. ISU Arad transmite populației să nu se panicheze, în cadrul exercițiului va fi pus în funcțiune sistemul de alarmare publică, motiv pentru care în zonă va fi auzit semnalul acustic specific. „Precizăm că activarea sistemului de alarmare publică face parte din scenariul exercițiului și nu este determinată de producerea unei situații reale de urgență.” – transmite ISU. Sistemul național de adăpostire Adăpostirea este una dintre măsurile specifice de protecție a populației,…

Odată cu implementarea programului „1 leu pe zi” a crescut aproape de trei ori numărul biletelor de tramvai cumpărate

0
La o lună de la lansarea programului „1 leu pe zi”, datele înregistrate în transportul public din municipiul Arad indică o creștere semnificativă a utilizării transportului public de la o lună la alta – informează Primăria Arad. Cea mai importantă evoluție se înregistrează în cazul biletelor, al căror număr a crescut semnificativ în luna august față de iulie. Dacă în iulie au fost vândute 36.072 de bilete, în august numărul acestora a ajuns la 80.556, ceea ce reprezintă o creștere de aproape trei ori. Și în cazul abonamentelor se înregistrează o creștere importantă. Numărul acestora a crescut de la 3.207…

Proba practică pentru obținerea permisului categoria B va putea fi susținută în ziua de sâmbătă, 19 septembrie 2026

0
În scopul reducerii timpului de programare la proba practică a examenului pentru obținerea permisului de conducere, Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Arad va asigura examinarea candidaților pentru proba practică a examenului pentru obținerea permisului de conducere categoria B și în ziua de sâmbătă, 19 septembrie 2026. Astfel, începând cu data de 03.09.2026, ora 09:00, candidații declarați „admis” la proba teoretică se vor putea programa la ghișeu, în limita locurilor disponibile, pentru examinarea la proba practică pentru obținerea permisului de conducere, la categoria B,. Programarea se va putea efectua și de către școlile de conducători…

Județul Arad, sub Cod Galben de temperaturi deosebit de ridicate și local caniculă

0
Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare meteorologică privind canicula și disconfortul termic deosebit de accentuat ce vizează, luni, un număr de 13 județe. Astfel, luni, 31 august, în intervalul orar 10:00 – 21:00, județul Arad și alte 12 județe se va afla sub Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și local caniculă. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 37 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Protejați-vă de efectele temperaturilor extreme! • Nu lăsați niciodată copiii sau animalele de companie singuri în autoturisme, nici măcar pentru câteva minute; • Programați…

VIDEO Căpâlnaș | 20 de hectare afectate de un incendiu la vegetație uscată

0
Un incendiu masiv de vegetație uscată a izbucnit duminică seara, în jurul orei 22.00, în apropierea localității Căpâlnaș, afectând o suprafață de aproximativ 20 de hectare. https://www.criticarad.ro/wp-content/uploads/2026/08/capalnas_incendiu.mp4 (Sursa video – ISU Arad) Pompierii militari din cadrul Gărzii de Intervenție Birchiș au intervenit de urgență la fața locului cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD. În sprijinul echipajelor operative au venit și pompierii voluntari din cadrul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) Birchiș. Datorită intervenției rapide a forțelor de salvare, flăcările au fost localizate la timp și s-a împiedicat extinderea acestora. Incendiul a fost lichidat complet în jurul…
Bodyguard Elite
DE LA ACELAȘI AUTOR

VIDEO Un bărbat de 52 de ani din Dumbrăvița a ajuns de la o „bere cu băieții”, direct în arest pentru 24 de ore

0
Un bărbat de 52 de ani din Dumbrăvița a fost reținut de polițiști după ce a bătut un localnic pe terasa unui magazin din localitate. Incidentul a avut loc sâmbătă seară, în jurul orei 18:45, pe fondul consumului de alcool și al unui conflict spontan. Pe numele agresorului a fost deschis un dosar penal pentru lovire și tulburarea liniștii publice. reținut_scandal Dumbrăvița „La data de 29 august a.c., în jurul orei 18.45, polițiștii Secției 8 Rurală Săvârșin au fost sesizați despre un scandal, în Dumbrăvița. Din cercetări a reieșit că, un bărbat de 52 de ani, din Dumbrăvița, pe fondul…

VIDEO IPJ ARAD | Analiza activității în primele 7 luni ale anului 2026 | S-a intervenit la 9.239 de sesizări, din care 8.179 sesizate prin 112

0
Conducerea Inspectoratului de Poliție Județean Arad a susținut vineri, 28 august, o conferință de presă în cadrul căreia au fost prezentate rezultatele activității polițiștilor arădeni în primele 7 luni ale anului. Rezultatele statistice generale au fost prezentate de inspectorul șef, chestor Dan Stoicănescu. Prezent la conferință a fost și adjunctul IPJ Arad, comisarul șef de poliție Nica Ionuț. Conform analizei prezentate de Inspectoratul de Poliție Județean Arad, în primele 7 luni ale acestui an au crescut intervențiile în cazurile de violență domestică, numărul ordinelor de protecție provizorii și al măsurilor preventive dispuse fiind semnificativ mai mare față de aceeași perioadă a anului trecut.…

VIDEO ACTUALIZARE | Cine a fost de vină în accidentul din intersecția de la Consiliul Județean? | Chestor Dan Stoicănescu: „Au fost încălcate mai multe prevederi legale și procedurale în contextul evenimentului respectiv”

8 comentarii
Articol inițial, 27 august | Cine a fost de vină în accidentul din intersecția de la Consiliul Județean? | Un tămbălău care nu s-ar fi întâmplat dacă un bețiv din Curtici, fără permis, nu intra cu mașina-n șanț pe o stradă din Sântana Miercuri a fost o zi cu ghinion pentru un bărbat în vârstă de 48 de ani din Curtici, care a fost implicat în două accidente rutiere la interval de câteva ore. Primul, autoprovocat, conducând băut și fără să dețină permis; al doilea, fiind pasager în autospeciala de poliție implicată în accidentul din fața Consiliului Județean Arad. Primul…

VIDEO Zeci de păgubiți au protestat în fața sediului fostei reprezentanțe KIA din Arad

0
Zeci de păgubiți au protestat vineri după-amiaza în fața sediului fostului dealer KIA din Arad (LUK MOTORS ROM ARAD), purtând pancarte și tricouri personalizate cu suma pe care au achitat-o dealerului auto LUK MOTORS ROM Arad pentru autoturisme, marca KIA și ISUZU, pe care nu le-au mai primit. Cei înșelați solicită asumarea răspunderii din partea KIA România, livrarea mașinilor sau restituirea sumelor achitate și plata despăgubirilor în cazul în care livrarea nu se poate materializa. Protestatarii cer ca ancheta să îi vizeze atât pe reprezentanții locali ai fostei reprezentanțe KIA din Arad (LUK MOTORS ROM AUTO SRL), cât și pe reprezentanții KIA…

Accident de muncă la Zărand | Un bărbat a suferit o amputație la nivelul brațului stâng și a fost preluat de elicopterul SMURD și transportat la Timișoara

0
 Serviciul de Ambulanță Județean Arad a informat vineri dimineața că a intervenit de urgență pentru salvarea unui bărbat în vârstă de 52 de ani care a suferit o amputație la nivelul membrului superior stâng în urma unui accident de muncă petrecut în localitatea Zărand din județul Arad. Bărbatul este angajat al unei societăți comerciale din localitate și se afla în timpul programului de muncă. Conform SAJ Arad, pentru gestionarea optimă a cazului și acordarea asistenței medicale de urgență, au fost mobilizate prompt resurse operative extinse: Echipajul medical de urgență B2 de la Substația Ineu Echipajul SMURD Criș Elicopterul SMURD (punctul…

Actualizare 1 Percheziții în vestul țării, inclusiv la Arad, într-un dosar vizând furturi de materiale din infrastructura feroviară și infracțiuni privind regimul deșeurilor

0
În urma perchezițiilor efectuate la data de 27 august 2026, polițiștii au ridicat, în vederea continuării cercetărilor, 69.200 de euro și 207.500 de lei, aproximativ 350 de grame de aur de 14 și 18 karate, cabluri provenite din infrastructura feroviară, avize de însoțire a mărfii falsificate, precum și unelte. 10 persoane au fost conduse la sediul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova. Totodată, 3 bărbați, de 51, 57 și 59 de ani, au fost reținuți, pentru 24 de ore fiind introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă. Cercetările continuă sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria…
Salon Marem
Articolul următor RAPORTUL de ACTIVITATE pe anul 2020 al Tribunalului Arad și al Judecătoriilor din circumscripția teritorială a acestuia Apasă aici pentru a citi
Secret Link