Sala mare a Teatrului Clasic „Ioan Slavici” a găzduit miercuri, 25 martie 2026, evenimentul organizat cu prilejul Zilei Poliției Române. Alături de șefii Inspectoratului de Poliție Județean Arad și ai tuturor structurilor din cadrul inspectoratului, la eveniment au luat parte și polițiștii arădeni, dar și reprezentanți ai autorităților locale: Primăria Municipiului Arad, Consiliul Județean, Instituția Prefectului, Autoritatea teritorială de ordine publică. Au fost prezenți și reprezentanți ai instanțelor și parchetelor din Arad, ai Penitenciarului Arad, ai Arhiepiscopiei Aradului, dar și ai instituțiilor partenere ale IPJ Arad din județele Bekes și Csongrad din Ungaria.
Evenimentul a început cu intonarea imnului național – interpretat de Claudia Iuga – , iar după momentul de binecuvântare din partea Arhiepiscopiei, au urmat discursurile oficiale și mesajul adresat polițiștilor de chestorul general de poliție Benone-Marian Matei, inspectorul general al Poliției Române, mesaj citit de chestorul Dan Stoicănescu.
Prefectul Mihai Pașca: „ În arhitectura instituțiilor și autorităților județului, am simțit Poliția ca pe un partener esențial, real și implicat.”
Președintele CJA Iustin Cionca: „ Apreciez foarte mult parteneriatul pe care-l avem, pentru că, și noi cei din administrație, la fel ca și dumneavoastră, lucrăm pentru cetățeni, pentru un Arad mai sigur.”
Primarul Călin Bibarț: „ Polițistul este membru al comunității, fie în uniformă, fie fără uniformă.”
Social media
În ton cu dinamica societății, au fost recompensați și polițiștii care prin activitatea lor au generat postări de impact pe rețelele sociale contribuind astfel la „creșterea” paginii de Facebook a Inspectoratului de Poliție Județean Arad care, într-un timp relativ scurt și cu resurse puține, a atins un număr de 15.000 de urmăritori.
Proiect transfrontalier
Cu ocazia Zilei Poliției Române, șeful Inspectoratului de Poliție Județean Arad a anunțat și lansarea unui proiect transfrontalier România-Moldova, proiect menit să combată traficul de persoane, lider de proiect finnd IPJ Arad.
„Combaterea traficului de ființe umane pe ruta de intrare Est–Vest în Uniunea Europeană (AR-STOP)”, implementat în parteneriat de către Inspectoratul de Poliție Județean Arad din România, în calitate de lider de proiect, Inspectoratul General al Poliției de Frontieră al Republicii Moldova și Inspectoratul General al Poliției al Republicii Moldova, în calitate de parteneri de implementare. Cu un buget de peste 600 de mii de euro, proiectul este finanțat în proporție de aproximativ 95% de Uniunea Europeană.
Înaintare în grad înainte de termen a celor care au avut rezultate remarcabile, dar și a celor care și-au îndeplinit termenul legal
- Cu data de 25.03.2026 – „Ziua Poliției Române”, poliţiştii din corpul agenților de poliţie din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, se avansează în gradul profesional următor, înaintea îndeplinirii stagiului minim, astfel
ÎN GRADUL DE AGENT ȘEF DE POLIȚIE
- Agent șef adjunct de poliție COSTA BOGDAN-GEORGE
ÎN GRADUL DE AGENT ȘEF ADJUNCT DE POLIȚIE
- Agent principal de poliție BACANU DANIELA
- Agent principal de poliție INDRIES RAZVAN-IULIAN
- Agent principal de poliție LONTEA GHEORGHE-FLORIN
ÎN GRADUL DE AGENT PRINCIPAL DE POLIȚIE
- Agent de poliție CURTA-GHERGAR DENIS-FLORENTIN
- Agent de poliție IOVA FLORINA-COSMINA
- Agent de poliție JURJ NARCIS-FLORENTIN
- Agent de poliție NEAMT ADELINA-DANIELA
- Agent de poliție POPA SEBASTIAN
- Cu data de 25.03.2026 – „Ziua Poliției Române”, poliţiştii din corpul ofițerilor de poliţie din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, se avansează în gradul profesional următor, înaintea îndeplinirii stagiului minim, astfel:
- Subcomisar de polițieCLEJ-PROCA ELENA-CLAUDIA
- Subcomisar de poliție FLORE FLORIN
- Subcomisar de poliție LEAHU CIPRIAN
- Subcomisar de poliție MAXIM FLORIN
- Subcomisar de poliție PIRVULESCU ADRIAN
- Subcomisar de poliție RUS DRAGOS-PETRU
- Subcomisar de poliție STANA FLORIN-IONEL
- Cu data de 25 martie 2026 – Ziua Poliției Române, poliţiştii din corpul agenților de poliţie din cadrul Inspectoratul de Poliţie Judeţean Arad, care îndeplinesc condiţiile legale, se avansează în gradul profesional următor, la împlinirea stagiului minim, după cum urmează:
ÎN GRADUL DE AGENT ŞEF PRINCIPAL:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
ÎN GRADUL DE AGENT ȘEF:
| 1 | Agent șef adjunct de poliție | MORCAN ADELIN |
| 2 | Agent șef adjunct de poliție | NICOLA MILENTE-DORINEL |
| 3 | Agent șef adjunct de poliție | TRIF ADRIAN-PETRU |
| 4 | Agent șef adjunct de poliție | MORAR MARIUS-LUCIAN |
| 5 | Agent șef adjunct de poliție | LUPAȘCU ALEXANDRU-COSTIN |
| 6 | Agent șef adjunct de poliție | MIRON SIGINA |
ÎN GRADUL DE AGENT ȘEF ADJUNCT:
| 1 | Agent principal de poliție | ATEȘ MIHAI |
| 2 | Agent principal de poliție | STAN MARIA-TEODORA |
| 3 | Agent principal de poliție | BĂTĂNEANȚ RAUL-CLAUDIU |
| 4 | Agent principal de poliție | ȘIRIAN GHEORGHE-ALIN |
| 5 | Agent principal de poliție | PĂȘTEAN CRISTINA-MARIA |
| 6 | Agent principal de poliție | NEGREA AVRAM-BOGDAN |
| 7 | Agent principal de poliție | MICLEA SERGIU |
| 8 | Agent principal de poliție | MARHELKA ANDREI |
| 9 | Agent principal de poliție | HORGA DANIEL-OVIDIU |
| 10 | Agent principal de poliție | ȘTEF VASILE-ROMICĂ |
| 11 | Agent principal de poliție | BRÎNDA-BABUȘANU ROXANA |
| 12 | Agent principal de poliție | JURJ RĂZVAN-CLAUDIU |
| 13 | Agent principal de poliție | POP LUCIAN-DORIN |
ÎN GRADUL DE AGENT PRINCIPAL:
| 1 | Agent de poliție | ILLE ADRIAN-CRISTIAN |
| 2 | Agent de poliție | MICLEA ALEXANDRU |
| 3 | Agent de poliție | BRĂNEANU DAVID-ADRIAN |
| 4 | Agent de poliție | MARTINSCHEK DENIS-BENIAMIN |
| 5 | Agent de poliție | ARDELEAN ALINA-ROXANA |
| 6 | Agent de poliție | PLEȘ RALUCA-VIORELA |
| 7 | Agent de poliție | CIOBANU MARIUS-DANIEL |
| 8 | Agent de poliție | LUCOAIE IONUȚ-RĂZVAN |
| 9 | Agent de poliție | NEAMȚ BRANKO-ALEXANDRU |
| 10 | Agent de poliție | FELNACICHI OLIVER-ATI |
| 11 | Agent de poliție | NEMEDI RAIMOND |
| 12 | Agent de poliție | MORARI SERGIU-IOAN |
| 13 | Agent de poliție | CILIBOAIE GEORGE-ADRIAN |
| 14 | Agent de poliție | MANEA-POP ALEXANDRU-VASILE |
| 15 | Agent de poliție | SCRIPCIUC ALEXANDRU |
| 16 | Agent de poliție | CIOBANU CORINA-AMALIA |
| 17 | Agent de poliție | COVACI IOANA-FLORINA |
- Cu data de 25 martie 2026 – Ziua Poliției Române, poliţiştii din corpul ofițerilor de poliţie din cadrul Inspectoratul de Poliţie Judeţean Arad, care îndeplinesc condiţiile legale, se avansează în gradul profesional următor, la împlinirea stagiului minim, după cum urmează:
ÎN GRADUL DE COMISAR ŞEF:
|
ÎN GRADUL DE COMISAR:
| 1 | Subcomisar de poliție | MIHU MARCEL-LUCIAN |
| 2 | Subcomisar de poliție | CRUCEAN GABRIEL-ALIN |
| 3 | Subcomisar de poliție | POPOVICI ANDREEA-LOREDANA |
| 4 | Subcomisar de poliție | SITA BOGDAN-ILIE |
ÎN GRADUL DE SUBCOMISAR:
| 1 | Inspector principal de poliție | MAFTEI CRISTIAN |
| 2 | Inspector principal de poliție | POP MARIAN-GABRIEL |
| 3 | Inspector principal de poliție | DRÎMBĂU-HORODNIC ROXANA |
| 4 | Inspector principal de poliție | FILIP CRISTIAN-FLORIN |
| 5 | Inspector principal de poliție | BODEA SILVAN-MIHAI |
| 6 | Inspector principal de poliție | GROZA BOGDAN-DARIUS |
| 7 | Inspector principal de poliție | BIRIȘ RAUL-EMANUEL |
ÎNGRADUL DE INSPECTOR PRINCIPAL:
| 1 | Inspector de poliție | TRUȚ CRISTINA-ALEXANDRA |
| 2 | Inspector de poliție | HOPITEA PETRU-MARCEL-RAMON |
| 3 | Inspector de poliție | SĂRAC CĂTĂLIN-EMANUEL |
| 4 | Inspector de poliție | TAMAȘ FLAVIA-MARIA |
| 5 | Inspector de poliție | MIHUȚ COSMIN |
| 6 | Inspector de poliție | CRISTEA CRISTINA-IOANA |
| 7 | Inspector de poliție | BOTAȘ ALIN-BOGDAN |
ÎN GRADUL DE INSPECTOR
1 Subinspector de poliție CONDURACHE OLIVIA-CORNELIA
2 Subinspector de poliție MORAR PETRU
Nu au fost uitați nici cei trecuţi în rezervă
Șeful Inspectoratului le-a înmânat câte o sabie, „semn al cavalerismului și al curajului” și celor care au trecut in rezervă: colonel în rezervă Chițu Calin (fost șef al Poliției Municipiului și fost adjunct al șefului IPJ), colonel în rezervă Jurcă Nicolae (fost șef al Serviciului de Investigații Criminale și fost adjunct al șefului IPJ), colonel în rezervă Popovici Tiberiu (fost șef al Poliției Orașului Sântana) și colonel în rezervă Grui Călin (fost șef al Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase și al Secției 2 Poliție Micălaca).
Recompensați și de sindicate
Au fost omagiați și polițiștii cu rezultate remarcabile în competițiile sportive, iar organizațiile profesionale ale polițiștilor au înmânat și ele diplome unor cadre care s-au remarcat în ultimul an, fie pe plan sportiv, fie pe plan social sau civic.








1 comentariu. Leave new
==AU VENIT SI CATEVA LICHELE POLITICE SA SPURCE ATMOSFERA – SCARBA MI E == CEI CARE AU CONSTRUIT SIST SECURIST FANARIOT 35 ANI ==