Construirea Noului Spital Matern este afectată de intrarea în vigoare a ORDONANȚEI DE URGENȚĂ nr. 41 din 19 august 2025 pentru instituirea unor măsuri în domeniul gestionării investițiilor finanțate din Planul național de redresare și reziliență și din fonduri publice naționale. De fapt, conform acestei OUG, Spitalul Matern rămâne doar la capitolul promisiuni nematerializate, pentru că finanțarea prin PNRR este blocată. Și asta în condițiile în care nu au putut fi respectate termenele proiectului astfel încât să se ajungă la faza de execuție a lucrărilor.
Cine e vinovatul, dar și singurul care a ieșit pe plus din acest proiect?
Evident, familia Falcă. Nu în nume propriu, ci pe firma deținută, Pro Arhitectura SRL, care a întocmit proiectul tehnic, a încasat banii (aproximativ 800.000 de euro), cam cât să ajungă pentru achiziția unui Ferrari. Dacă se mai construiește sau nu spitalul, deja nu mai este problema proiectantului, deși au contribuție esențială în întârzierea finalizării proiectului, prin contestațiile depuse de Pro Arhitectura în faza de atribuire a licitației pentru proiectare.
Studiul de fezabilitate al proiectului – finalizat în 2023. Licitația pentru proiectare – în 2023
Pentru realizarea proiectului tehnic, licitația a fost demarată în 2023, în primă fază înscriindu-se în competiție 12 firme. Criteriul de selecție a fost „cel mai bun raport calitate-preț”, astfel că dintre ofertanți au rămas ulterior în competiție 6 ofertanți (unii prin asociere) și anume:
1. Asocierea SC. Unith2B SRL împreună cu SC. Asix Design SRL.
2. Sc. Tesseract Architecture SRL
3. Asocierea SC. Cubicon Invest SRL împreună cu SC Mansart Corporate SRL
4. Asocierea Pro Arhitectura SRL și SC Professional Tech Construct Design SRL
5. SC. Popescu &Co SRL
6. Asocierea SC. Aduro Impex SRL, împreună cu We Project Engineering SRL și 3IT Progetti Italia – Ingegneria Integrata SPA Roma Sucursala București.
Licitația s-a finalizat în data de 11 iulie 2023, firma câștigătoare fiind desemnată Tesseract Architecture SRL, dar rezultatul a fost contestat la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) în data de 24.07.2023 de către S.C. Pro Arhitectura S.R.L. și de către asocierea Unith2B S.R.L și Asix Design S.R.L. Ambele contestații au fost respinse, astfel că au depus plângere la Curtea de Apel Timișoara.
Plângerea depusă de către Unith2B și Asix a fost respinsă, cea depusă de Pro Arhitectura a fost admisă în parte, Consiliul Judeţean Arad a fost obligat să reevalueze ofertele de pe locurile 1, 2 și 3, adică cele „mai sus” în listă decât Pro Arhitectura.
Finanțarea de 95 milioane de euro a fost obținută de Consiliul Județean Arad în ianuarie 2023, iar contractul de finanțare prin PNRR a fost semnat la sfârșitul lunii martie 2023. Apoi, în 12 iulie chiar s-a desemnat firma câștigătoare care să realizeze documentația tehnică a proiectului, SC TESSERACT ARHITECTURE SRL, valoarea lucrărilor fiind 2.815.075 lei, TVA inclus (aprox. 600.000 de euro).
În perioada în care se judecau constestațiile pentru proiectare, în luna septembrie 2023, Ministerul Sănătății a propus eliminarea de la finanțarea prin PNRR a șase proiecte, identificate cu „un risc ridicat” în implementare din cauza termenelor nerespectate. Unul dintre aceste proiecte era și Constructia de secții de obstretică și ginecologie, neonatologie, chirurgie, pediatrică și pediatrie Arad – unități noi (95 milioane euro)
„Șase spitale sau secții noi ale unor unități medicale pierd finanțarea din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), din cauza ‹riscului ridicat› de nerealizare, potrivit cererii de modificare a PNRR pe care Guvernul a trimis-o vineri la Bruxelles.
Dezvoltarea infrastructurii publice spitalicești s-a diminuat cu suma de 677 milioane euro, de la 1.724.050.00 euro (alocarea inițială) la 1.047.050.000 euro. Pentru a diminua fondurile, Ministerul Sănătății a propus eliminarea de la finanțarea prin PNRR a șase proiecte, identificate cu „un risc ridicat” în implementare.
Cele șase proiecte sunt următoarele:
-
- Construire, dotare si amenajare a Spitalului de Obstetrica Ginecologie Buftea si desfiintare constructii existente (C1-C15), relocarea statiei de oxigen si relocarea gospodariei apa (96 milioane euro)
- Construire Corp nou Departament Sanatatea mamei si copilului Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Sf. Apostol Andrei Constanta (142 milioane euro)
- Constructia de secții de obstretică și ginecologie, neonatologie, chirurgie, pediatrică și pediatrie Arad – unități noi (95 milioane euro)
- Constructia Spitalului de Urgenta Prof. Dr. Dimitrie Gerota intr-o noua locatie (202 milioane euro)
- Construire Spital Clinic de Pneumoftiziologie si Boli Infectioase Brasov (96 milioane euro)
- Spitalul Juidetean de Urgenta Alba Iulia – Relocarea si modernizarea activitatii sectiei de oncologie si infiintare compartiment cardiologie interventionala (46 milioane euro)
Aceste proiecte ar urma să fie finanțate ori prin împrumuturi BEI, ori prin transferul către Programele din politica de coeziune, se arată în document.” – vezi AICI DETALII.
Tot în toamna lui 2023, ca reacție la anunțul Ministerului Sănătății de eliminarea de la finanțarea prin PNRR a șase proiecte identificate cu „un risc ridicat” în implementare, președintele Iustin Cionca aducea asigurări că banii vor fi obținuți printr-o altă cale.
„Finanțarea Complexului Matern-Pediatrie de la Arad se va transfera de pe PNRR pe Banca Europeană pentru Investiții, a anunțat sâmbătă ministrul Sănătății. Atât știm deocamdată, asta am auzit pe posturile media naționale, dar oficial nu am primit nicio informare. Ministrul a asigurat că niciunul dintre cele 27 de proiecte de spital care inițial erau cuprinse pe PNRR, nu se blochează. Transferarea lor pe finanțarea Băncii Europene pentru Investiții ar urma să se facă după ce (și dacă, desigur) Comisia Europeană va aproba cererea Guvernului României, de modificare a PNRR.
Noi miercuri semnăm contractul de realizare a proiectării tehnice pentru Complexul Matern-Pediatrie. Complexul are valoarea estimată la 115 milioane de euro și este cel mai amplu proiect de dezvoltare a sănătății publice arădene”, a anunțat președintele CJ Arad, pe pagina sa de Facebook.
S-a făcut saltul în 2024, ca și cum pierderea finanțării prin PNRR a fost doar o fumigenă de presă. După contestații, a ieșit din schemă SC TESSERACT ARHITECTURE SRL și a intrat PRO ARHITECTURA
La sfârșitul lunii iulie 2024, deci la încă un an distanță, Pro Arhitectura a ieșit câștigătoare după contestații și procese, reușind să obțină proiectul chiar dacă inițial s-a aflat pe locul al patrulea. Decizia definitivă în ultimul proces a fost în favoarea firmei soților Falcă, iar Pro Arhitectura avea la dispoziție timp de șase luni de la semnarea contractului să elaboreze proiectul tehnic.
Termenul de construcție propriu-zisă a complexului (pentru care trebuia demarată o altă licitație) a fost și el decalat până în 2026, cel puțin pentru ca CJ să poată beneficia de finanțarea obținută prin PNRR.
„Vă asigur de implicarea noastră totală, a întregii mele echipe, o echipă de profesioniști, cu un portofoliu bogat în ceea ce privește partea de proiectare, într-o gamă variată de domenii, nu doar în cel industrial. Sunt convinsă că, prin specialiștii noștri, care au o pregătire profesională renumită, și în parteneriat cu aparatul tehnic al Consiliului Județean Arad, vom finaliza în termen proiectul tehnic”, declara la momentul semnării contrcatului arhitecta Ela Falcă de la Pro Arhitectura, soția europarlamentarului Gheorghe Falcă.
În luna aprilie 2025, proiectul tehnic pentru construcția noului Complex Matern – Pediatrie din Arad a fost predat Consiliului Județean Arad de Pro Arhitectura. Consiliul Județean a făcut plățile către PRO Arhitectura și ar fi trebuit, în luna mai 2025, să aibă loc licitația pentru desemnarea constructorului, iar semnarea contractului urma să se întâmple la sfârșitul anului 2025
În cadrul prezentării de la sediul CJA a proiectului tehnic al Complexului Matern-Pediatrie, care a fost finalizat de Pro Arhitectura, președintele Consiliului Județean Arad a afirmat că instituția își ia angajamentul să finalizeze construcția, în valoare de 115 milioane de euro, indiferent prin ce finanțare, până în anul 2028. El a insistat, însă, pe varianta de a muta finanțarea prin alte axe, afirmând că așa cum inițial proiectul a început prin Compania Națională de Investiții, iar apoi a fost obținută finanțarea PNRR, are siguranța că se vor identifica alte surse de finanțare, precum POR de exemplu, pentru asigurarea banilor necesari. Mai mult, a menționat că în această perioadă unii parlamentari chiar au solicitat prelungirea PNRR-ului. El nu a respins la acel moment (aprilie 2025) nici varianta unui împrumut bancar, dar a subliniat că ar fi ultima variantă din listă.
„Cred că e obligația Statului român. Poate exista și posibilitatea prelungirii PNRR pe Sănătate, solicitată de unii parlamentari. Chiar nu vreau să mă gândesc la ultima fază, nu mi se pare corect față de arădeni să facem noi, când există și alte programe”, a afirmat Cionca.
În 30 mai 2025, Iustin Cionca anunța că s-a depus cererea pentru obtinerea autorizației de construire a Complexului Matern-Pediatrie
„Am depus cererea pentru autorizare a construirii Complexului Matern-Pediatrie. Asta înseamnă că proiectul este matur. Continuăm să lucrăm la el și îmi doresc să lansăm în cel mai scurt timp licitația pentru realizarea efectivă a construcției și dotarea cu echipamente. După cum am informat opinia publică zilele trecute, la nivelul Parlamentului European se ia în dezbatere prelungirea cu 18 luni a PNRR, prin care este finanțat și proiectul acesta.
Complexul Matern-Pediatrie va înlocui spații vechi de peste 100 de ani în care se desfășoară acum actul medical pentru mame și nou născuți, dar în același timp va aduce sub același acoperiș toate specializările de pediatrie din spitalul județean, ceea ce va însemna nu doar condiții mai bune pentru pacienți și cadrele medicale, dar și o eficiență sporită în gestionarea resurselor acestor secții.
Documentația tehnică depusă este compusă din proiecte de arhitectură, amenajări exterioare sistematizarea terenului, aeronautică, structuri de rezistență, instalații sanitare, instalații termice și de ventilație, instalații electrice. La elaborarea documentației tehnice au fost respectate toate procedurile pentru protecția mediului prevăzute de lege. De asemenea au fost obținute în prealabil avizele și acordurile pentru canalizare, alimentare cu apă, energie electrică și energie termică, avizul de securitate la incendii, autorizațiile de acces la drumuri și acordurile de racord la rețelele tehnico-edilitare.
Consiliul Județean Arad așteaptă autorizația de construire în cel mai scurt timp.
Complexul Matern Pediatrie este cel mai mare proiect al Consiliului Județean Arad, în modernizarea sistemului de sănătate publică. Valoare proiectului este de 115 milioane de euro, finanțat prin PNRR.
După obținerea autorizației de construire, Consiliul Județean Arad poate desemna procedurile pentru desemnarea constructorului. Conform prevederilor legale în vigoare, se va o licitație pentru desemnarea constructorului, iar câștigătorul va fi antreprenorul care oferă prețul cel mai mic pentru construcția complexului.” – sursa cjarad.ro
În 4 iunie 2025, deci la puțin timp de când s-a depus cererea pentru emiterea autorizației, a fost emisă și autorizația de construire
În 29 iulie 2025, Iustin Cionca a deschis subiectul contractării unui credit care va fi supus dezbaterii și votului într-o viitoare ședință a CJA
„Împrumutul ar urma să acopere partea nefinanțată din trei proiecte cu fonduri europene: modernizarea drumurilor din nordul județului (140 milioane lei), construirea Complexului Matern-Pediatrie (20 milioane lei) și modernizarea „Drumului Regelui” (10 milioane lei). Durata estimată a creditului este de 13 ani, cu o perioadă de grație de trei ani. Rambursarea ar urma să înceapă în anul 2029.” – spunea Iustin Cionca la sfârșitul lunii iulie 2025.
În cadrul ședinței CJA de vineri 1 august 2025, consilierii județeni au votat proiectul de hotărâre pentru contractarea unui credit de 170 de milioane de lei, o parte din bani (20 de milioane de lei) urmând să fie folosiți pentru cofinanțarea unor proiecte europene, printre care construirea Complexului Matern-Pediatrie.
„După cum știți, proiectul tehnic este finalizat, am obținut autorizația de construire, urmează să lansăm licitația pentru execuție. Am așteptat câteva zile pentru a se stabili care proiecte vor fi finanțate prin PNRR. Probabil că în următoarele două săptămâni vom afla. Parlamentul European a decis prelungirea PNRR pe sănătate cu 18 luni. Părerea mea este că acum se încearcă să se renunțe la niște obiective, cum ar fi spitalul din Lugoj, unde primarul de acolo a renunțat. Noi nu vom renunța. La actualul Matern nu se pot face investiții, fiind retrocedat. Haideți să ne înțelegem: noul Matern nu este obiectivul nostru, ci al statului român, noi facem treaba statului român, pentru care avem contract de finanțare. De ce să tot punem întrebări legate de Matern? Nu voi fi de acord să împrumut județul Arad pentru această investiție. Așa cum investește în atâtea spitale din România, statul român are obligația să investească și în județul nostru. Voi cere lucrul acesta și voi încerca să îl obțin”. – a precizat Iustin Cionca în ședința CJA din 1 august.
Până acum, în SEAP a fost publicat doar anunțul pentru dirigenția de șantier
- procedura cu obiectul: „ Supervizare lucrări prin diriginți de șantier atestați pentru obiectul de investiţii: „Construcția de secții de obstetrică și ginecologie, neonatologie, chirurgie pediatrică și pediatrie Arad-Unități noi” Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad” mun. Arad, str. Andrenyi Karoly, nr.2-4, jud. Arad ”.
- durata contractului pentru dirigenția de șantier: 146 de luni
- valoarea contractului pentru dirigenția de șantier: 450.000,00 RON
-
termen limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare: 11.09.2025 15:00
-
Data de deschidere a ofertelor: 11.09.2025 15:00
Spitalul nou cu 10 etaje a rămas, deocamdată, doar maculatură
În 19 august 2025 a fost adoptată li publicată ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 41 din 19 august 2025 (pentru instituirea unor măsuri în domeniul gestionării investițiilor finanțate din Planul național de redresare și reziliență și din fonduri publice naționale) care nu face decât să „taie ombilicul” finanțării, în sensul că nicio finanțare nu mai este posibilă.
Dacă se va construi sau nu spitalul din eventualul credit de 170 de milioane de euro, vom vedea. Oricum cei 20 de milioane din credit nu ar fi suficienți pentru finalizarea proiectului, tot ar mai trebui cel puțin 70 de milionae de euro din alte surse de finanțare. Deocamdată, singurul beneficiar real al acestei nerealizări politico-administrative este, ca de fiecare dată, familia Falcă.
Articole asociate:
- Toți s-au lăudat degeaba: panglica de la „noul complex matern-pediatrie” s-a dus pe plută…
- Să nu credem cumva că nu lucrează, Cionca se laudă anticipat cu faptul că „ la finalul anului mizăm pe obținerea autorizației de construcție la Complexul Matern-Pediatrie”
- SMURD a împlinit 15 ani! Arafat a venit la Arad și i-a dat „câteva sfaturi bune” lui Cionca
- Cionca – la Matern-Pediatrie. Vezi ce urmează…
- TESSERACT ARHITECTURE din Sibiu este firma câștigătoare a licitației pentru elaborarea documentației și proiectului „Complex Matern-Pediatrie”
- [REBOOT] „Cel mai popular scriitor profesionist”, Andrei Ando, își revendică inclusiv maternitatea „Maternității”
- Mihai Fifor: Veste uriașă pentru arădeni: Aradul va avea un nou spital de obstetrică-ginecologie, un nou MATERN!





