UTA – UNIREA SLOBOZIA 1-1 (1-0) | Superliga, etapa 7 | 22.08.2025, ora: 19.00, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 18°C, spectatori: 8000.
Au marcat: Costache 36/penalty – Șerbănică 90+2.
UTA (antrenor Adrian Mihalcea) Iliev – Țuțu, Poulolo, Pospelov, Padula (66 Alomerovic) – Ov. Popescu (66 Hrezdac), Van Durmen – Costache (86 Benga), Roman (75 Sota), Tzionis (86 Zsori) – Abdallah.
Pe bancă: Gorcea – Iacob, L. Mihai, Matei, Țăroi.
Cartonaș galben: Padula.
Slobozia (antrenor Andrei Prepeliță): D. Rusu – Ibrian (46 Negru), Dinu, Antoche, Șerbănică – Hamdiji (69 Coadă), Vl. Pop – Bărbuț (77 Florescu), Purece (75 Said), Dulcea (69 Rotund) – Afalna.
Pe bancă: Gurău – Safronov, Iancu, Toma, Lemnaru, Deaconu.
Cartonașe galbene: Dinu, Bărbuț, Afalna.
Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) – Ferencz Tunyogi (Zalău), Romică Bîrdeș (Pitești). Rezervă: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș)
Arbitri VAR: Sorin Costreie (Voluntari), Mihai Marica (Bistrița).
Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara)
Observator LPF: Octavian Goga (Brașov).
Se-ntâmplă și din astea în fotbal!
După un start neașteptat de bun în noua ediție de Superliga, UTA a avut pentru prima dată ocazia să-și verifice potențialul contra unei echipe „cam de nasul ei” în acest campionat. Pentru că Unirea Slobozia a venit la Arad după două victorii consecutive, având o „zestre” mai mică doar cu două puncte decât gazdele.
Și dacă în sfârșit era un meci de atacat din start, UTA a făcut-o, sau măcar a încercat. Și slobozenii au dat drumul la blocaje, numa’ ca Roman și Abdallah să nu intre în careu. Oaspeții au și avut o primă cursă spre poarta lui Iliev, prin Bărbuț, în minutul 7, dar „sprinterul” a fost oprit la timp. Vorbind de ce-a mai arătat UTA în repriza asta, prima, mi-a plăcut dezinvoltura arătată „de la mijloc în sus”, preocuparea de a lega pase, de a crea faze spre poarta lui „Denis pericol public”, portarul în super-formă al oaspeților. S-a detașat la „ghidonarea” mingii și la viteză de reacție, Tzionis care l-a făcut de câteva ori „ca la Nufărul” pe Ibrian, paznicul său din banda dreaptă a Unirii. Care – culmea – a ajuns la finalizare într-o poziție centrală, la șapte metri, dar reluarea cu capul a fost slabă și Iliev a prins de lângă bara din dreapta sa. A fost și „ziua” lui Țuțu, care s-a ridicat peste adversarul său, tot un copil, Dulcea, „underul” nostru din banda dreaptă având travaliu și viziune în multe combinații.
Normal că odată ce Slobozia și-a făcut cunoscut jocul defensiv, a început să apară și în zona careului lui Iliev, iar la o combinație Bărbuț-Afalna, ultimul a tras un pic alături de bara din stânga lui Iliev. În replică, Tzionis a prins colțul porții cu un șut pe jos din 17 metri, la rădăcina barei, dar Denis Rusu a fost acolo și a respins. N-au ieșit fazele de gol din acțiune, dar UTA tot a deschis scorul. La un corner din dreapta executat de Roman, mingea a ajuns pe partea cealaltă a careului la Tzionis, acesta a recentrat în fața porții spre Pospelov, care a fost „luat de picioare” din spate de către Ibrian. Penalty-ul a fost acordat doar după ce Kovacs a studiat contactul pe monitorul VAR și a fost transformat de Costache, cu un șut tare în dreapta moldoveanului Rusu. Atmosfera, și așa de „UCL”, s-a încins, suporterii rotind fularele și cântând „UTA Arad-Ale!” și pe așa fond coregrafic și sonor să tot joci. Țuțu i-a dat o pasă de ,,meșter” lui Roman, dar „dirijorul” UTA-ei a șutat din unghi închis, paralel cu linia porții.
Nu’ș ce face Mihalcea de-o vreme încoace (de etapa trecută zic, cu Dinamo), că după pauză ai lui se schimbă la față. Nu mai au „buletin”, nu mai știu cine sunt, vorba lui Smiley. Că Slobozia a fost „gazdă” de cum a-nceput actul secund, urcând cu tot ce are spre poarta lui Iliev. Care l-a blocat la timp pe Purece, aflat în fața careului mic și a scăpat cu poarta imaculată la doar un minut, tot după un șut a lui Purece din zece metri dreapta, pe lângă colțul lung. Purece – singurul arădean din teren – a fost apoi „adoptat” de spectatorii de la tribuna a doua, care „i-au urat de bine” și l-au huiduit la fiecare atingere a mingii, pentru că acesta a răspuns printre dinți mesajelor venite de peste gard.
UTA n-a mai funcționat la parametrii arătați până acum și pentru că Roman n-a fost el din startul meciului, Abdallah n-a reușit să-și depășească adversarii din zidul defensiv albastru, s-a și alunecat la greu, mai ales în zonele din fața băncii de rezerve a oaspeților, terenul fiind moale. Unirea lui „Prepe” a legat bine pasele, s-a văzut că sunt „lucrați” de fostul internațional. Și în nota asta de desfășurare a jocului, la gazde schimbările au fost pe modul „închis taraba”. Și pentru asta, UTA și-a dispus acel „5-4-1”, clasic deja pentru finaluri, dar… de data asta n-a funcționat. Și când întreg stadionul era preocupat să intoneze repertoriul de final, jucătorii au uitat de sloganul „atenție la neatenție” și au „făcut-o”. Florescu a executat un corner din stânga, Rotund a deviat cu capul ,,de pe scurt” pe bara a doua, unde au apărut singur, la trei metri, Șerbănică – fundașul stânga! – și a împins mingea în poartă, 1-1! Mai erau trei minute, dar ce să mai facă, că UTA reușise să dea gol doar din penalty, noroc că a venit și ăla, că din acțiuni, greu tare! A fost o fază lungă de asalt în careul slobozenilor, cu Abdallah șuteur final, dar Rusu a fost atent și a parat.
Gustul dulce al victoriei s-a atrofiat rapid cu finalul ăsta, dar se-ntâmplă, așa e fotbalul. A fost un meci cu o echipă bună, care până la urmă a meritat punctul prin ce a prestat pe „Francisc Neuman”. UTA are de bifat etapa viitoare un nou meci dificil, în capitală cu Rapid, iar ce nu a mers bine acum, se poate corecta, iar „Bătrâna Doamnă” să-și continue povestea frumoasă în Superliga. Baftă!
Primele impresii după joc:
Adrian Mihalcea: „Am întâlnit o echipă într-o perioadă foarte bună, care înaintea acestui joc a fost și a rămas la două puncte în spatele nostru. Slobozia e o echipă arțăgoasă, cu un joc simplu, dar muncitoresc foarte bine pus la punct. Din păcate astăzi noi nu am avut o prestație foarte solidă, dar au trecut șapte etape și rămânem neînvinși, avem această linie de invincibilitate. Toată lumea cred că își dorea să câștigăm și astăzi, dar se întâmplă și astfel de meciuri. Am luat gol din fază fixă în minutul 90, cum și noi în alte meciuri am reușit să înscriem pe final. Trebuie să ne recuperăm, avem o săptămână destul de încărcată cu meciul de Cupă apoi deplasarea la Rapid, dar sunt meciuri frumoase, pe stadioane unde lumea apreciază fotbalul. Vom continua această muncă, per total nu pot să spun că sunt nemulțumit”.







