Cele 3 minute ale înregistrării camerei plasate cu vedere spre ușa apartamentului familei Galea, pe care le puteți savura sau deplora în toată splendoarea lor, reprezintă descinderea forțelor de ordine (jandarmi, polițiști… oameni cu cagule și pistoale) de vineri, 1 august, ora 11.25, din Cartierul Verde. Alertate prin 112 de un bărbat care a reclamat că a fost amenințat că va fi împușcat, mai multe echipaje au „năvălit organizat” la o operațiune… care s-a dovedit a fi un fâs.
„Niște bagabonți care au dat țeapă poliției ca să-și bage dușmanul la pârnaie
au pus la care această manevră”– cam asta ar fi esența discuției pe care am purtat-o (nu doar) cu Alin Galea, care ne-a povestit partea sa de adevăr dintr-o poveste care a început… hăt… de pe vremea când Doru Dolga n-avea brățară, iar Denis Busta era „băiat bun” (despre asta, pe larg, în actualizarea următoare) și s-a terminat, iaca, odată cu aparțiția acestei știri.
„Pentru această descindere voi face o plângere penală pentru purtare abuzivă autorităților care m-au luat, pur și simplu, ca pe un criminal dovedit, m-au încătușat violent, în țipetele soției și sub ochii copilului… după care m-au pus să deschid seiful. Când le-am spus că nu pot să fac asta cu cătușele la mâini, i-au spus soției să-l deschidă ea – din start încă o ilegalitate! Armele mele sunt de vânătoare… am mai multe, dar nu am scos niciuna, iar amenințarea – „Pleacă de aici, că te-mpușc!” a fost una spusă la nervi… cu fetița în brațe. Imaginați-vă că soția mea i-a explicat frumos, la ușa casei la care a bătut cu pumnii, arătându-i pe telefon că Certificatul fiscal iese la ora 14.00. Era puțin după ora 10… dacă nu ești manevrat de cineva, cum să faci atâta scandal pentru câteva ore, în care Tribunalul îți va emite ceritificat fiscal… să suni la 112?! ”
Am analizat profilul lui Oniță… oarecare, „victima” din Șicula. Nu merită să-l expunem… suficient dacă-l caracterizăm ca genul de „fraier la prima vedere” care, în plus, a trecut prin niște tragedii din care n-a învățat nimic. Pe el îl va amenda Poliția pentru „apelare abuzivă a Serviciului de Urgențe”– „ăsta n-ar fi făcut tămbălău de capul lui decât manevrat cu telecomanda” scrie pe fața lui.
„Miezul din narațiune” însă, sunt cei doi interlopi pensionari – unul pe caz penal, celălalt pe caz de boală-pe-ceilalți) – a căror manevră l-a dus pe amărât la ușa ăstuia… „faze de astea… de Arad… când ai ars-o toată viața pe prăduială și ți-ai mințit până și oglinda… când nu poți să suporți ideea că un băiețaș se ridică peste ce credeai tu că ești… ești nimic, fraiere… o să vezi tu ce nimic ești!”
Merită urmărit cazul ăsta nu doar de dragul legii, ci și din rațiuni socio-filosofice… un foarte interesant ESEU DESPRE PRĂDUIALA LA PROȘTI abia așteaptă să se nască din spuma asta de subiecte…
[ACTUALIZARE 1] – ora 18.00 – Alin Galea, despre „evenimentul armat” din Cartierul Verde: „Reclamantul a bătut abuziv în ușa casei mele, după care a sunat la Poliție”
La puțin timp după publicarea știrii, am fost contactați de Alin Galea, care susține cu totul altceva decât ne-a declarat victima, recunoscând că s-a pornit de la o neînțelegere – presupusă „țeapă” – cu un autoturism, dar că reclamantul este cel care a intrat peste el în casa din Cartierul Verde.
„Omul m-a sunat când a fost în fața ușii, spunând ca dorește să merg cu el la biroul de înmatriculări, iar eu i-am spus ca îi trimit adresa unde să meargă să primească fiscalul. Omul a refuzat și mi-a închis telefonul, după care a bătut abuziv în ușa casei.” – spune Alin Galea.
„Soția, fiind cu fata în brațe, s-a dus și a deschis ușa și l-a întâmpinat cu un Bună ziua, vă rog să mergeți la acest birou de înmatriculări, domnul fiind foarte recalcitrant a început să ridice tonul și a zis că vom rezolva altfel, iar ea a ea a zis: Bine, mergeți în instanță! Domnul a zis nu, nu rezolvăm altfel, s-a luat și a plecat și a sunat la poliție.” mai spune el – martor la eveniment fiindu-i soția.
„Pistolul era unul cu cartuș de 9 mm, pentru care dețin permis!” – a specificat Alin Galea.
„Drept urmare cadrele de cercetare au demarat investigațiile venind la domiciliul meu. Iar în cele din urmă au constatat că nu a fost nimic adevărat din ce a acuzat clientul. Omul nu a depus plângere, dar nici nu mi se pare normal tot acest show!”
Vom mai reveni asupra acestui subiect.
[TITLUL INȚIAL] (2 august, 2025) Amenințări cu arma în Cartierul Verde | Un cunoscut „băiețaș din zona gri a societății”, a intrat peste un om în casă… totul pornind de la vânzarea unei mașini
Incidentul a avut loc vineri, în Cartierul Verde, între orele 16.00-17.00. Neînțelegerile au pornit de o mașină, iar agresorul s-a dus la domiciliul victimei, amenințând-o. În momentul în care victima a reacționat, agresorul (Alin Galea – foto) a scos un pistol.
Alertați prin 112, polițiștii veniți la fața locului au condus la audieri atât agresorul cât și victima. „Cu privire la arma reclamată prin apelul de urgență, s-a constat a fi una de tip airsoft. În timpul audierilor la sediul poliției, victima nu a mai mai vrut să formuleze plângere cu privire la incident” – conform unor surse oficiale cărora le-am cerut confirmarea / infirmarea incidentului.
Conform informațiilor noastre, Alin Galea deține mai multe arme de foc, dar, chiar dacă a mai făcut obiectul unui dosar penal și i s-au confiscat două arme de vânătoare, acesta continuă să umble nestingherit cu un pistol asupra sa, speriindu-și vecinii din cartier, care au mai făcut reclamații în acest sens.







