Nevoia omului de a învăța este una definitorie. În fiecare zi acumulăm informații, analizăm și decidem. Deciziile nu sunr simple deloc. Trebuie să ținem seama nu doar de corpul informației propriu-zise cât și de contextul în care ne aflăm. Și peste toate astea, desigur ne bazăm pe structura noastră cognitivă.
În ceea ce privește decizia politică, ea este condiționată exclusiv de interesul politic, de grup, al respectivului partid
Organismele de conducere decid iar deputații și senatorii votează în camere ceea ce li se spune. Asta face ca ideea de parlamentarism în România să nu funcționeze. De ce? Pentru că parlamentarii, conform legii, sunt aleși în urma unui scrutin general de oamenii cu drept de vot din țară. Și, în mod normal ei ar trebui să-i reprezinte pe aceștia. Numai că, fiind un vot pe listă de partid, ei, pentru a candida, trebuie să treacă prin filtrele partidelor care îi propun. Or, asta îi face total dependenți de partide nicidecum de oamenii care le dau votul. Atâta timp cât acest model nu se va schimba nu vom avea un Parlament al țării, ci unul al partidelor. Iar până atunci ceea ce noi numim alegeri le vom atașa termenul de simulacru. Pe bună dreptate.
Unul din efectele acestor simulacre îl vedem chiar în aceste zile. Partide, sau mai degrabă găști infracționale, cu un suport electoral nesemnificativ prin combinații imorale ajung să decidă pentru majoritatea românilor, care au votat cu totul altceva. Sigur, o permite legea. Numai că dacă legea este permisivă atunci ea trebuie schimbată. Ne întrebăm, astfel: cum e posibil ca indivizi total nepregătiți sau cu agendă suspectă antinațională să acceadă în funcții din care decid curbe de sacrificiu românilor? De ce este nevoie ca românii să suporte neputința celor care au promis că vor crea bunăstare și în final au produs criză? Se prezumă că poporul prin vot creditează buna credință a celor pe care îi aleg, și astfel el (poporul) se face co-responsabil împreună cu cei aleși. Poate fi adevărat, numai că din spectacolul pe care ei ni-l prezintă acum, nu descoperim pe niciunul din cei vinovați direct de criză în suferință.
Și, mai mult decât atât, ei dau dovada faptului că nu se pricep la ceea ce declară că ar deține soluțiile. Nu știu decât să taie din ceea ce legal și de drept aparține poporului. Pentru că în ceea ce privește reducerile de costuri reale și operaționale, ei nu vor să se atingă. Mă refer aici la sistemul de sinecuri politice validat de tipul de economie post decembrie 1989, prin care societăților cu capital mixt sau de stat sunt căpușate de funcții complet inutile. Exemplele cele mai la îndemână sunt cele ale multor regii ale statului în ale căror consilii de adminsitrație sunt numiți oameni foarte bine atașați de partidele politice. Care, aliindu-se în Parlament își fac în teritoriu același grup infracțional care își numesc sinecurile în consilii de adminsitrație, de unde încasează bani. Care bani, se întorc către partide de cele mai mjlte ori. Chestiuni foarte greu de probat juridic. Dar, bine cunoscute.
La ora la care scriu, în Parlament de dezbate și se votează o moțiune de cenzură la guvernul cel mai de neacceptat din ultimii 35 ani. PSD-ul un partid aflat pe primul loc la alegerile din decembrie 2024, neînvățând nimic din era KWJ, repetă acum aceleași greșeli și așteaptă să fie făcut țăndări de liberali și salvatori de nimic. Nu le plâng de milă în niciun caz, dar cunoscând pe unii de acolo ca fiind oameni serioși ce au stat departe de hoții, chiar mai trag nădejede că se vor trezi și nu vor mai accepta marea bătaie de joc la adresa lor, care a și început. O strategie la fel de păguboasă ca și cea care a încercat să scoată din mintea românilor ideea de suveranism, este tot ceea ce încearcă acum pedeliberalii bolovanului să transmită ca mesaj poporului. Ei înceracă să-i mintă din nou pe români că vinovați de tot ceea ce ei ar trebuie să sufere sunt doar pesediștii, de care ei, pedeliberalii se delimitează acum cu demnitatea vechiului acar Păun. Măcar că aritmetica i-ar lăsa imediat pe dinafară dacă Grindeanu și ai lui se întorc cu fața către națiune și își vor reconsidera ideile despre guvernare. Ceea ce i-ar face dezirabili în ochii multora. Și de votat încă la următorul ciclu electoral.
Este, cred eu, singura opțiune serioasă de a ieși din criza la care au pus umărul toți cei care s-au strecurat la guvernare în cei 35 ani.
Mai ales că privind departe dincolo de Atlantic vedem că cei de acolo au dat drumul la tăvălug peste mizeriile globaliste. Iar oceanul n-a fost o piedică nici în 1945 ca americanii să scoată mizeria din Europa acelor timpuri. Și au făcut-o. Franța cu stilul ei nu poate fi un model de țară pentru noi. În schimb America, poate fi. Și, asta mai cred eu – că America va aprinde scânteia iar românii vor duce flacăra (nu torța) prin toată Europa. A început oarecum firav în PE. Vom vedea care sunt urmările. Nu suntem noi buricul pământului dar deja avem multă experiență de care se vor folosi cu toții.
Să fim sănătoși. Măcar până după toamnă.
- Citește mai multe OPINII ale autorului – AICI

![[critic guest] mihaela meravei: „toate femeile își zidesc strigătul în mine” 2 mihaela meravei 1](https://www.criticarad.ro/wp-content/uploads/2025/07/Mihaela-Meravei-1.webp)


