„Controlor bilete la CTP” (mai ales Arad) nu-i tocmai jobul ideal la care visezi, nu-i așa?… chiar în criză aflându-te, cu țară cu tot. Una dintre cele mai înjurate ocupații (aflată pe Lista ocupațiilor din COR, pe poziția 1003, cod 511203)… de când s-a inventat este – să reținem cel mai importat aspect al temei! – pâinea cea de toate zilele a multora, munca cinstită (la rigoare) prin care-și întrețin niște oameni familiile – argumentul moral suprem „cineva trebuie s-o facă și pe asta” fiind de necontestat.
Haideți să dăm credit adevărului popular idealist conform căruia cele două calități ale controlorilor de bilete ar trebui să fie cinstea și umanitatea – atunci, angajatorii lor ar trebui să fie niște adevărtate exemple de conduită și profesionalism, așa-i?
Ei bine… la Arad nu-i cazul… n-a fost niciodată… iar dacă nu știați până acum că există o „mafie a controlorilor de bilete pe linie de partid”, ei bine: avem și de-asta! Mai mică, mai amărîtă… mai „de birtul Unic… așa”, dar mafie, totuși!
Ca să-i umilească și mai rău, Bibi i-a transformat pe polițiștii locali în controlori, iar pe controlori i-a dat afară
…dar nu pe toți – asta fiind prima mișcare a partidei ăsteia de „șah pentru bagabonții de partid” pe care o analizăm aici.
L-a pus pe directorul (cel mai „de paie” director din Arad!) Caludiu Godja s-o anunțe, în Sala Ferdinand… „Am renunțat la partea de control, atribuția fiind delegată de către primar către Poliția Locală, din 1 mai, iar controlorii CTP intră în preaviz și vor fi disponibilizați. Mai păstrăm 7 persoane din cele 15, pentru controlul pe cursele din județ” declara Claudiu Godja, încercând să mimeze buna credință în ședința extraordinară a Consiliului Local Municipal din 28 mai, a.c. Consilierii locali au aprobat, cuminți, „Planul de reorganizare, restructurare și redresare financiară al Companiei de Transport Public (CTP) Arad”.
A organizat o mascaradă de concurs în care cei care trebuiau să râmână au absentat, iar cei care s-au prezentat au fost așteptați cu preavizele pe masă
„În formația de control am fost 15 controlori – 4 civili cu un singur venit și 11 pensionari rezerviști. Unul are ceas la inimă și stenturi, alții sunt cu AVC – inclusiv unul care a ieșit de la penitenciar la 41 de ani pe pensie de boală și s-a angajat la CTP. Trei au fost angajați pe perioada determinată, dintre care doi au plecat și unul dintre pensionari a rămas.” – cităm și noi așa… ca și cum am fi fost acolo… de dragul acurateței informațiilor.
„În data de 04.07.2025 am fost sunați să ne prezentăm la ora 14, la personal la CTP. Acolo am fost așteptați cu preavizele pe masă – toți cei care suntem printre cei mai vechi controlori și ne- am făcut treaba ori de câte ori s-a apelat la noi.”
Îi pre-examinaseră cum ar veni… le-au dat note așa… ca să facă mișto de ei… ca Bibarț de Toma.
Ăștia, săracii, ce să facă? – au mototolit hârtia și au băgat-o-n buzunar.
„Soția unui șofer de autobuz care face control pe același autobuz cu soțul este cea care și-a dat singură examenul. A luat cea mai mare notă.”
La „concurs” căzuseră din start patru „fără pile și partid”, chiar dacă doi mai aveau 4-5 luni până la atingerea vârstei pensionării
„Au rămas ACEI pensionari care stau în bar la UNIC, la răcoare, câte 3-4 ore pe zi, în timpul lucrului” – se poate verifica lucru asta chiar și dacă-și mută locul acuma, după ce le trimite cineva linkul. „ACEI pensionari care vorbesc urât cu oamenii pe tramvaie – asta pot confirma domnii de la Poliția locală, că au fost cu noi pe tramvai și au văzut!”
Șefa cu directorul sunt mână în mână cu pensionarii – totul e pe „ce au făcut pentru partid”.
Avem aici o „mafie a pensionarilor din penitenciare – sucursala controlori la CTP Arad” sau ce?!…
„E numa hoție la CTP – totul e pe pile și relații!” – ne întăresc oamenii ăștia ideea că nimic nu s-a schimbat la compania aia… totul merge-n jos – iar dovezi mai elocvente decât informațiile publicate de ei înșiși pe propriul lor site nici că ai nevoie ca să subscrii.
„Tatăl șefei noastre de la control e șef la alt compartiment, la 75 de ani… pila directorului.”
Ați înțeles, nu?….
Foto: Facebook – Compania de Transport Public Arad





