În municipiul Arad, principalele victime ale codului roșu de vijelie de luni după-amiază au fost copacii și autoturismele. Șoferul care se afla într-una din mașinile parcate (foto), pe strada I.C.Brătianu, peste care s-a prăbușit un copac, din fericire nu a fost rănit. De asemenea, porțiuni din tabla de pe acoperișul fostei fabrici MARTA, de pe Calea Aurel Vlaicu, au fost desprinse de vânt.vijelia arad


Despre efectele codului roșu de vijelie din municipiul Arad și primarul Călin Bibarț a făcut un bilanț
„Mulțumim lui Dumnezeu că furtuna n-a fost de durată, iar pagubele, în afara celei de pe strada Ion C.Brătianu, pentru care ne pare rău, nu au fost multe și foarte mari!
Au existat evenimente minore în zone din Vlaicu, Bujac, Str.Hațeg-Micălaca, la Ștrand și în parcul din spatele Casei Sindicatelor.
Mulțumiri echipelor de intervenție care au intervenit prompt și eficient!” – a postat primarul pe facebook.


Bilanțul intervențiilor ISU Arad pentru eliminarea efectelor fenomenelor meteorologice periculoase

În contextul avertizării COD ROȘU de vijelie, valabilă luni, 07 iulie 2025, în intervalul orar 16:00 – 20:00, peste 100 de pompieri militari din cadrul tuturor subunităților ISU Arad, împreună cu Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență, au intervenit pentru gestionarea efectelor negative generate de fenomenele meteo, în special vijelii puternice, astfel:

Totodată, pompierii arădeni au intervenit pentru stingerea a 16 incendii izbucnite la vegetație uscată, în localitățile: Arad, Vinga, Sistarovăț, Curtici, Petriș, Cintei, Chișineu-Criș, precum și pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un adăpost de animale din localitatea Lipova.

De asemenea, la ora 17:06, pompierii militari din cadrul Detașamentului Arad au intervenit cu 5 autospeciale de stingere, o autospecială de intervenție și salvare de la înălțimi, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD Terapie Intensivă Mobilă pentru stingerea unui incendiu izbucnit la acoperișul și mansarda unei case din municipiul Arad, pe strada Duiliu Zamfirescu. În urma incendiului, produs cel mai probabil în urma unui trăsnet, au ars acoperișul și mansarda casei pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați.

Din fericire, în urma evenimentelor nu s-au înregistrat victime.

Pentru gestionarea eficientă a efectelor generate de fenomenele meteorologice avertizate, la nivelul ISU Arad a fost activată Grupa Operativă, începând cu ora 15:00.

Totodată, s-au luat următoarele măsuri:

Vă reamintim că informații despre modul de comportare în diferite situații de urgență pot fi accesate pe platforma Fii pregătit sau prin aplicația de mobil DSU.


Sursa: ISU Arad / facebook Călin Bibarț