În municipiul Arad, principalele victime ale codului roșu de vijelie de luni după-amiază au fost copacii și autoturismele. Șoferul care se afla într-una din mașinile parcate (foto), pe strada I.C.Brătianu, peste care s-a prăbușit un copac, din fericire nu a fost rănit. De asemenea, porțiuni din tabla de pe acoperișul fostei fabrici MARTA, de pe Calea Aurel Vlaicu, au fost desprinse de vânt.![[cartea săptămânii] cristian tudor popescu: „dumnezeu nu e mort” 6 vijelia arad](https://www.criticarad.ro/wp-content/uploads/2025/07/vijelia-Arad.webp)
Despre efectele codului roșu de vijelie din municipiul Arad și primarul Călin Bibarț a făcut un bilanț
Bilanțul intervențiilor ISU Arad pentru eliminarea efectelor fenomenelor meteorologice periculoase
În contextul avertizării COD ROȘU de vijelie, valabilă luni, 07 iulie 2025, în intervalul orar 16:00 – 20:00, peste 100 de pompieri militari din cadrul tuturor subunităților ISU Arad, împreună cu Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență, au intervenit pentru gestionarea efectelor negative generate de fenomenele meteo, în special vijelii puternice, astfel:
- 29 de intervenții pentru îndepărtarea copacilor și crengilor căzute pe trotuare, carosabil sau pe autoturisme, în localitățile: Arad, Curtici, Nădlac, Șofronea, Pecica, Sântana, Miniș, Vărădia de Mureș, Nicolae Bălcescu, Lipova;
- 2 misiuni pentru degajarea elementelor de construcție (acoperișuri) desprinse de vântul puternic, în localitățile Vinga și Arad;
- 9 misiuni pentru îndepărtarea cablurilor de electricitate căzute pe spațiul public, în localitățile: Curtici, Sânpetru German, Berechiu, Roșia, Nădab.
Totodată, pompierii arădeni au intervenit pentru stingerea a 16 incendii izbucnite la vegetație uscată, în localitățile: Arad, Vinga, Sistarovăț, Curtici, Petriș, Cintei, Chișineu-Criș, precum și pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un adăpost de animale din localitatea Lipova.
De asemenea, la ora 17:06, pompierii militari din cadrul Detașamentului Arad au intervenit cu 5 autospeciale de stingere, o autospecială de intervenție și salvare de la înălțimi, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD Terapie Intensivă Mobilă pentru stingerea unui incendiu izbucnit la acoperișul și mansarda unei case din municipiul Arad, pe strada Duiliu Zamfirescu. În urma incendiului, produs cel mai probabil în urma unui trăsnet, au ars acoperișul și mansarda casei pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați.
Din fericire, în urma evenimentelor nu s-au înregistrat victime.
Pentru gestionarea eficientă a efectelor generate de fenomenele meteorologice avertizate, la nivelul ISU Arad a fost activată Grupa Operativă, începând cu ora 15:00.
Totodată, s-au luat următoarele măsuri:
- prealertarea, la nivelul subunităților, a unei ture de serviciu, ridicarea nivelului de operaționalizare și pregătirea tehnicii din dotare, specifică tipurilor de risc posibile în urma avertizărilor meteorologice primite;
- înștiințarea autorităților din cadrul unităților administrativ-teritoriale pentru punerea în aplicare a măsurilor proprii prevăzute de planurile în vigoare pentru astfel de situații de urgență, precum și a altor autorități cu atribuții în domeniul situațiilor de urgență.
Vă reamintim că informații despre modul de comportare în diferite situații de urgență pot fi accesate pe platforma Fii pregătit sau prin aplicația de mobil DSU.
Sursa: ISU Arad / facebook Călin Bibarț




![[cartea săptămânii] cristian tudor popescu: „dumnezeu nu e mort” 5 ctp dumnezeu](https://www.criticarad.ro/wp-content/uploads/2025/07/CTP-Dumnezeu.webp)