Luni, 2 iunie, COMISIA CENTRALĂ A ARBITRILOR  a dat startul campaniei de selecție a ARBITRILOR TINERI, DE PERSPECTIVĂ, în cadrul programului denumit generic „CAVALERII VIITORULUI”, care a ajuns la ediția a 7-a. 


Programul, cu frecvență anuală, are ca scop descoperirea tinerelor talente și promovarea acestora în cadrul loturilor divizionare pe baza calităților excepționale pe care le demonstrează de-a lungul unui an competițional, pe parcursul acestuia participanții fiind testați în mod repetat, atât fizic, cât și teoretic, în ultima parte fiind delegați la jocuri oficiale din eșalonul spre care se îndreaptă, unde sunt supervizați de observatori de arbitri cu competență spre dezvoltare și unde au nevoie de calificative foarte bune. Dacă toți acești pași sunt făcuți cu succes de participantul la program, atunci la finalul programului, anul următor, acesta va fi promovat în liga superioară, nemaifiind nevoie de participarea la un concurs în acest sens.

Teste trecute cu brio în fața lui Octavian Șovre

În cursul dimineții, la Timișoara, pe stadionul ȘTIINȚA, sub atenta coordonare a trimisului C.C.A., Octavian Șovre, și cu suportul moral al președintelui C.J.A. Arad, Casian Băla, au răspuns prezent la startul programului CAVALERII VIITORULUI – EDIȚIA a 7-a, 10 arbitri și 10 arbitri asistenți din zona de Vest, 3 arbitri și 4 arbitri asistenți reprezentând Comisia Județeană a Arbitrilor Arad, ceilalți candidați fiind din Caraș-Severin, Hunedoara, Mehedinți și Timiș.

„Urmare a susținerii testărilor de admitere în program, AZI SUNTEM MÂNDRI! Mândri de ARBITRI care și-au manifestat intenția de a participa la program și care s-au pregătit din greu pentru aceasta, și mândri de COMISIILE NOASTRE TEHNICE, care „au pus umărul” la pregătirea intensivă a acestora, în vederea obținerii de rezultate superioare, primul mare succes fiind: CEL MAI MARE NUMĂR DE PARTICIPANȚI DIN ZONA DE VEST ACCEPTAȚI DE C.C.A.

Motivele de a ne mândri continuă cu faptul că toți candidații din partea Comisiei Județeană a Arbitrilor Arad  au atins și depășit baremele setate pentru acceptarea în program și au fost declarați ADMIȘI, cu FELICITĂRI acordate de reprezentanții C.C.A. atât pentru pregătire cât și pentru evoluție.” – anunță COMISIA CENTRALĂ A ARBITRILOR.


Lista completă a candidaților arădeni este, în ordine alfabetică:

1. ARBITRI

2. ARBITRI ASISTENȚI

S-au remarcat:


„Sigur, FELICITĂRI CORDIALE merită TOȚI REPREZENTANȚII NOȘTRI, care au făcut un prim pas spre PERFORMANȚA ÎN ARBITRAJ, la fel cum merită TOȚI MEMBRI COMISIEI JUDEȚENE A ARBITRILOR ARAD pentru SUPORT ÎN PREGĂTIRE, REMARCAȚII din partea noastră fiind:

De acum înainte DEPINDE DOAR DE VOI, DRAGI COLEGI TINERE TALENTE, de maniera în care vă conectați la program, vă pregătiți continuu și participați cu seriozitate la acțiune. NE DORIM CA LA FINALUL PROGRAMULUI SĂ AVEM PROMOVAȚI LA LIGA 3 NUMĂRUL MAXIM DE ARBITRI permiși de instrucțiunile programului. MULT SUCCES!”- a transmis COMISIA CENTRALĂ A ARBITRILOR.


Sursa: Comunicat de presă