LIGA 3, seria 7 | Rezultatele etapei a 4-a
Viitorul Arad – CSU Alba Iulia 2-1
Sas 23, 55 – Pîrv 59
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CIL Blaj 2-0
Ciobanu 11, Mancaș 77/penalty
Metalurgistul Cugir – Timişul Şag 2-0
Pahone 2, Agbomoniyi 8
Progresul Pecica – Hidro Mecanica Șugag 5-0
Arsene 19, Mura 38, Ekmekci 45, Pașcalău 77, Borcea 84
Unirea Alba Iulia – Unirea DMO 4-1
Giurgiu 10/penalty, Fetița 31/penalty, 36, Golda 81 – Szijj 64/autogol
Poli Timişoara – Unirea Sântana 2-0
Vasluian 75, Petruț 82/autogol
Etapa viitoare, a 5-a, intermediară (marți, 23 septembrie, ora 17): Unirea DMO – Viitorul, Șugag – Unirea Alba Iulia, Șag – Pecica, Blaj – Cugir, Sântana – Ghiroda, CSU Alba Iulia – Poli.
Așa-i când vezi „alb-violet” în față! | Viitorul Arad – CSU Alba Iulia 2-1 (1-0)
În urmă cu o săptămână, m-am intersectat în Zimand cu un autocar pictat cu alb-violet, da nu erau Poli. Erau cei de la CS Universitar Alba Iulia, mergeau la Sântana, Amu, dacă tăt or învățat drumu’, „ștudenții” or mai venit o dată cu treabă în zona Aradului, de fapt chiar în „celebrul” cartier Sânnicolau Mic din orașul de pe Mureș.
Gazde au fost Viitorul Arad, trupă deținută de Gio, care crește, la propriu și la figurat, e pe treaba ei, ce mai. No, dacă tot s-or înfruntat „UTA cu Poli”, că arădenii sunt roș-albi, știți asta, gazdele s-or respectat și or dus bine-bine prima repriză și-o parte din a doua. Și pentru asta or și reușit să-și asigure avantaj de un gol la pauză – pas Filimon la Sas, eschivă la adversarul ce l-a atacat și șut din marginea careului mic, pe sub portar, în stânga, – 1-0 minutul 23.
Arădenii și-or ținut ideea și în debutul actului secund, reușind să facă și 2-0 în minutul 55. Pantea o scăpat „tîgîdîm-tîgîdîm” făcând o cursă dă păstă trij’ de metri, o dat lopta pe stânga la Filimon, acesta o pus-o cum trăbă, pe scurt la colțul careului mic, de unde Sas o rezolvat faza, da din două execuții, că prima o fost în portar și-abia apoi, după ce i-o revenit obiectu, l-o trimis în plasă. Numa că n-o fost timp de boierie pănrtu gazde, că „universitarii” or redus la doar patru minute diferența, totul pornind dintr-o fază fixă de pă dreapta, respingere pe la nouă metri, de unde Pârv a trimis mingea-n poartă, pe colțul lung, 2-1.
Timp o mai fost, oaspeții or încercat, Gîrlea o apărat și Viitorul o conservat – văd că au lucrat și la „tranziția negativă” – și scorul așa o rămas. Victorie faină, utilă, de moral pentru arădenii lui Gio, bravo băieți, bravo Cristi, Sas mare, Sas mic și ce mai, tot lotul „roș-alb”. Cristi Sculici o zis mai multe, da io am extras că „Am trăit cu emoții finalul… facem pasul involuntar înapoi și dăm spații adversarilor. E o victorie importantă, sunt fericit pentru rezultat, dar nu pot să fiu fericit pentru joc”. Antrenor la CS Universitar este Vasile Ursu, iar omu’ o zis că „Am pierdut pentru că am făcut greșeli individuale în apărare. Suntem o echipă tânără, cu cel mai vârstnic jucător al nostru având 22 de ani, marți, acasă cu Poli, să facem o figură frumoasă. Poli, grijă c-aveți examen greu! 
Viitorul (antrenor Cristian Sculici): Gîrlea – Stoianovici, Stupu, Pantea, Ștef – Afedzi – Larosa (81 Bădăuță), Sas, Vîlcu (60 Al. Catanzariti), Iddrisu (60 Ghergar) – Filimon (89 Filimon).
CSU Alba Iulia (antrenor Vasile Ursu): Paulletti – Blagu, Milchiș, Rusu, Sebaș (46 Trifu) – Pîrv, Grosu (78 Olălău), Mihai (46 Șerban), Tamaș (46 Dumitrescu) – Pandor, Stănilă (63 Velțan).
Și-or intrat în pită și „galben-albaștrii” | Progresul Pecica – Hidro Mecanica Șugag 5-0 (3-0)
O-nceput și Progresul Pecica culesul de toamnă. Era cazul, mai ales că or avut oaspeți o trupă accesibilă, nou promovată, pe nume Hidro Mecanica Șugag.
Meciul a fost un pic mai echilibrat până-n minutul 19, când Arsene și-o făcut numărul, plasând mingea sub transversală din lovitură liberă de la 22 metri, 1-0.
D-aci gazdele s-or distrat, or marcat pentru 2-0 în minutul 38 prin Mura, care o fost servit de Pamfile în careu și-o marcat de la zece metri, din întoarcere. Așa că pot da lejer titlul cronicii „Mura se întoarce!”…Glumesc, da bravo băiete! Mai fain pentru pecicani e că or plecat cu 3-0 în pauză, că și-o adus aminte cum e cu golul și Ekmekci, care o stopat pe piept mingea centraă de Olăroiu din dreapta și-o plasat-o pe colțul lung din opt metri.
În partea a doua a meciului? „Piece of cake” pentru gazde. Că „hidro-mecanicii” n-or funcționat meciul ăsta, subțiri băieții, asta când nu joacă cu Poli. Pășcălău o rezolvat „4-0” în minutul 77, printr-un șut din trișpe metri dreapta, pasa venind tot de la Olăroiu „pasatoru”, scorul final fiind „5-0”, semnat de Borcea, șut din opt metri, după ce Pășcălău i-o luat lopta din picioare unui fundaș „șugaghez” și i-o pasat-o marcatorului. Pecica „învie” după începutul secetos și eu le spun „multe înainte”, la puncte mă refer. Și Dan Stupar o avut ceva de spus față în față cu Dan Pataș și microfonul lui, din care rezum: „Sunt mulțumit de rezultat, normal, este o victorie incontestabilă. Ne așteaptă meciuri grele, îmbucurător este că am reușit să înscriem cinci goluri…acum sper că am reușit să ne deblocăm la faza de finalizare. Este un rezultat care ne dă oxigen, să zicem, și moral, dar ne așteaptă o perioadă grea”.
Trupa din județul Alba este antrenată de Ionuț Neag, care cu voce stinsă o zis că „Este dureros să pierzi în modul în care am pierdut astăzi. Se pare că atâta s-a putut, o să reevaluăm situația în care ne aflăm și încercăm să scoatem maximum cu ce avem, până la sfârșitul acestui tur”. Și mai ceva. O meritat să zică câte ceva și Mirel Arsene, ,,mister free kick” de la Pecica: ,,E o serie foarte grea, s-au schimbat foarte multe, sistemul de joc în serie, echipele mi se par mult mai tari ca și anul trecut. Avem Alba Iulia, Poli, care ați văzut ce transferuri fac, jucători de Liga 1, Cooper, Romario Benzar, deci se anunță un campionat interesant, vedem ce va fi. Noi sperăm să fim pe acolo, la mijlocul clasamentului și nu se știe niciodată”.
Pecica (antrenor Dan Stupar): Zamfir – Haloș, Indreica, Wild, Aldan – Arsene (71 Pașcalău), Pamfile – Călin (85 Rusu), Ekmekci (79 Borcea), Olăroiu (79 Crainic) – Mura (71 Șiclovan).
Șugag (antrenor Ionuț Neag): Dreghiciu – Boldor (46 Bucur), Găldean, Poenar, Morariu (46 Stelea) – Buran, Cîmpean – Budin (57 Domșa), Codrea (69 Gheorghiță), Greapcă (57 Hrăpianu) – Todoran.
Apar noi talente în fotbalul mioritic | Metalurgistul Cugir – Timișul Șag 2-0 (2-0)
După cum ne arată rezultatele din primele astea patru etape, Metalurgistul Cugir este „number one” nu doar în clasament, ci și la ce prestează. Ce mai, grupare solidă, tati! În schimb, Timișul Șag când iese din casă, e praf! Deși amu, în Alba or luat numa’ două și astea repede, în primele zece minute. Gazdele or deschis scorul prin talentatul și precocele fotbalist Philip Maximus Pahone, că pruncu’ are 16 ani făcuți în mai. Și „perla” cugirenilor i-o pasat în minutul 8 și lui Oluwaseun Agbomoniyi, un alt talent din fotbalul mioritic, care o făcut 2-0. Pahone o mai dat lopta și-n transversală, da Timișul n-o mai luat deși or mai fost de jucat optzăci de minute!
Faină Liga asta a „celor nouj’șasă”! Cresc talente ca Oluwaseun și Pahone, ok, cresc și copii la unele grupări, da dacă vrei mai sus, musai să-ți iei „maximuși” din ăștia, că te rezolvă.
Metalurgistul (antrenor Lucian Itu): Berța – Udrea, Liubashov, Tăban, Șaucă – Mâlnă, Petra, Kiraly – S. Itu, Pahone, Agbonomiyi (2001)
Șag (antrenor Ciprian Urican): Ungureanu – Miclăuş, Rosuş, Băluţoiu, Ureche – Micşa, Făgărăşanu – Avrămescu, Radu, Viaşu – Boariu
Simplu și la obiect! | CSC Ghiroda și Giarmata Vii – CIL Blaj 2-0 (1-0)
După o smotoceală pe Timiș, nu departe de casă (de 0-3 la Șag zic), CSC Ghiroda și Giarmata Vii chiar or fost vii acasă, cu CIL Blaj, echipă imprevizibilă dealtfel, cu mulți tineri în lot. Și ăștia măcar fug, știți voi cum e. Gazdele or presat din start, ș-or ajuns mai decis în careul advers în minutul 11, când mingea a deviat în preajma lui Ciobanu, care-o băgat-o cu călcâiul în poartă, 1-0. Băh, la pauză avantaj minim pentru ghirozeni pe „Emilian Pavel”, da ai lu’ Cojocaru „coach” și-or făcut treaba binișor și-n actul secund ș-or reușit să-și desăvârșească munca – că vorba trupei „Timpuri Noi” în „Vecina”: „Munca te-nvață, munca te-nalță!” – așa că-n minutul 77, Datcu a fost oprit prin fault în careul advers, iar „captain” Mancaș a marcat din penalty, 2-0. Altceva? Nimic! Ceau! 
Ghiroda(antrenor Călin Cojocaru): Bura-Koț – Datcu, Bocșan (Sabău), Brăilean, Ilie – Stoi (Andreaș ), Precup – Mancaș, Buia (Chindlea), Ristin (Jichici)– Ciobanu (Velcotă).
Blaj (antrenor Daniel Tătar): Păduraru – Csiki, R. Popa, Jica, Boldea – Taifas, Cristea – Mensah, Istrate, Lungar – Nai.
Asta numa’ „Unire” n-o mai fost! | Unirea Alba Iulia – Unirea DMO 4-1 (3-0)
De ce tătă lumea e cu ochii pe Unirea Alba Iulia? Că vor să promoveze, se știe, sau măcar încearcă, după ce nu le-o ieșit pasiența campionatul trecut. Bine, acasă pe „Cetate”, cu o nou promovată, Unirea DMO, n-aveai nici o scuză dacă nu câștigai detașat. Că hunedorenii din Hațeg, sunt „îmbrăcați” modest, deși încearcă să scoată capu’ mai sus. Greu lucru ăsta la Alba Iulia, unde gazdele n-or avut stres, dominând din start. A fost ceva de lucru până s-o făcut 2-0, din două penaltyuri, date de dom’ arbitru în minutele 9 și 31. La primu, Macovei l-o faultat pe Golda, iar Giurgiu a marcat, iar la al doilea, tot așa, Macovei-Golda, „au-au, penalty, băh!”, iar arbitru l-o dat, ce era să facă? Numa că de la punctul cu var, Fetița o executat, că urma ziua lui, omu’ dând-o oblu-n vinclu, 2-0 . Și d-aci, dăi bice Unirea (gazdă), iar Unirea (lui DMO), a mai luat unu, tot de la Fetița, în minutul 36, cu o reluare din careu. Hațeganii or revenit în joc, marcând primii în actul secund, la o lovitură liberă, urmată de un „cap” a lui Goly, mingea fiind deviată pe traiectorie în proprie poartă de către Szijj, 3-1. „Auto-marcatorul”, și-a scos bâlba în minutul 79, când i-o centrat lui Golda, care o-mpins mingea în poartă, 4-1. La alba-iulieni o debutat noua achiziție, Vali Borcea (care-o stat nu de mult și la UTA pe bancă), pășind prima dată oficial pe gazon și „Stanciu mic”, Rareș ca prenume, 17 ani, fratele lui frate-su, ăla de la națională, băh!
Unirea (antrenor Alex Pelici): Ștefan – Szijj, Balaur, Vomir, Glonț – Ondreykovicz, Tănase – Fetița, Giurgiu, Golda – Blănaru.
Unirea DMO (antrenor Dan Bona): Turiță – Sezer, Matei, Stupu, Pușcă – Mazilu, Goly – Lupușor, Macovei, Blickling – Tomoni.
Greu, dar au fost „uciși” pe final | Poli Timișoara – Unirea Sântana 2-0 (0-0)
După ce l-o fi văzut una-ntr-una pe Dan Alexa la „Asia Expres” – dacă se uită la tv – „Știli”! Abrudean o avut treabă directă cu „Chirurgul”, pe „Electrica”, unde Poli Timișoara joacă acasă. Unirea Sântana s-o dus acolo cu aura de invincibilitate după primele trei etape, da trupa din județul Arad știa că n-o fi ușor să și-o păstreze și după etapa asta.
Pe terem Poli o fost „jupânul”, normal! Or insistat, or tras din afară, or reluat din careu, Robi Rusu aa scos iar tot ce s-o putut și maim ult decât atât, pe contra, Cipri Rus o dus vre-o două șarje, deci și Sântana o făcut eforutri să conteze, asta-I clar! Robi a scos una grea tare, în mintul 39, după un corner al timișorenilor, bătut de Toma și reluare cu capul din fața careului mic a lui Perdro. Reduta lui „Știli” o căzut însă în minutul 75, când o centrat Gavrilă, iar Vasluian a reluat mingea cu capul, de lângă „micuțul” Michel Vlad, marcând din careul mic. Ce să faci? N-ai ce să faci! Și faina trupă din Sântana a mai primit unul, în minutul 82, când Marincu s-o dus pe banda dreaptă, o centrat, Petruț o-ncercat să intervină, dar și-o deviat-o în proprie poartă, 2-0. Nu-i bai, Unirea, hai cu alte rezulate bune, că aveți anvergură, meritați prin ce arătați. Poli, acasă e tare, acum cu venirile astea trebuie sp fie tare ș-afară, în Alba mai ales, că acolo e de „rupt pisica”! Mi-aduc aminte că am fost la un meci în Budesliga, Augsburg-Darmstadt, iar la final spre ieșire, am publicul a izbucnit în urale! M-am întors, neștiind ce s-a întâmplat. Pe tabelă au apărut celelate rezultate din etapă, iar Bayern Munchen dădus golul de 3-4 în prelungiri la Hamburg. Așa-i și în Alba, toți cu Unirea (în afară de Cugir!).
Declarații, sau frânturi din ele. Dan Alexa: „Am întâlnit o echipă foarte bine organizată, care s-a apărat bine, cu fundași centrali puternici. Am avut foarte multe centrări în careu, am pus presiune. Ne-au lipsit situațiile clare. Aici avem o problemă, pentru că trebuie să fim mult mai agresivi. Ne așteaptă un joc dificil pe sintetic la Universitar, avem nevoie să legăm victoriile, pentru că trebuie să ajungem în primele patru în prima fază și apoi să ne consolidăm poziția”. La rândul său, „Știli” Abrudean o zis că ,,Am anticipat că vor domina în mare parte jocul, așa a și fost. Noi am încercat să răspundem cu o așezare cât mai exactă, să surprindem pe contraatac, dar nu am reușit și nu am rezistat până la final. Până la urmă, trebuie să recunosc că victoria adversarului este meritată. Dar pot să spun că am pierdut acest joc la micile detalii”.
Poli (antrenor Dan Alexa): Traia – Benzar (86 Amariei), Pedro, Ene (66 Gavrilă), Vlaicu – Vîrtej, Rotariu (60 Avramescu) – Fazekas (60 Vasluian), Haiduc, Toma – D. Popa (60 Marincu).
Sântana (antrenor Adrian Abrudean): R. Rusu – Felea, Petruț, Pașca, Nistor – Oancia (69 Susan), Jinga (46 Iuga) – Clej (69 Dinu), Vlad, Nica (56 Muntean) – C. Rus (81 Melniciuc).








