Luni, 11 august, comisii mixte alcătuite din comisarii GNM Arad și agenți ai Poliției de Frontieră au derulat controale privind transferurile de deșeuri, pe Autostrada A1 în zona PTF Nădlac. Unui alt transport de deșeuri aduse din Italia i-a fost interzis să intre în România.
„A fost identificat un transport de deșeuri electrice și electronice în greutate de aprox. 300 kg, provenind din Italia, transport căruia i-a fost interzisă intrarea în România.
Motivele interzicerii:
- Lipsa documentelor de proveniență: documentele care atestă originea și conținutul transportului de deșeuri
- Lipsa formularului de transport- formularul care însoțește transportul de deșeuri. nu este prezent sau nu este completat corect.
- Lipsa Anexei 7- anexa prevăzută de Regulamentul UE 1157/2024.” – a informat Garda de Mediu Arad.
Sursa: Garda de Mediu Arad







