Trei vehicule, inclusiv o autospecială de poliție, s-au ciocnit violent la Belinț. O victimă a fost preluată de elicopterul SMURD, iar alte două primesc îngrijiri medicale. Printre victime se numără și un polițist.


Un accident rutier grav a avut loc luni după-amiază, în apropiere de localitatea Belinț, pe drumul spre Coșteiu. O autospecială a Poliției Române s-a răsturnat în urma coliziunii cu alte două vehicule. Trei persoane au fost rănite, iar una a fost preluată de elicopterul SMURD.

Potrivit ISU Timiș, accidentul a fost semnalat în jurul orei 14:25. În coliziune au fost implicate trei autoturisme, printre care și o autospecială de poliție. În total, cinci persoane se aflau în mașinile implicate
„La locul accidentului au fost mobilizate o autospecială de stingere cu modul de descarcerare, o autospecială de descarcerare, o autospecială de transport personal și victime multiple, precum și 8 pompieri. De asemenea, s-au deplasat 3 ambulanțe SAJ, iar din Caraș-Severin a fost alertat și elicopterul SMURD”, a transmis ISU Timiș.

O persoană a rămas încarcerată, fiind extrasă de pompieri și predată echipajului aerian în stare conștientă și cooperantă. Celelalte două victime primesc îngrijiri medicale la fața locului.

Polițistul nu a observat o mașină care frânase

Din primele informații furnizate de Poliția Timiș, accidentul s-a produs după ce autospeciala de poliție, aflată în misiune, nu a observat la timp un autoturism care încetinise în față. Impactul a proiectat mașina lovită pe contrasens, unde a fost izbită violent de o autoutilitară care transporta două autoturisme.

Polițiștii efectuează cercetări pentru stabilirea exactă a cauzelor care au dus la producerea acestui accident. Traficul în zonă a fost blocat temporar pentru intervențiile echipajelor de urgență și efectuarea măsurătorilor la fața locului.



Sursa: ISU Timiș / IPJ Timiș

Sursa Foto: lugojinfo.ro