Prefectul Aradului, Mihai Pașca, susține că este nevoie de o dezbatere publică, serioasă și asumată, pe tema saloanelor de jocuri de noroc din municipiu și chiar din tot județul. Această temă de dezbatere vine în contextul lansării pachetului al doilea de măsuri economice de către Guvern care, la capitolul reforme în administrația publică, include și o componentă privind descentralizarea. 

„O a doua componentă este partea de descentralizare. S-a vorbit mult de jocurile de noroc. Vom veni cu o prevedere care va descentraliza autorizarea jocurilor de noroc. Nu e suficient să te autorizezi la nivel de țară, e nevoie ca primăria dintr-o localitate să stabilească o zonă unde, pe baza unei taxe speciale, primăria să stabilească intensitatea. Și comunitățile locale vor stabili dacă au nevoie de jocuri de noroc în tot orașul sau într-o anumită zonă. E nevoie să fie unul sau 100? Astăzi, n-au niciun fel de competență în domeniu și sunt invadate orașele de aceste puncte de lucru.” – a spus premierul Ilie Bolojan în conferința de presă în care a prezentat măsurile pe care Guvernul urmează să le ia în perioada următoare.


„Ne mai dorim saloane de jocuri de noroc în Arad?

Și, dacă da, le mai vrem pe Bulevard și pe principalele artere? Aproape de școli, de piețe? Sau poate doar într-o zonă clar delimitată?

Este o dezbatere pe care va trebui să o avem în Arad în următoarele săptămâni, după adoptarea anunțatei schimbări a legislației din acest domeniu. Dezbatere publică, asumată, pentru binele orașului nostru.

În pachetul 2 de măsuri pe care Guvernul Bolojan l-a anunțat, se va crea posibilitatea comunităților locale să facă aceste alegeri. Să hotărâm NOI arădenii ce este mai bine pentru Arad.

La fel, aceste dezbateri trebuie să fie derulate în toate localitățile unde aceste activități sunt încă permise de lege.

Eu personal cred că veniturile care rezultă din această activitate – fie că sunt chirii, impozite sau taxe speciale (cum se pare că vom avea posibilitatea să colectăm) – sunt bani otrăviți. Ei provin în foarte multe cazuri din exploatarea unei adicții, din distrugerea unor destine, din nenorocirea unor familii, din suferința unor părinți care își văd copiii prinși într-o patimă care le răpește viitorul. Este o activitate care nu are un impact pozitiv pentru comunitate de natură să merite aceste sacrificii.

Pe lângă asta, ele duc la o degradare a peisajului urban aradean și a spiritului orașului. De la teatru până in Vlaicu pierdem șirul acestor stabilimente care au luat locul cofetăriilor, restaurantelor, magazinelor și unde, la adăpostul geamurilor opacizate, se adună o lume obscură.

Este o oportunitate să regândim cum vrem să arate centrul orașului. O ocazie să trezim spiritul Aradului.

Opțiunea mea este clară! Voi ce părere aveți?” – a postat prefectul Mihai Pașca, pe pagina sa de facebook.