LIGA 4 ARAD – Rezultatele etapei a 3-a
CS Socodor – CS Vladimirescu 3-5
Ștefan 76, 77, Lezeu 21 – Mariș 3, Țîru 10, 51, 56, Megyesi 73
Victoria Felnac – Podgoria Pâncota 3-1
Leucuța 19, 73, Pasăre 90+2 – Stanciu 70/penalti
Șiriana 20-20 Șiria – Național Sebiș 2-1
Clipotă 35, Moldovan 57 – Hulbăr 10
Athletico Vinga – Victoria Nădlac 12-0
Șimăndan 16, 34, Vasinc 22, 48, Sevici, 30, 32, 50, 68, Ciubotariu 71, Brândușe 83, T. Bodri 85, Balaci 87
Frontiera Curtici – Șoimii Şimand 3-1
Avrămuțiu 12, 73, Pleșcuța 22 – Martin 47
Olimpia Bocsig – Voința Macea 5-2
Mâneran 37, Moldovan 47, 83, Udrescu 60, R. Florea 90 – Ghergar 2, Rotar 35
Progresul Pecica II a stat.
CLASAMENT etapa 3
Etapa următoare, a 4-a (13 septembrie): Sebiș – Felnac, Vladimirescu – Bocsig, Nădlac – Socodor, Macea – Șiria, Șimand – Vinga, Pecica – Curtici. Pâncota stă.
Și-a revenit „Vladi”… Și Țîru!
CS Socodor – CS Vladimirescu 3-5 (1-2)
N-o fost liniște și pace, amu, la-nceput de campionat, în curte la CS Vladimirescu. Eu v-am mai spus că echipa asta are potential măcar de mijlocul seriei, da totdeauna se-mpiedică de ceva. Și după un început „pe sec”, adică cu două înfrângeri, Flore Arhilie, managerului clubului, o făcut un pas înapoi, cedând frâiele clubului. Dar „motivat”, având și alte probleme mai importante de făcut, nu că la fotbal – unde e de-o viață – nu se rentează, sau îți pierzi timpul. Eh, hai că viața mere-nainte, așa că „Vladi” s-o dus sâmbătă la CS Socodor – echipă cu ștaif, știți voi – și așa i-o bătut, de-i ține Tibi minte mulți ani d-acum încolo. Și ca să arate că e „ziua lor”, oaspeții au deschis scorul în minutul 3 prin Mariș. Ok, hai, că se-ntâmplă, or zis socodorenii, da-n minutul 10 o mai dat unul Țîru. Pe bune! Și ca să ne arate că știe s-o dea și-n poartă – eu știam asta că scriu de Țîru de ceva timp – a mai dat două, în minutele 51 și 56. Deci în total, trei, pe persoană fizică. Bravo, Țîru și uită că te-am smotocit când ai (tot) ratat. La contabilizarea finală, „Vladi” a avut „5” pe tabelă, că Megyesi o dat și el, iar Socodor „3”, semnat de Lezeu și Ștefan de două ori. Nu pun ce-o zis Tibi Darzas, antrenorul de la Socodor, îl las în supărarea lui, de moment, că are echipă, da se-ntâmplă! Pun ceva din ce-o zis Călin Dehelean – antrenor la CS Vladimirescu – că merită să dea declarații și cu zâmbetul pe buze: „Ne-am dus la victorie la Socodor, ne-a și ieșit aproape totul, am dat gol la aproape fiecare ocazie, de data aceasta am fost pragmatici și eu zic că victoria noastră este în afara oricărui dubiu”. Hai să vă văd, „Vladi” că de-acum am pretenții de la voi!
Socodor (antrenor Tibi Darazs): Mucha – Belcea(S. Ștefan), Țoca, Chiș(Epure) – Chișe – Pleșca, Lezeu – C. Copil, Calău(B. Șulea), Pirtea – Ciornei.
Vladimirescu (antrenor Călin Dehelean): Soltesz – Vasilca, Diarra, Mariș, Megyesi – Doboș, Ursoi – R. Narsesovici(Osvath), Otis(A. Narsesovici), Petcuț – Țîru(Mitroi).
Victoria Felnac – Podgoria Pâncota 3-1 (1-0)
Ce fain e să scrii de echipe „grele”, da, tati, că e vorba de duelul dintre Victoria Felnac și Podgoria Pâncota. Ambele cu valoare de primul loc, ș-apoi de promovare. Nu mă-ntind mult, că azi fac comentarii mai pe scurt, din motive de timp. Pâncota n-o-nceput rău, Morariu a dat o bară după un corner ș-unpic mai târziu, Claudiu Bălăban l-o-ntins pe Flore Rusu. Da „VI-FE” o zis „cam atât”, Răchită a ratat o primă ocazie mare – singur cu portarul Iacob – da s-o revenșat în minutul 19 când i-o centrat fain lui Leucuța, care o dat gol cu capul 1-0. Apoi Șulea l-o probat și el pe Iacob, da șutul din douj’ de metri al meseriașului nou venit la Felnac o fost respins.
După pauză, nimeni, nimic mai bine de juma’ de repriză, până când Vlăduț Stanciu o fost oprit prin fault în careul gazdelor, tot el marcând din penalty, 1-1. Da asta o fost doar trei minute, că Lecuța o finalizat din cădere „cursa printre obstacole” (n.a. fundași adverși) a lui Răchită, și 2-1 pentru „VI-FE”. Ok, da Felnacu’ a trebuit să se-ncoarde maxim pentru victorie, că al lor Buz o fost eliminat și Pâncota o venit să egaleze. Băieții lui Remi Lung n-au reușit s-o facă, ba mai mult, au primit și gol în prelungiri de la Pasăre, care a „zburat” pe contraatac, l-a depășit lejer pe Paven și a dat-o-n poartă cu latul, 3-1. Surpriză? Din motiv c-a făcut-o „VI-FE”, n-aș zice. Deși Podgoria nu obișnuiește să piardă de-un an în coace, când doar ulterior-promovata din Sântana a făcut-o. Nu-i bai, băieți de la Pâncota. Capu’ sus că se-ntoarce roata, știți voi. Ah, normal, bravo „VI-FE”, da nu știu ce și cât puteți întinde plapuma campionatu’ ăsta. Baftă oricum!
Felnac (antrenor Lucian Ciba): Fl. Rusu – Buz, Groza, Tugulescu, Istin (71 Tăutan) – Răchită, C. Șiclovan, S. Măgulean (63 Buza), Al. Gavrilaș (76 Mitu) – Leucuța, Sulea (63 Pasăre).
Pâncota (antrenor Remus Lung): Iacob – Neamț (52 Iakob), Engelhardt, Paven, D. Morariu – Gîrna (76 Bulzan), Cl. Bălăban – Brad, Olteanu (74 I. Bălăban), Stanciu – T. Ștefan.
Victorie cu peripeții
Șiriana 20-20 Șiria – Național Sebiș 2-1 (1-1)
Noi, utiștii pătimași ne bucuram amu-s vreo opt ani de victorii la Șiria, din cauză de UTA. Acum, suporterii localnici s-au bucurat de a lor grupare Șiriana, care o scos prima victorie din acest campionat, unde au revenit după zece ani. Meciul cu Național Sebiș n-o fost ușor. Dealtfel oaspeții au și deschis scorul prin Hulbăr în minutul 10, cu un șut plasat pe colțul lung. Da din motive de „duracell”, gătat deja în minutul 30, sebișenii or trecut la „otrăvit fântâni”, așa că gazdele or primit liber la atac. Moldovan – „vârf” cu clasă – o tras pentru egalare, da Merșca n-o fost de acord și a scos mingea, „tânărul” din poarta Sebișului blocându-l și pe Vărădeu care venea singur spre poartă. Da când tot te aperi, ajunge un moment de neatenție și iei gol. Și așa s-a-ntâmplat în minutul 35, când Clipotă a egalat, cu capul. Repriza s-a-ncheiat cu Joarză – portarul gazdelor – zburând spre vinclu, de unde a scos mingea trimisă acolo de Vezan, că Ovi doar acolo știe s-o dea!
În actul secund, în minutul 57, s-a parafat traseul celor trei puncte. Gazdele au atacat, I. Bogdan a intrat în careu, a căzut la un contact cu fundașul advers Faur, mingea a rămas în joc și Moldovan a reluat-o din zece metri în poartă. Numa că în fracțiunea aia de secundă dintre contactul jucătorilor și reluarea spre gol, ,,centralul” Mako o fluierat penalty, da o validat gol. Ăi din Sebiș, scandal, că Merșca nu s-o mai concentrat la minge când o auzit fluierul și d-aia o luat gol., da pe tabelă s-a păstrat 2-1 pentru Șiria. O mai fost ceva „entertainment” cu „Moro” Purtan de la sebișeni și Bogdan Gavrilaș de la gazde, eliminați, nu mai intru în detalii și uite așa Șiriana Șiria a obținut o victorie, dorită, muncită, validată de arbitru etc.
Șiria (antrenor Cosmin Căta-Herețiu): Joarză – B. Gavrilaș, Clipotă, Coraș, Balazs – Băeșu (61, Chițu), Nibu, Roza (83, Cleuța), Vărădeu (61, Hera) – I. Bogdan (66, C. Morariu), Moldovan (83, P. Varga).
Sebiș (antrenor Dorel Balint): Merșca – Cotoc, Faur, F. Bogdan, G. Onoc – Berari, Marta – Purtan, Vezan, Hulbăr (70, Guti) – Lingurar (63, Cl. Feieș).
De data asta de trei ori patru!
Athletico Vinga – Victoria Nădlac 12-0
De bro, ce vreau să spun? Ș-apoi mă opresc. Athletico Vinga le-a dat ,,4” prima etapă lu Macea, le-a dat apoi un „4” și lu’ ,,Vladi” la ei acasă, ș-acum o venit Victoria Nădlac și le-o dat și lu’ ăștia un „4” și mai un ,,4” și apoi mai un „4”, deci, în total, „12”! Io tot spun că nu scriu de meciuri de maidan, așa că-n concluzie, zic c-a fost un antrenament bun cu tematică golul pentru Vinga lu’ Radu Popa și zic la băieții din Nădlac, ce rost are să fiți încasatori de serviciu? Sau vă trece astenia și aveți ceva viziune pe termen scurt? Vedeți cine-o dat goluri mai sus, la rezultate. Atât! Cedez legătura!
Vinga (antrenor Radu Popa): Csurka – Lazăr, Plută, Tomuț(Puta), L. Măgulean(Mercea) – Turcuș(Ciubotariu), T. Bodri – Iosu, Sevici, Șimăndan(Brândușe) – Vasinc(Balaci).
Nădlac (antrenor Cornel Nădăban): Mitrea – Ndoye, Toure, Mihnea, Cristea – L. Stanciu, F. Nica (Harazin) – Karman, Popovici (Vânătău), I. Beracko – Coriteac.
N-a fost chiar ca-ntre vecini
Frontiera Curtici – Șoimii Şimand 3-1
La Frontiera Curtici, totul e în grafic. Nimic nou, au bătut iară, merge jucăria cu Sergiu Popa și Florin Lazea antrenori din teren. Șoimii Șimand, vizitatorii din vecini, nu sunt novice în serie, pot multe. Da și le comit, că nu sunt „galactici”. Meciul a fost cu nerv, da o linștit un pic lucrurile Avrămuțiu, care o dat gol în minutul 12, cu stângul, la scurt. La mijlocul primei reprize Pleșcuța a marcat pentru 2-0, Mureșan fiind învins acum – pentru diversitate – pe colțul lung.
Mai pe treabă or fost șimăndanii de cum s-a revenit din pauză. Și au redus la 2-1, cu gol Martin și ce gol, din lovitură liberă din colț „16” ață-n vinclu. Ca să nu-și strice „costumul” îmbrăcat în debutul acestui campionat, cei de la „Fronti” au rezolvat și golul de „3-1” prin Avrămuțiu, normal! Preluare pe piept în careu mic și oblu-n plasă. Curticenii mai puteau da una măcar, da Kevin Varga s-a fâstâcit singur la poartă, dar bravo lor, c-au maxim din trei etape, marchează și iau gol doar așa, din greșeală. Aci pun ceva din declarații, unde Sergiu Popa, antrenor la Frontiera Curtici a zis că „Știți cum se spune, victoriile aduc victorii, eu chiar le-am spus băieților că până la etapa în care stăm, adică peste două săptămâni, aș vrea să avem maximum de puncte și suntem în grafic”, în timp ce Jany Ruska, antrenor la Șoimii Șimand o zis printe altele că „Am încercat să jucăm, dar atât am putut astăzi”. Clar, nu?
Curtici (antrenor Sergiu Popa): D. Popescu – Bortiș, Sușcă, Pașcu, Huțanu – Kocsis (79 Marc), Lazea, Sg. Popa – Pleșcuța (70 Mocriș, 83 K. Varga), Avrămuțiu, Țurcanu (70 Stoin).
Șimand(antrenor Jany Ruska): Mureșan (46 Pag) – Bejenaru, Calvin, Peia, Savin (46 Cl. Ujoc) – Simion (46 Rus), Cordoș, Cheta (46 Pașca), Martin (60 Sechel), Mandache – P. Măgulean.
Care pe lista lu’ care o fost?
Olimpia Bocsig – Voința Macea 5-2 (1-2)
Sunt convins că odată ce au luat „gustul” eșalonului patru unde sunt proaspăt sosiți, cei de la Olimpia Boscig și-au trecut pe listă și cu cine fac puncte, sau ar trebui s-o facă. Iar Voința Macea era clar în „excell”, că e cu laptop acum, nu cu foaie pe perete în vestiar. Da socoteala din computer n-o fost deloc valabilă în prima repriză. Pentru că măcenii lui Ruben Pâncotan, or continuat parcă evoluția din etapa trecută și-or început la maxim, cu gol marcat de Ghergar în minutul 3. Oaspeții s-or ținut bine și-n minutul 35 Rotar a făcut 0-2, intuind că și Macea i-avea pe listă pe bocsigani. Da nici n-or terminat măcenii cu îmbărțișările că hop, Denis Mâneran o dat gol pentru Bocsig și la pauză, 1-2.
După care io cred că la revenirea de la odihnă, a lu’ Ruben or uitat că au meci și-or plătit pentru asta. Sau Bocsigul a băgat la pauză altă echipă? Naaah! Ai lu Jderu și-or adus aminte de vremurile bune din Liga cinci, și-or început „jihadul”. Așa că gol-Moldovan, gol-Udrescu, gol-Moldovan (iară), gol R. Florea și luați d-aici un 5-2, că ce-ați crezut că la Bocsig fiecare după necesități? Hai, că-ncepe show-ul în Liga asta patru, faină, vă zic io. Macea, hai mai cu vigoare mai mult de-o repriză, că se poate. Vine Șiria, e lista voastră?
Bocsig(antrenor Victor Spătaru): I. Ardelean – Cioră-Moartă(D. Moldovan), Spătaru, Cois, Anca(Stanca) – Horga(Kozma), Țârlea(D. Florea) – S. Mâneran, Udrescu(Zapka), R. Florea – D. Mâneran.
Macea(antrenor Ruben Pâncotan): Grec – Manga, Borod, Hornea(Marița), Topai – Fl. Gâlcă(Mocanu), Șt. Șiclovan – Rotar(Onica), Busuioc, Ghergar – Buzgău(Vătămănescu).






