Dragi elevi, stimate cadre didactice și stimați părinți,

Luni, 8 septembrie 2025, în toate unitățile de învățământ din județul Arad, peste 60.000 de antepreșcolari / preșcolari și elevi încep cursurile noului an școlar 2025/2026.

Pășim împreună într-un nou început, într-o etapă care aduce cu sine emoții, speranțe și provocări. Fiecare început de an școlar este un prilej de a ne fixa noi obiective și de a ne bucura de oportunitatea de a învăța, de a ne descoperi și de a crește împreună.

Dragi elevi, vă încurajez să priviți școala ca pe un drum al cunoașterii și al dezvoltării voastre. Munca, perseverența și curiozitatea vă vor deschide porțile către un viitor luminos.

Stimate cadre didactice, vă mulțumesc pentru dăruirea și răbdarea cu care îndrumați generații întregi. Rolul dumneavoastră este esențial în formarea unor tineri responsabili și pregătiți pentru viață.

Dragi părinți, vă asigur de întreaga noastră colaborare și susținere. Sprijinul și încrederea pe care le oferiți copiilor reprezintă fundamentul reușitei lor.

Vă doresc tuturor un an școlar cu sănătate, împliniri, rezultate deosebite și bucuria de a învăța unii de la alții.

Inspector Școlar General
prof. Marius Sorin GONDOR



Sursa: IȘJ Arad / Foto: @criticarad