Alte două persoane au fost sancționate, la Arad, pentru depozitare ilegală de moloz. Primul caz sancționat drastic a fost cel de sâmbătă, 30 august (vezi articol asociat). În toate cele trei situații, s-a aplicat amendă în valoare de 45.000 de lei (fiecare), a fost dispusă ridicarea în vederea confiscării a autovehiculelor cu care s-a transportat și li s-a impus ridicarea deșeurilor și curățarea terenului pe cheltuiala proprie. 


Polițiștii Serviciului Județean de Poliție Transporturi Arad au depistat, în zilele de 1 și 2 septembrie 2025, două persoane care au aruncat deșeuri provenite din construcții în mediul înconjurător.

Astfel, un bărbat de 30 de ani, din Arad, a fost surprins de polițiști, în flagrant delict, în timp ce abandona moloz în proximitatea căii ferate din municipiu, într-o zonă cu vegetație abundentă, între Arad și Șofronea.

La data de 2 septembrie a.c., pe str. Renașterii, din municipiu, un tânăr de 21 de ani a fost surprins în timp ce descărca moloz dintr-o autoutilitară.

moloz 1Cei doi bărbați au fost sancționați cu amendă în valoare de 45.000 de lei fiecare. Totodată, a fost dispusă ridicarea în vederea confiscării a autovehiculelor, și li s-a impus ridicarea deșeurilor, precum și curățarea terenului, pe cheltuiala proprie.



Articol asociat: