A pornit la drum caravana fotbalului în primul eșalon județean 

CS Socodor – Național Sebiș 3-0

Pirtea 47, Dema 91, Chișe 90+4

Șiriana 20-20 Șiria – Victoria Felnac 0-5

– Groza 25, Istin 36, Pasăre 53, Tugulescu 62, Răchită 68

Progresul Pecica II – Victoria Nădlac 7-0

Lasc  9, 40, 47, 57, 68, D. Călin 56, Zachar 88

Athletico Vinga – Voinţa Macea 4-0

Sevici 14, Șt. Șiclovan 40, Șimăndan 64, Bulza 66

Frontiera Curtici  – CS Vladimirescu 2-0

Avrămuțiu 48, 80

Olimpia Bocsig – Podgoria Pâncota 0-4

Olteanu 45, Stanciu 62, Bulzan 74, Mihoi 82.

Șoimii Șimand a stat.

Etapa viitoare, a 2-a (30 august): Pâncota – Șiria, Vladimirescu – Vinga, Nădlac – Curtici, Șimand – Pecica, Sebiș – Bocsig, Macea – Socodor. Felnac stă.


ÎN LOC DE INTRO

Băh, mi-a fost dor de voi, ai mei din Liga 4 asta a județului Arad. Pe bune! Iacă, Sântana s-o dus mai sus, de sus nimeni n-o venit aici, nici chiar „sămădăii”, care preferă să dispară, decât să joace-n a opta – din eșalonul trei zic – sau aci, cu voi, simpaticilor. În cătrănit c-or dispărut „ai mei” de la CS Beliu… Ce să faci? Așa-i când comuna nu mai are cu ce, cu cine, cum, și mai știe frastu’ de ce. Oricum, Costel, respect pentru echipa voastă faină și te-aștept să revii, când o fi cazu’, cu altă trupă, la fel de faină. Amu, încep minicomentariile mele ce le vreau făcute etapă de etapă, poate cu mici salturi, în caz că-s luat cu altele, că-n viața asta nu-i numa futbol! Ok? No hai să purcedem!


Tri-zero îi și scor de prezentare! | CS Socodor – Național Sebiș 3-0 (0-0)

A lu’ Tibi Darazs de la CS Socodor, știm că-s buni. Îs și unii tineri în gașcă, se ocupă oamenii să facă cât mai ok sportu’ ăsta de lovirea loptei. Adversarii pentru prima rundă le-or venit de departeeee, da or venit, pe bune, chiar dacă vedeți mai sus scorul de neprezentare. Național Sebiș o jucat bine, zic mai mulți că au cu ce. Stați oțâră! Ce-avem noi aici? Păi o venit totuși ăi de la Beli, sau…? Că-i văd în „unșpele” lui Dorel Balint pe Moro Purtan, pe „mister gol” Mașniță, mai sunt printre ei, cam jumate, care-or jucat la Ineu și Beli. No, faină trupă, ai mei îs! Numa că din anturajul lor, al sebișenilor zic, or urlat pe net c-o fost ceva japcă cu arbitrajul, zic ei. La centru o fost Nicoraș, io-l știu ca băiat integru, ce frast să-l apuce să dea ceva la gazde, dacă nu merită? No las, problema poate fi rezolvată de VAR-ul AJF-ului, că se filmează tăte jocurile. Ș-acolo se vede dacă a fost. Pe teren, Pirtea a dat gol cum o-nceput repriza secundă ș-apoi iar dăi șu luptă, Socodorul desprinzându-se în prelungiri, când Dema și Chișe i-or mai băgat mingea în poartă lui Merșca, ș-așa s-a făcut acest tri-zero, de prezentare, da repet, sper că n-o fost cu bai, c-atuncia-i bai! 

Socodor (antrenor Tibi Darazs): Mucha – Belcea, Chiș, Țoca, Ciornei – Dema, Pleșca – Calău (Epure), Șerengău (S. Ștefan, Pele), Pirtea (Chișe) – Lezeu.

Sebiș (antrenor Dorel Balint): Merșca – Marta, D. Faur, F. Bogdan, G. Onoc – Berari, Hulbăr – P. Cotoc (Lingurar), Purtan, Vezan – Mașniță.


Șiriana 20-20 | Șiria – Victoria Felnac 0-5 (0-2)

Bun venit în Liga 4, Șiriana Șiria, cu 20-20 între cele două nume cu „Ș”. Băh, respect c-ați făcut-o, că din Liga 5, nu vor să urce aici și pace! Că nu-s destui juniori, că trăbă bani de ceva retribuții – care se dau ei și-n eșalonul cinci – că e grele, că dacă nu te antrenezi, îți dă adversaru’ cu terenu în cap… Așa o fi, da iacă, Șiria s-o-ncumetat și-o venit aci. Și le-o dat Victoria Felnac cu terenu’ în cap. Și ce? Mereți mai departe! Că am văzut c-aveți staff meseriaș, oooh, să trăiți dom’ Florentin Iancu, te salut cu drag, Ghiță, și pe tine, Dinu! Aveți și echipă, stați liniștiți, și-o reglați voi, vin ele și rezultatele, știți voi mai bine! C-ați avut succes cât ați făcut fotbal la Păuliș. Ș-aveți și-un primar, Vali Bot, care-i cu sportu’ ăsta în sânje! Deci, 0-5 cu „VI-FE”? No problem, că ăștia a lu Lucică Ciba îs tari de tot ediția asta de campionat. Numa să nu vă copie obiectivu’ vost ce-l ziceam în urmă cu două sezoane că-l aveți cu Păulișu’: evitarea promovării. Că-n rest pooot felnăcanii, ohooo! Trecând ș-aci la joc, o fost echilibru juma de repriză, până la bâlba lu Nedelea, care n-o prins lopta și Groza i-o dat-o-n ațe, 0-1. Istin o făcut 0-2 ca-n curtea școlii și cam asta a fost pân’ la pauză.

Da „VI-FE” n-o făcut concesii, o ținut-o p-a ei, și-o mai dat gol Pasăre, 0-3, o dat una și dom’ fundaș Țugulescu și 0-5 final l-o semnat Răchită, în poarta goală, c-așa i-o venit mingea de la Pasăre. Putea fi și mai mult la nimic, vă zic io, dar ajunge! Mai lăsați și pentru alte deplasări, ok, Sică? Cosmin Căta-Herețiu, antrenor la Șiria, o zis că „Se vede diferența de la liga a cincea la liga a patra, fizic este foarte mare și e foarte greu de gestionat, mai ales la început”, în timp ce Lucian Ciba, antrenor la Felnac o fost tranșant, ca scoru’, zicând: „Am știut ce vrem, punctele, ca să începem bine”. Și-i bine! Go on, boys!   

Șiria (antrenor Cosmin Căta-Herețiu): Nedelea – Balazs, Taloș, Clipotă, P. Varga (80 Chițu) – G. Pop, Roza – Cleuța (61 T. Matei), Vărădeu (70 Nibu), B. Gavrilaș (70 Băeșu) – I. Bogdan (70 Bozga).

Felnac (antrenor Lucian Ciba): Fl. Rusu – Buz (63 Mocan), Groza, Tugulescu, Istin (56 Buza) – Drîglă (46 C. Șiclovan), S. Măgulean (63 Tăutan), Răchită, Al. Gavrilaș – Leucuța (70 Mitu), Pasăre.

siria felnac


E clar, iar doar partikipă! | Progresul Pecica II – Victoria Nădlac 7-0 (2-0)

Aci-n meciu’ aista, io credeam că Victoria Nădlac s-o-ncălțat mai corespunzător pentru campionatu’ ăsta și nu se mai lasă smotocită de vecinii ăștia cu satelituț, de la Progresul Pecica II. Da la șepte-zero, ce să faci? N-ai ce să faci. Sau să zici! Și voi știți că io nu scriu cronici la meciuri cu scoruri de maidan… Numa când Bayern le dă opt la Barca (îmi place s-o amintesc, că-s cu Mia san Mia!). Da-n rest, zic c-o fost „numa” 2-0 la pauză, că Pecica o avut în echipă și din ăia ce joacă în „C”, că Lasc, „vârf” venit pentru prima echipă de la Felnac, o dat cinci goluri, deh, și-o reglat băiatuț tiru pentru seria șepte, cu albaneze multe și cu prietenii din Timiș, vă zic eu de eșalonu ăsta la timpuț lui. Călin și Zahar or mai dat câte unu, dar închei cu fraza ce-am mai zis-o și sezonu’ trecut: respect Nădlac, că participați, că „ardeți” prin joc copii voști, da nu-ș ce nu vă puteți duce și ceva mai cu pricepere, mai hârșiți în liga asta patru, să puneți și voi probleme, cu cine se poate.  

PecicaII (antrenor Ioan Bănățan): Burtic – Szep, Maxim, Șimonca, Todoruț – O. Bănățan (D. Ardelean), D. Stanciu (Arsene) – Olăroiu (Hedeșan), Călin (Gruia), Zachar – Lasc (R. Bănățan). 

Nădlac (antrenor Cornel Nădăban): Vânătău – Cristea, Săcui, Mihnea, Ndoye – Coriteac, Toure – I. Beracko, O. Bozian, Mocriș (Harazin) – Perța. 


Așa, pe modul lejer, luați un patru! | Athletico Vinga – Voinţa Macea 4-0 (2-0)

Noh, astea-s ambele de-ale mele! Claaar! Că-i simpatizez pe „misterii” din cele două tabere, Radu Popa, antrenor la Athletico Vinga și Ruben Pâncotan, cu aceeași procupare la Voința Macea. Plus pe Claudiu „Șobi mic” Ghiță, team-manager la Vinga, mereu alături de Radu… ce fotbalist a fost Popa, vă zic io! Zicându-vă d-acest meci, Vinga le-o dat patru lu Macea, c-atât or fi vrut ei. Nici mai mult, nici mai puțin. Și vă zic, da știți voi, care urmăriți eșalonu’ ăsta, Athletico e șmecheră campionatu’ ăsta! Are trupă de „C”! Și dacă le iese jocu’ și cu ale ce mai au pretenții la frunce, atunci merem la Vinga să vedem pe… Pecica, cu unu în sufix. Ca meci, așa, lejer,  Sevici și Fane Șiclovan or dat pentru 2-0 la pauză, după care Șimăndan și Bulza or repetat norma în actul secund. Și, gata, hai la un suc, că vine etapa ailaltă! Bafta, băieți!  

Vinga (antrenor Radu Popa): Coman – Lazăr (Drăgulescu), Plută, Tomuț, Iosu – Turcuș (Homonea), Ciubotariu – Sevici (Sintean), Șimăndan (Balaci), Vasinc – Brândușe (Bulza).

Macea (antrenor Ruben Pâncotan): Grec – Hara, Edu (Hornea), Manga, Borod – Ghe. Trif, Șt. Șiclovan (Cătuneanu) – Buzgău (Marița), Rotar, Busuioc – Ghergar.


Vă-ncurcă lopta? Băgați brișca-n ea! | Frontiera Curtici – CS Vladimirescu 2-0 (0-0)

La Frontiera Curtici nu mai lucrează Norbi Jozsa, prietenu’ meu. Din motiv că are de lucru, în ce făcea el de bază, pe lângă munca lângă graniță. Da de pregătirea echipei se ocupă Sergiu Popa, jucător încă, pe care-l știu și-mi place ce știe, de mic! Și-i ajutat și de Lazea, iar un băiat, activ și el încă, tobă de fotbal. Deci la vremuri noi, antrenori noi. Adversarul de pe fainul teren de lângă pod o fost vecinii noști – de arădeni zic – CS Vladimirescu, echipă de la care am pretenții campionatu’ ăsta. Și vă zic, că „Vladi” i-or întins bine pe curticeni, numa că or ratat din toate pozițiile, ș-atunci cum să pui ceva pe tabelă? La Fronti este un meseriaș, pe care-l apreciez maxim pentru ce face în fotbalu’ ăsta mic. O putea face și-n ăla mare, dar nu s-or aliniat astrele pentru Remus Avrămuțiu. Asta e (ne)șansa unora. În meciul ăsta, Avrămuțiu o dat două goluri, ambele în repriza secundă și ceau! În plus, Remus l-a ajutat pe Diarra, fundașu’ de la oaspeți, să plece mai repede la duș, că i-o „cauzat” al doilea „galben”. Da vă zic că scorul putea fi cu mai mult la doi (hai, tri) pentru „Vladi” , da Țâru, „batman-batman!”, o ratat la greu! Așa că la 2-0 final, Remus Avrămuțiu a spus că „Meciul a fost destul de echilibrat dar l-am făcut mai ușor, marcând la prima fază din repriza a doua”, iar Călin Dehelean, antrenoru’ lu’ „Vladi” o zis că ,,Am ajuns de vreo zece ori în careul lor și nu am știut ce să facem cu mingea”. Nasol, Căline! Dacă nu știu ce să facă cu lopta, să bage brișca în ea și să meargă la ,,Orientare turistică”. Glumesc, hai că dați data viitoare!

Curtici (antrenor Sergiu Popa): D. Popescu – Pleșcuță (83 Roșca), Pașcu, Mocriș (22 K. Varga), Huțanu (83 D. Marc) – Kocsis, Sg. Popa, Lazea – Bortiș (64 Stoin), Avrămuțiu, Țurcanu. 

Vladimirescu (antrenor Călin Dehelean): P. Vîrtaci – Crișan (85 Megyesi), Mariș, Diarra, Vereș – Ursoi, Vasilca – A. Iancu, Doboș, Narsesovici (85 Osvath) – Petcuț (50 Țîru). curtici vladimirescu


N-a fost adversaru’ potrivit pentru debut |  Olimpia Bocsig – Podgoria Pâncota 0-4 (0-1)

Am de salutat și de transmis „respect!”, noii promovate, Olimpia Bocsig. O echipă faină unde niște oameni dedicați, care au alături un primar înțelegător, vor să facă fotbal, chiar dacă e greu s-o faci în zilele noastre. La Bocsig, „Jderu” Abrudan, care l-a adus alături pe Victor Spătaru, cu meciuri la greu în eșalonu trei pentru Ineu, s-or mobilizat și iacă-i în elita fotbalulului din județ.  Debutul, greu, ce să faci? Că la debut, le-or fost oaspeți Podgoria Pâncota, echipa antrenată de Remus Lung, locul doi campionatu trecut, fără înfrângere! Și ce să faci cu tari din ăștia? Să încerci să nu iei multe. Și Olimpia s-o descurcat la capitol ăsta, pân’ cu o țâră inainte de pauză, când o dat gol Olteanu. Apoi s-o făcut 0-2, în 62, cu golul marcat de Vlăduț Stanciu. David Florea o dat o bară pentru Bocsig, după care s-a făcut 0-3. Marcator, „Ghiga” Bulzan, cu o „foarfecă” din centrul careului! Notați, copii, sau învățați de la „clasici!”. 0-4, final, a fost rezolvat de Mihoi, cu un șut sub transversală. Putea fi 1-4 scorul, da Udrescu n-o nimerit poarta când o executat un penalty. Din tabăra noii promovate, Victor Spătaru, care-i antrenor-jucător, o zis că    

„S-a simțit trecerea de la Liga a 5-a, mai ales că am dat peste o echipă neînvinsă în sezonul trecut”, în timp ce Remi Lung, antrenor la Pâncota o amintit că „A fost o victorie meritată, cred că am fost echipa mai matură și îi felicit pe băieți”. Și io vă felicit și baft[ la ambele la ce vă propuneți. 

Bocsig (antrenor Victor Spătaru): Bătrâna – Fl. Anca (78 Rădac), Stanca, Spătaru, Cioară-Moartă – D. Florea, I. Mâneran (65 Țârlea) – Dan Mâneran (46 Zapka), R. Florea (54 D. Abrudean), Udrescu – Moldovan.

Pâncota (antrenor Remus Lung): D. Iacob – Pașca (83 Neamț), Gligor, Engelhardt, Pușcaș – Cl. Bălăban, Steleac (58 Bulzan) – Stanciu, Olteanu, I. Balaban (76 Iakob) – Mihoi.